Pénzcentrum • 2018. november 20. 11:30
Az Egyesült Királyság hónapokon belül kiválik az Európai Unióból, ez pedig számtalan kérdést vet fel az uniós állampolgárokban és a magyarokban egyaránt. Mi most internetes keresések alapján összegyűjtöttük a magyarokat és a briteket leginkább foglalkoztató kérdéseket, és meg is válaszoljuk őket. Nem meglepő, hogy a hazai internetőzeket leginkább a kiköltözés és a kintmaradás feltételeinek változása érdekli.
Manapság kézenfekvő megoldás, hogy amennyiben nem tudunk valamit, beírjuk kérdésünket a Googleba. Az utóbbi idők közbeszédére a közelgő Brexit erőteljesen rányomja a bélyegét, mindenki más aspektusára kíváncsi ennek a rendkívül bonyolult folyamatnak. A számos kérdés közül azonban kitűnik néhány, amelyek az összes érintettet foglalkoztatják. A BBC összegyűjtötte a brit internetezők Brexitre vonatkozó keresési találatait az internetes keresőben, mi pedig ugyanezt megtettük a magyarokat leginkább foglalkoztató kérdésekkel.
Természetesen a kérdések nagyrészében van átfedés - a magyarokat egyaránt érdekli, hogy mit is tartalmaz a megállapodás, illetve mikor léphet életbe -, ezen felül azonban a hazai internetezőket leginkább a kintmaradás, valamint a kiköltözés várható feltételei foglalkoztatták. A kérdések a következők:
Mit is jelent a Brexit?
A Brexit a "British exit" (brit kilépés) angol kifejezés rövid változata, ami az Egyesült Királyság kilépési folyamatát jelenti az Európai Unióból. A 28 tagot tömörítő EU államai szabadon kereskednek egymással, valamint lehetővé teszik a munkaerő szabad áramlását az országok között - akár tanulás, akár munkavállalás céljából. Az Egyesült Királyságban 2016 júniusában tartottak egy népszavazást, ahol a többség a kilépés mellett döntött. Így a szigetország elhagyja az EU-t, amelynek immár több mint negyven éve tagja volt. De a kilépés folyamata nem egyszerű, ha minden jól megy, akkor is leghamarabb 2019. március 29-én történik meg.
Miről szól a jelenlegi megállapodás-tervezet?
A népszavazás eredménye után megindultak a kiválás feltételeiről szóló tárgyalások az EU és Nagy-Britannia között. Ez csupán azt határozza meg, hogy miképp is lép ki a szigetország az EU-ból, nem pedig azt, hogy mi történik a kilépés után. A megállapodást néhány fontos eleme:
- Költségvetés-hozzájárulás: Nagy Britannia 39 milliárd fontot fizet az EU-nak, amellyel fedezni fogja az adósságait
- Átmeneti időszak: a március 29. és 2020. december 31. közötti időszakban valójában nem sok minden változik, ebben az időszakban kell az EU-nak és Nagy-Britanniának kialakítani a kereskedelmi megállapodást
- Bevándorlás: 2020. december 31-ig változatlanul, szabadon vándorolhatnak be az EU-s állampolgárok a szigetországba
- Kereskedelem: az átmeneti időszakban nem várható semmilyen változás
Mi lesz a szárazföldi határellenőrzéssel?
A megállapodásnak a külföldi munkavállalók mellett az északír kérdés volt a legkényesebb pontja, így a brit internetezőket ez foglalkoztatta leginkább. Az átmeneti időszakban a megállapodás szerint nem lesz fizikai határ Írország és az Egyesült Királyság között.
Mikor fogadják el a megállapodást?
A brit kormány célja, hogy november 25-ig az európai vezetők is rábólintsanak a tervezetre. Amennyiben ez sikerül, akkor a miniszterelnöknek el kell fogadtatnia azt a törvényhozókkal is, erre pedig leghamarabb decemberben kerülhet sor. Jelenlegi állás szerint azonban az is előfordulhat, hogy a megállapodás-tervezet nem kerül elfogadásra, ma ugyanis úgy tűnik, a jelenlegi előterjesztés nem túl népszerű a döntéshozók körében.
Lesz egyáltalán Brexit?
A Brexit végrehajtása immár jogilag is kötelezi a kormányt. Vannak ugyan törekvések, amelyek egy újabb népszavazás kiírását kezdeményezik az alábbi kérdéssel: Akarja-e, hogy az Egyesült Királyság elhagyja az Európai Uniót a jelenlegi feltételek ismeretében? Ha ez megvalósulna, a nemek többségének következményeként lenne esély a Brexit elmaradására, a brit miniszterelnök azonban nyilvánvalóvá tette, hogy nem lesz újabb népszavazás.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Maradhatnak a kint élő magyarok?
Ahogy az a megállapodás-tervezetből látszik, jelen állás szerint az uniós állampolgároknak nem kell elhagyniuk a szigetországot. Ahhoz azonban, hogy kint maradhassanak, minden bizonnyal letelepedési engedélyt kell majd kérniük a legutóbbi nyilatkozatok szerint. Az igénylés feltételei nem lesznek bonyolultak, ennek birtokában pedig a korábbi jogokkal maradhatnak a munkavállalók.
Ki lehet-e még menni Angliába dolgozni?
Amennyiben a jelenlegi tervezet elfogadásra kerül, az EU-s állampolgárok 2020. december 31-ig változatlanul, szabadon vállalhatnak munkát, tanulhatnak, vagy költözhetnek ki az Egyesült Királyságba - ehhez mindössze letelepedési engedélyt kell kikérniük, a már kint élő külföldiekkel egyetemben.
Hogy mi lesz 2021-től, az egyelőre megjósolhatatlan. Először is az EU-nak és a brit parlamentnek is el kell fogadnia a jelenlegi tervezetet (az utóbbira kevesebb az esély), ekkor lesz érvényben a 2020. december 31-i határidő. Ebben az átmeneti időszakban lesz ideje a két félnek kialakítani a következő időszak megállapodását, amely részletesen tartalmazni fogja a királyságba való bevándorlás feltételeit.
Annyi azonban biztos, hogy az EU-s állampolgárok 2021-től harmadik országbelinek számítanak majd az Egyesült-Királyságban, tehát letelepedésük feltételei várhatóan nehezednek. A legutóbbi nyilatkozatokból azt is tudjuk, hogy a britek egy ausztrál, illetve kanadai modellre alapozott bevándorlási rendszert kívánnak felállítani, amely a származás helyett elsősorban a képzettséget preferálja.
Összegzésül elmondható, hogy amennyiben megvalósul a jelenlegi tervezet, a következő bő két évben nem várható változás. 2021-től azonban egészen biztosan sokkal nehezebb lesz bevándorolni a szigetországba.