Külföldre mész nyaralni? Így készülhetsz fel a váratlan helyzetekre

Pénzcentrum2018. június 26. 13:32

Már nemcsak a higanyszál, a naptár szerint is itt a nyár, indul tehát az utazási főszezon. Egy igazi nyaraláson kilépünk a mindennapi rutinból: tovább alszunk, szórakoztató programokra cseréljük a munkát, más főztjét esszük, iroda helyett strandon hűsölünk - mindezzel együtt pedig többet és másképp költünk.

Már nemcsak a higanyszál, a naptár szerint is itt a nyár, indul tehát az utazási főszezon. Egy igazi nyaraláson kilépünk a mindennapi rutinból: tovább alszunk, szórakoztató programokra cseréljük a munkát, más főztjét esszük, iroda helyett strandon hűsölünk - mindezzel együtt pedig többet és másképp költünk. A család és a bőröndök után ezért nem árt a pénzügyeinket is felkészíteni a vakációra. Az alábbiakban bemutatunk néhány, szakértők által összegyűjtött hasznos tanácsot a külföldre készülőknek, melyekre érdemes figyelni.

Mennyi készpénzt vigyünk magunkkal?

Akinek nem a Balaton a Riviéra, az nagy valószínűséggel a horvát, a görög, az olasz vagy a spanyol tengerpartot veszi célba, a focirajongók pedig meg se állnak Oroszországig. Mindegyik esetben érdemes előzetesen csak annyi készpénzt váltanunk, amennyit biztosan el is költünk majd. A túl sok bankóval felesleges kockázatot vállalunk, itthon pedig nem sok mindent tudunk kezdeni a megmaradt rubellel vagy kunával. Hogy mennyi készpénzre lesz majd szükségünk, az függ az utazás jellegétől és a tervezett programoktól, és méginkább az adott ország fizetési szokásaitól - írja közleményében a CIB Bank. Ezért érdemes szánni erre egy kis időt, és előzetesen tájékozódni.

Oroszországban például a piacokon, a kisebb forgalmú üzletekben, a büfékben és a taxikban egyaránt szükségünk lehet készpénzre, ezt azonban nem feltétlenül kell magunkkal vinnünk, hiszen külföldön is lehetőségünk van ATM-ből készpénzt felvenni. Sőt, vannak olyan bankok, amelyek ezt a szolgáltatást ingyen nyújtják, még külföldön is.

Miért ne felejtsük otthon a bankkártyát?

Anglia, Írország, Egyesült Államok - tavaly itt használták a legtöbbet bankkártyájukat a bank ügyfelei. A benzinkutakon, az éttermekben, a nagyobb üzletekben, a szállodákban és a múzeumokban külföldön is gond nélkül és díjmentesen fizethetünk bankkártyával. A lehetőséget pedig a statisztika alapján ki is használjuk - a bank adatai szerint külföldön a kártyás vásárlások száma messze túlszárnyalta a készpénzfelvételt. Tavaly augusztusban használták a bank ügyfelei a legtöbbször a plasztikokat, ekkor 7 százalékot ugrott a CIB-es kártyatranzakciók száma az átlaghoz képest, ami a karácsonyi forgalommal vetekszik.

De a bankkártya ma már nemcsak egy kényelmes fizetőeszköz, hanem biztosíték is a számla rendezésének elmulasztására vagy egy véletlen károkozásra, ezért kötelezően kérhetik például szállásfoglaláskor vagy autóbérléskor. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy csak dombornyomott bankkártyát vagy kizárólag hitelkártyát fogad el az adott szolgáltató - erről érdemes előre tájékozódni. Országonként eltérő az érintéses fizetés értékhatára: ezért előfordulhat, hogy külföldön már egy kisebb összegű vásárlásnál is szükségünk lesz a PIN kód megadására. Az itthon beállított vásárlási limit is kevésnek bizonyulhat, ha aktívan használjuk a kártyát.

A banki mobilalkalmazásban a korlátok bármikor egyszerűen módosíthatóak, így akkor sincs gond, ha strandpapucsban a kasszánál állva derül ki a probléma. Ha új a bankkártyánk, indulás előtt mindenképpen aktiváljuk, ha pedig régi, ellenőrizzük az érvényességét, nehogy a nyaralós napokra essen a lejárat dátuma. A bankkártyához kapcsolódó biztonsági óvintézkedéseket természetesen külföldön is ugyanúgy be kell tartanunk, ha el akarjuk kerülni a jogosulatlan használatot. Mentsük el bankunk telefonszámát arra az esetre, ha azonnal le kell tiltatni az eltűnt kártyát.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Hogyan készüljünk fel a váratlan helyzetekre?

Ne csak a kellemes meglepetésekre készüljünk. Az utasbiztosítás költsége elhanyagolható egy esetleges külföldi kórházi kezelés számlájához képest. Járjunk utána, hogy meglévő kártyánkhoz tartozik-e biztosítás. A CIB kártyás ügyfeleinek 15 százaléka rendelkezik a bankkártyájának köszönhetően díjmentes utazási védelemmel a világ 186 országában.

Az ügyfelek további 15 százaléka standard lakossági bankkártyája mellé aktiválta a biztosítást - tavaly a nyári hónapokban kétszerannyian igényelték a szolgáltatást, mint az év többi részében. Ha extrém kalandokat is tervezünk, vagy költséges felszereléssel vágunk neki az útnak, akkor speciális biztosításra is szükségünk lehet. Ezért mindig legyünk tisztában azzal, pontosan mire nyújt fedezetet a megkötött szerződés.

Ki fizeti otthon a csekkeket, amíg mi nyaralunk?

Pénzügyeinket távollétünk alatt sem kell szabadságolni: a banki mobilalkalmazások segítségével bárhonnan hozzáférhetünk számlánkhoz, átutalhatunk, kifizethetjük hitelkártya tartozásunkat vagy feltölthetjük telefonunk egyenlegét. A mobilalkalmazásban az okos értesítések bekapcsolásával a nyaralás alatt is tudni fogunk minden számlamozgásról. Az alkalmazást még az indulás előtt töltsük le, végezzük el benne a regisztrációt, és próbáljuk ki az egyes funkciókat. Ha a nyaraláson is kézben tartjuk a pénzügyeket, akkor hazatérve sem fogadnak majd minket kifizetetlen csekkek és felszólítások.

Címkék:
vásárlás, utazás, nyaralás, vakáció, nyár, penzcentrum, cib bank, kikapcsolódás,