NapiCsárt • 2018. március 21. 17:30
Európa legtöbb nagyvárosában az elmúlt évtizedekben növekedett a lakosság száma. Ezek közül csak néhány kivétel van, ám Budapest éppen ezek között szerepel. Sőt arányait tekintve Magyarország fővárosa, a görög, illetve román fővárossal holtversenyben a legnagyobb mértékben fogyó nagyváros Európában.
A vidékről a városok felé tartó népességvándorlás egyáltalán nem új keletű dolog. Olyannyira nem, hogy voltaképpen már a 18. századi nagy ipari forradalmat követő években durván mérhető volt az eltolódás. Az okok egyszerűek voltak, kevesebb kétkezi munkásra volt szükség a mezőgazdaságban, továbbá egyre nagyobb méretű földterületeket hasított ki magának a növénytermesztés és állattartás.
A városokban pedig gyárakat létesítettek, amik elképesztő mértékben szívták fel a vidékről felszabaduló munkaerőt. Az 1950-es években pedig már nem csak a fejlett gazdaságú országok, hanem a fejlődök is beálltak a sorba, ettől kezdve pedig az elmúlt évtizedekben az egész világ urbanizálódott. Ez pedig odáig vezetett, hogy 2007-ben először a világtörténelem során több ember élt a földön városokban, mint vidéken.
A folyamatok ismeretében, ENSZ adatokat felhasználva a Datawrapper készített egy átfogó elemzést a világ leggyorsabban növekvő városairól 2000 és 2016 között. Interaktív térképükön 500, egymillió fölötti lakosú város szerepel, köztük természetesen a magyar főváros Budapest is.
Sok örömre azonban nincs okunk, hiszen Európában hazánk fővárosában csökkent legnagyobb arányban a lakosság száma 2000 és 2016 között. A csökkenés mértéke 0,3 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy 16 év leforgása alatt 100 000 emberrel él kevesebb a magyar fővárosban, pontosabban 1,8 millióról 1,7 millióra csökkent a lakosságszám. Ugyanekkorra arányú csökkenés csupán két további európai városban volt megfigyelhető, az egyik Athén a másik pedig Bukarest.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Európai léptékben egyébként csupán 6 nagyváros van, ahol csökkent a lakosság, a többi (több mint harminc) nagyvárosban mindenhol növekedés volt tapasztalható. Arányaiban és/vagy lélekszámban a legnagyobb népességnövekedés Párizsban, Londonban, Madridban, West Yorkshirben, Oslóban és Stockholmban volt tapasztalható.
Párizsban és Madridban több mint egymillió emberrel éltek többen 2016-ban, mint 2000-ben, Londonban pedig ez a szám majdnem kétmillió volt. Arányaiban sorrendben 0,7; 1,4, illetve 1,2 százalékos volt a növekedés. Ugyancsak magas, arányait tekintve 1,6 százalékos volt a népesség növekedés West Yorkshirben is, de ami még szembetűnőbb, hogy Norvégia és Svédország fővárosai is több mint 1 százalékkal növekedtek 16 év leforgása alatt. Előbbi rekord magas 1,6, utóbbi pedig 1,4 százalékkal.