Káosz a Balatonban: sorra kell menteni a fürdőzőket

Pénzcentrum2018. augusztus 18. 17:02

A Balatonon a szigligeti, a fonyódi, a balatonfenyvesi, a balatonkenesei és csopaki vízterületről összesen 10 személyt szállítottak biztonságban sekélyebb vízhez a vízirendőrök - olvasható a Police.hu oldalán.

A hatóság emberei augusztus 17-én több esetben is észlelték, hogy a fürdőzők különböző vízieszközeikkel a parttól veszélyes messzeségbe sodródtak, ahonnan már önerejükből képtelenek lettek volna visszajutni a partra. Éppen ezért őket a vízirendőrök a szolgálati kisgéphajóba emelték és épségben a közeli strandra vitték.

A biztonságos fürdőzés érdekében a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság az alábbi tanácsokra hívja fel a figyelmet:

  • Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdőeszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vannak a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással lehet a szervezetükre!
  • Gyengén úszóknak azt javasoljuk, hogy csak sekély vízben mártózzanak meg. 
  • Szeszes italtól befolyásolt vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes!
  • Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt. Ha a part mellett elalszik a gumimatracon, akkor is kisodródhat a mély vízbe.
  • Figyeljék a viharjelző szolgálat jelzéseit!
  • A fürdőzés teli gyomorral nem javasolt. 
  • Az úszóeszközök (vízibicikli, gumimatrac, illetve más felfújható eszköz) használata szintén fürdésnek minősül, így ezekre is a fürdés szabályai vonatkoznak. Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.
  • A fürdőhely határait a parton táblával, a vízen bójákkal jelölik. A 120 centiméternél mélyebb víz határát, illetve a fürdési tilalmat szintén táblával jelölik.
  • A vízen vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen nagyon gyorsan kialakulhat egy veszélyhelyzet.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ilyenkor úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni, valamint csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével) tilos.

Amennyiben a Balaton vízfelületén bajba kerülnek vagy bajba jutott személyt, személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!

Címkék:
utazás, Balaton, hétvége, viharjelzés, vízimentők, mentés,