Forrás Dávid • 2018. február 18. 07:00
Már két cégtől is lehet közösségi autókat kölcsönözni Budapesten. A modell hasonló, percdíjas alapon közlekedhetsz bérelt autóval, a megkötés annyi, hogy a használat végén egy kijelölt zónán belül kell azt lerakni. Mivel a MOL Limo most indult el, a szolgáltatásról sok cikk jelent meg mostanában. A Pénzcentrumon most azt tekintjük át, hogy milyen szankciókra, büntetésekre számíthatsz, ha balesetet okozol, elveszted a kocsik slusszkulácsát vagy ha összepiszkolod őket.
A közösségi autók elterjedése Budapesten számos előnnyel járhat. Csökkenhet a forgalom, tisztulhat a város levegője, kényelmesebbé válhat a közlekedés és ahhoz sem kell mostantól feltétlenül saját autó vagy taxi, ha egy barkácsáruházból vinnénk haza dolgokat.
Jelenleg két cég kínál közösségi autókat Budapesten, a Greengo és a MOL, amely Limo névre keresztelte szolgáltatását. A sajtóban számos cikk megjelent már a két szolgáltatás összehasonlításáról, az Index újságírói például több napig teszteltelték az autókat és azt is kiszámolták, hogy annak érheti meg eladni saját autóját és teljesen közautóra váltani, aki napi 15-16 kilométernél kevesebbet használja azt.
Ezek persze csak a számok, azt sem szabad elfelejteni, hogy annak ellenére, hogy az Index szerint közel 500 közösségi autó van már Budapesten, nem mindig lehet szabad autót találni megfelelő távolságon belül, ráadásul aki eladja az autóját, annak azzal is számolnia kell, hogy egy hétvégi vidéki leruccanáshoz nem feltétlenül ideális vagy költséghatékony megoldás a közösségi autó.
Felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy mi történik, ha közösségi autó használata közben megbüntetnek minket, nekünk jönnek vagy balesetet okozunk. A szolgáltatásra való regisztrációkor elfogadjuk az általános szerződési feltételeket, de viszonylag ritka, hogy valaki valóban el is olvassa őket, és nem csak automatikusan pipál és továbblép.
Nekik foglaljuk most tömören össze, hogy milyen költségekre számíthatnak, ha nem minden úgy történik autóhasználat közben, ahogy tervezték.
A legnagyobb költségünk mindkét szolgáltató esetében akkor keletkezhet, ha balesetet okozunk. A Greengonál nincs összegben maximálva az önrész, annak mértéke üvegkár esetén 20 százalék, egyéb kár esetén pedig 10 százalék, de legalább100 ezer forint. A MOL Limónál ezzel szemben az önrész egységesen 100 ezer forint.
Ezen felül pedig mindkét szolgáltatónál egy 5 ezer forintos adminisztrációs díjat is ki kell fizetnünk, ha a gépkocsit kár érte.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Greengo esetében a másik nagyobb büntetési tétel, ha elveszítjük az indítkulcsot. Ennek pótlásáért 100 ezer forintot számít fel a vállalat. A Limo esetében ez is jóval kedvezőbb, ilyen esetben a büntetés csak ötezer forint.
Amennyiben összekoszoltuk az autót, akkor ötezer forintot kell fizetnünk mindkét cégnél, ha pedig megbüntettek minket (például gyorshajtásért vagy jogosulatlan autópálya-használatért), de a bírságot helyettünk valamelyik szolgáltatónak kell megfizetnie, akkor a büntetésen túl, a Greengonak háromezer forintot, a MOL Limonak viszont többet, ötezer forintot kell megtérítenünk.
Amennyiben nekünk felróható okból a cégeknek ki kell szállnia az általunk használt autóhoz, akkor a Greengo esetében Budapesten belül háromezer, azon kívül pedig hatezer forintot kell fizetni. A MOL-nál ennél lényegesebben rosszabbul járhatunk, mivel nemcsak, hogy a kiszállási díj már Budapesten belül is ötezer forint, ha városon kívülre kell kijönniük, akkor ezen a díjon túl, még a cég számára felmerült egyéb költségeket is meg kell térítenünk, természetesen számla ellenében.
A fentiek csak a gyakoribb vagy magasabb összegű büntetési tételek, mielőtt bármelyik szolgáltatást igénybe vesszük, érdemes megfelelően tájékozódni. A MOL Limo jelenleg érvényes szerződési feltételeit itt, a Greengoét pedig itt találjuk.