Szánthó Péter • 2020. március 8. 06:58
Sok magyar víznél már egyenesen titkolják, ha kapitális ponty akad a horogra, nehogy ők is a tolvajok célpontjaivá váljanak. Ugyanis a feketepiacon már külön üzletága van a kapitális pontyoknak, amelyekért több százezer forintot is elkérnek a rapsicok. A Pénzcentrum kíváncsi volt, hogy mi kerülhet ennyibe egy 25-30 kilós halon, és kik veszik meg ezeket az óriásokat. A Nébih és a Magyar Horgász Szövetség segített tisztába tenni a dolgokat.
Vélhetően mindenki találkozott a Nébih február végi felhívásával, amelyben egy gigantikus, 30 kilósra hízott ponty után kutattak, ugyanis az Állami Halőr Szolgálat szerint a halat korábban a Gyékényesi kavicsbánya-tavakból többször megfogták 2017-ben, a pontyóriás viszont 2018-ban már egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei halastóban bukkant fel. A fotók alapján a Nébih szakértői megállapították, hogy ugyanarról a gigantikus halról van szó, amely egy évvel korábban még a gyékényesi tóban túrta a kukoricát.
A gigaponty feketepiaci értékét a Nébih 700 ezer - 800 ezer forint körülre becsülte. A hatóság kéri azokat a horgászokat, akik tudnak valamit a hal jelenlegi lelőhelyéről, jelentkezzenek.
Mi kerül 800 ezerbe egy halon?
De mégis ki adna ki ennyi (vagy akár több pénzt) egy halért? Hogy többet tudjunk meg a kapitális pontyok feketepiacáról, vonatkozó kérdéseinket elküldük a Nébihnek, illetve a Magyar Országos Horgász Szövetségnek (MOHOSZ) is. A hatóságtól többek között megtudtuk, hogy legális úton, tehát a halgazdaságokból szinte lehetetlen 25-30 kg-os pontyot beszerezni:
- fejtette ki a Nébih a Pénzcentrum megkeresésére.
Hasonló információkkal szolgált portálunknak Dérer István MOHOSZ-főtitkár is, akik szerint a haltermelő tógazdaságok termelési szerkezete és üzleti logikája nem engedi meg ilyen méretű és korú példányok felnevelését. Azért nem éri meg nekik ekkorára felnevelni őket, mert ez hosszú évekbe kerül, nagyon magas a fajlagos költsége és az eshetőleges kockázatok, köztük a halbetegségek miatt a tartási kockázat is magas.
- tette hozzá a főtitkár, aki szerint azért is kerülhet százezrekbe egy-egy kapitális példány a feketepiacon, mert például
A másik oldal az, hogy az előző kérdésnél említettek okán, legálisan ma nem lehet ilyen halakhoz hozzájutni. Így ezeket a valahol "hirtelen felbukkanó" kapitális halakat a korábbi élőhelyüknek számító horgászvizek nevelték fel hosszú évek alatt, "a becsületes horgászok óvó-féltő gondoskodása mellett".
- húzta alá Dérer István, majd hozzátette:
Honnan tudják, hogy ugyanarról a pontyról van szó?
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy egyáltalán miképpen lehet megkülönböztetni a kapitális méretű halakat egymástól. A Nébih elmondta, hogy a hal méretén és formáján kívül leginkább a testfelület pikkely borítottsága, a pikkelyek alakja és "mintái", valamint az esetleges korábbi sérülésekből származó hegek lehetnek a legbiztosabb azonosító bélyegek. A hatóság szerint nincs központi adatbázis a gigapontyokról, de néhány halgazdálkodásra jogosult elkezdte gyűjteni és rendezni az általuk kezelt vizekben megfogott nagyméretű pontyok azonosítására szolgáló fényképeket.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- mondta ennek kapcsán Dérer István, aki emlékeztetett, a gyékényesi ponty esetében is a horgászok hívták fel a figyelmet arra, hogy a vizükből ismert pontyóriás eltűnt, majd hirtelen máshol bukkant fel. A főtitkár szerint ma már a horgászszövetség mellett egyre több horgászvíz vezet fényképes adatbázist, ismertebb nevén rekordlistát a halairól, s fontos tudni, hogy erre az említett bizonyítás mellett, tudományos igénnyel még számos más halgazdálkodási okból is szükség lehet.
Más óriásokat is visznek
A Nébih szerint leginkább a gigászi pontyoknak kél lába a hazai vizekből, hiszen ez a faj a legnépszerűbb horgászhal itthon - és megfelelő körülmények között a szállítást is jól tűri. Emellett Dérer István megjegyezte, hogy bár valóban az esetek 99 százalékában pontyokat lopnak ki a tavakból, de a MOHOSZ által tudottan amur és harcsa volt még célkeresztben - pont ezért lett a 133/2013. (XII.29.) VM rendelet aktuális mellékletében a felső méretkorlátozással is védett nagy pontyok halgazdálkodási értéke jelentősen, 15000 Ft/kg-ra emelve.
Lassan titkolni kell a kapitális halakat
A MOHOSZ közfeladat-ellátása keretében 2019-től már önállóan összesíti, kezeli a magyar horgászfogási statisztikát. Most van folyamatban a tavalyi adatok horgászszervezetek által történő feldolgozása, március 5-ig 4500 tonna fogás lett rögzítve. Ez azonban a legálisan elvitt halakra vonatkozik, az ellopottakra értelemszerűen nem - mondta Dérer István.
- hívta fel a figyelmet a MOHOSZ-főtitkár, aki egy érdekes jelenségre is felhívta a figyelmet: a szövetség tudomása szerint sok helyen már egyenesen titkolják a hatalmas pontyokat. A kifogott kapitális halaknak azért nem csapnak nagy hírverést, hogy ne kerüljön vizük célkeresztbe, mert egy 24 órás védelem nélküli vizet a bojlis módszer segítségével meglepően gyorsan ki lehet fosztani Dérer István szerint.
Leszögezte, hogy a MOHOSZ elkötelezett az illegális halkereskedelem visszaszorításában és minden eszközt bevet ennek megakadályozására, s ennek érdekében a mintegy 1100 halőrével aktívan együttműködik az Állami Halőri Szolgálattal és a rendőrhatóságokkal.
- nyomatékosított a főtitkár.