Forrás Dávid • 2018. június 5. 14:00
A múltheti nagy pontyrablás apropóján a hétvégén áttekintettük, hogy milyen engedélyekre és felszerelésre van szükség ahhoz, hogy valaki sporthorgásszá váljon. Amennyiben viszont valaki nem akar egész évben pecázni, a horgászvizsgát, a horgászegyesületi tagsági díjat és az éves területi jegyet is megspórolhatja, ha vesz egy turista állami horgászjegyet - hívta fel figyelmünket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ez a jegy tájékoztatásuk szerint egyre népszerűbb, idén májusban közel hatszor annyit adtak el belőle, mint 2014 májusában, amikor elindult a rendszer.
Múlt vasárnapi cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen engedélyekre és felszerelésre van szükség ahhoz, hogy valaki sporthorgásszá váljon Magyarországon. A cikk aktualitását az adta, hogy egy óriásponty-rablást leplezett a Nébih a múlt héten, melyről ugyanabban a cikkünkben adtunk hírt.
A Magyar Országos Horgász Szövetségtől származó adatok szerint Magyarországon 430-440 ezer sporthorgász van. Számításaink szerint legalább 64 ezer forintot kell befektetni az engedélyekbe, a kulbtagságiba és a felszerelésbe, hogy eséllyel indulhassunk el a magyar tavakon és folyókon nem ragadozó halakat fogni. A költségek egy része a felszerelés, ugyanakkor a területi horgászengedélyt, az állami horgász jegyet és a fogási naplót minden évben ki kell váltani, így ezek a költségek évente ismétlődnek.
- írta cikkünket követően, a Pénzcentrumnak küldött levelében a Nébih.
Ezt a típusú horgászjegyet kifejezetten azoknak hozták létre, akik szeretnék kipróbálni a horgászatot vagy az évnek csak egy rövidebb időszakában - például a szabadságuk alatt - tudnak hódolni hobbijuknak. A Nébih által üzemeltetett
A díjat bankkártyával lehet kifizetni, majd a fizetést követő 1-2 perc múlva a horgász az e-mail címére megkapja a turista állami horgászjegyet és a hozzátartozó fogási naplót. Ezeket kinyomtatva indulhat a partra pecázni. A turista állami horgászjegy egy évben egyszer, három hónap időtartamra igényelhető és egy bottal történő horgászatra jogosít.
Mindemellett a turista állami horgászjegy mellé kell területi engedélyt is vásárolni, a napi jegy a nagyobb hazai vizekre 2-3 ezer forint. Több vízterületen (például a Balatonon és a Tisza-tónál) a turista jeggyel rendelkezőknek a területi jegyből kedvezményt is adnak. A turista állami jegyhez nem kell 3 500 forintért horgászvizsgát letenni, nem kell egyesületi tagsági díjat, illetve szövetségi hozzájárulást sem fizetni - hívta fel a figyelmet a Pénzcentrumhoz eljuttatott levelében a Nébih.
A Nébih munkatársai azt is kiszámolták, hogy milyen költségekkel kell számolnia annak, aki a nulláról, turista horgászjeggyel szeretne elkezdeni pecázni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Egy egyszerű háromméteres spicc bot előkével már 3000 forinttól kapható, de orsóval felszerelt horgászbotot is vehetünk már 10000 forinttól.
- Egy szák körülbelül 3000 forintba kerül,
- egy olcsóbb haltartó pedig 1000 forint alatt is kapható.
Ennek megfelelően, a fenti költségeket, illetve a turista- és területi jegyet is beleértve, egy
Egyre népszerűbb is a turista állami jegy, amit az alábbi, az egyes hónapokban turista állami jegyet váltók számát bemutató diagram is jól szemléltet. Gyakorlatilag nem volt olyan hónap a 2014. májusi bevezetés óta, amikor ne többet adtak volna el belőlük, mint az előző év azonos hónapjában.
Mielőtt azonban már rohannánk is a boltba a pecabotért, érdemes először a Nébih által üzemeltetett weblapon regisztrálni, mivel a belépés utáni felületen található a hatóság által készített, az alapvető horgászati ismeretekről szóló vizsgára felkészítő tankönyv. Ezt pedig érdemes letölteni és megtanulni, mivel a Pénzcentrum horgászattal egyáltalán nem foglalkozó munkatársa 6 pontot ért el a 20 kérdésből álló vizsgán, felkészülés (és csalás) nélkül. Vakon tehát nem nagyon lehet átmenni a teszten, ahol többek között különböző halak kinézetére, legkisebb kifogható hosszára és arra is rákérdeznek, hogy a különböző halfajtákat melyik időszakban tilos hazavinni.
A vizsgát csak egyszer, első turista jegyünk megvásárlása előtt kell letennünk, a teszten való megfeleléshez legalább 15 pontot kell összeszedni, próbálkozni egy napon belül háromszor lehet.