Így parkolj Budapesten: tízezreket spórolhatsz ezzel az apró trükkel

Pénzcentrum2018. február 4. 07:00

Budapesten szinte állandó téma a parkolás. A harmadik kerületről nemrég derült ki, hogy megemeli a parkolási díjakat. Ez azt a faramuci helyzetet idézheti elő budán, hogy egy addott utca egyik oldalán jelentősen olcsóbb lesz parkolni, mint a másikon. A parkolási zónatérképek alapján megnéztük, hogy hol érdemes néhány méterrel arrébb gurulni parkolás előtt, ha spórolni szeretnénk.

Hamarosan emelkedik a parkolási díj a harmadik kerületben, a hivatalos magyarázat szerint azért, mert az eddigi 175 illetve 265 forintos tarifák nem tudták távol tartani az agglomerációból érkező lakosokat, hogy autóikat a kerületben hagyják, így továbbra is nehéz parkolóhelyet találni napközben Óbudán.

Az új tarifa 265 forint lesz azokon a helyeken, ahol eddig 175 forint volt a parkolási díj, és 350, ahol eddig 265 forint volt. A változásokhoz szükséges jogszabálymódosításhoz szerdán járult hozzá a Fővárosi Közgyűlés, az Index tudósítása szerint.

Ezzel a módosítással újabb olyan utca jön létre Budapesten, ahol jelentős különbség lesz a parkolási díjakban a közterület két oldalán. A Pusztaszeri úttól lefelé ugyanis, a Szépvölgyi út páros odalán a második kerületi 175 forintos díjat kell fizetni, a páratlan oldalon viszont az eddigi 265 forintos tarifát felváltja a 350-es.

Ha csak heti négy órát parkolunk a környéken, akkor 

a különbség, attól függően, hogy az utca melyik oldalán állunk meg, egy év alatt 36 400 forint lesz,

persze csak akkor, ha a második kerület nem emeli meg a parkolási díjat időközben. Az ilyen tarifaemelések ugyanis pont azért, hogy ne válassza mindenki spórolás céljából az olcsóbb övezetet, könnyen a szomszédos zóna díjemelkedését is előidézhetik.

Megvizsgáltuk a többi parkolási zónahatárt is, hogy megmutassuk, hol érdemes a leparkolás előtt néhány méterrel arrébb gurulni, hogy spóroljunk a parkolási díjakon. A spórolás mértékét a fenti példa szerint egy évre számoltuk ki, azzal a feltevéssel, hogy heti négy órát parkolunk a környéken.

XIII. kerület

Bár a Dráva utca mindkét oldala a XIII. kerülethez tartozik, mégis sokan tekintik ezt az utcát gyakorlatilag ország-, de legalábbis megyehatárnak. Ez választja ugyanis el északról Újlipótvárost a XIII. kerület többi részétől.

Ha a környéken van dolgod rendszeresen, itt sem mindegy, hogy hol rakod le az autódat. A páros oldalon 440 forint a parkolás óradíja, míg a páratlan oldalon ugyanez csak 265 forintba kerül. Éves különbség tehát itt is 36 400 forint.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Kiskörút

A kiskörúton belül Pesten egységesen 440 forint a parkolási díj. Ezzel szemben az út külső karéján illetve a városközponttól távolabb eső mellékutcákban a VI. és VII. kerületben már csak 350 forintot kell fizetni, a VIII. és IX. kerületben pedig már 265 forintért parkolhatunk.

Ennek megfelelően,

  • ha a VI. vagy a VII. kerületben, a körúton kívül parkolunk a belső rész helyett, óránként 90 forintot (a fenti példa alapján évente 18 720 forintot) spórolhatunk.
  • Amennyiben ugyanezt a VIII., IX. kerületi részeken tesszük meg, akkor óránként 175 forinttal kell kevesebbet fizetni (évi 36 400 forint),
  • Ha pedig a Rákóczi út, körúton kívül eső szakaszának páros oldala mögött parkolunk, az 350 forintba, a páratlan oldal mögötti rész pedig 265 forintba kerül, tehát 85 forintot spórolhatunk óránként, ami a példánknál maradva évente 17 680 forint.

II. és XII. kerület

E két budai kerületben néhány tömbbel arrébb parkolni néha elég necces a domborzati viszonyok miatt, de bőven találunk olyan helyszínt, ahol nem kell a fél hegyet megmászni, hogy egy utcával arrébb, spórolósan parkoljunk.

A Szilágyi Erzsébet fasor Moszkva tér és Gábor Áron utca közötti része eleve elválasztja egymástól a XII. és a II. kerületet, a páratlan oldalon a Trombitás utcától kifelé 175 forintért parkolhatunk, a páros oldalon viszont végig 350 forintért, igaz, ez nagyrészt a Városmajor-park, ahova kocsival a fasorról nem lehet behajtani, de ha ott van dolgunk, semmi nem akadályozza, hogy a II. kerületben parkoljunk olcsóbban, és átsétáljunk a szomszéd kerületbe (ezzel óránként 175 forintot spórolva).

Nem kell ugyanakkor feltétlenül átlépni a kerülethatárt, hogy ilyen mértékű különbséget találjunk. A Mammut bevásárlóközpont és a Millenáris Park környéki utcákban 350 forint a parkolási díj, a Marcibányi téren viszont, már csak 175 forint, ezért itt is érdemes lehet néhány utcával arrébb parkolni.

A fentiek csak a frekventáltabb helyeken található parkolási övezethatárok díjkülönbségeit mutatják be, de a város további helyszínein is sokat lehet spórolni a parkolással, ha néhány utcával arrébb parkolsz. Mielőtt elindulsz valahova, te is leellenőrizheted a parkolási övezethatárokat ide kattintva, a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. honlapján.

Címkék:
utazás, közlekedés, Budapest, parkolás, zónahatár, kerület,