Pénzcentrum • 2018. augusztus 2. 18:01
Kétszer annyian nyaralnak belföldön idén nyáron, mint két évvel ezelőtt, és a külföldi utazást választók aránya is emelkedett. Az ehhez szükséges pénzt, amely jellemzően kevesebb, mint kétszázezer forint, év közben teszik félre - derül ki egy friss kutatásból.
Kétszer annyian nyaralnak belföldön idén nyáron, mint két évvel ezelőtt, és a külföldi utazást választók aránya is emelkedett. Az ehhez szükséges pénzt, amely jellemzően kevesebb, mint kétszázezer forint, év közben teszik félre. A kutatásából az is kiderült, hogy a nyaralni indulók 13 százaléka évente többször is el tud utazni - ez derült ki a Provident Pénzügyi Zrt. saját ügyfélkörben végzett, 1000 fős magyarországi kutatásából.
A felmérés arra kereste a választ, hogyan és hol terveznek nyaralni idén a megkérdezettek, és az utazásra szánt összeg mennyire terheli meg a pénztárcájukat. Az eredmények szerint a kutatásban résztvevők csaknem kétharmada jár rendszeresen nyaralni. Ezen válaszadók 13 százaléka akár évente többször is el tud utazni kikapcsolódás céljából. A 2016-ban végzett felméréshez képest javult az arány, akkor csupán minden második megkérdezett tervezett nyaralást.
A nyilatkozók 46 százaléka beföldi úticélt választott magának az idei nyaralásához, ez az eredmény majdnem duplája a két évvel korábbi 26 százalékos aránynak. Közel 17 százalék utazik külföldre, amely érték 2016-hoz képest 5 százalékkal nőtt. 3 százalék azon válaszadók aránya, akik akár mindkettőt, a külföldi és belföldi célpontot is megengedhetik maguknak idén.
A kutatásból kiderült, hogy az utazók előre felkészülnek a kiadásokra. A megkérdezettek fele a nyaralás anyagi fedezetét kisebb részletekben teszi félre. A válaszadók 21 százaléka csupán 2-3 hónapot spórol, minden ötödik kutatásban résztvevőnek fél évbe telik a nyaralásra szánt összeget előteremteni.
Olyan megkérdezettek is akadtak, akik több mint 300 000 forintos kerettel gondolkodnak idei nyaralásukról, az ő arányuk a mintában 6 százalék. A nyaralások költségét a családok 52 százaléka megérzi, de ki tudja gazdálkodni. Közel 26 százalékuknak nem okoz gondot fedezni a költségeket.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kutatás arra is kitért, hogy a nyaralás összköltségét alkotó tételekre milyen arányban költenek a megkérdezettek. Az eredmények szerint a legtöbb pénzt élelmiszerre fordítják az utazók (5-ös skálán 3,4 pont), ezt követi a szállás (2,9 pont), közlekedés és belépőjegyek (2,6 pont), majd a felszerelések (2,1 pont) és a szuvenír (1,7 pont).
A családok számára nem csak a közös vakáció, de a gyermekek nyári táborai is anyagi terhet jelentenek. A családos válaszadók több mint fele (56%) beíratja gyermekét valamilyen táborba a szünidő alatt. 47 százalékuknak nem okoznak anyagi problémát a táborköltségek, míg 45 százalékuk spórolva ugyan, de szintén elő tudja teremteni a szükséges összeget. Ez a megkérdezett családok 47 százaléka esetében 20 000 - 30 000 forint közé tehető, de 19 százalék esetében meghaladja az 50 000 forintot.