Biró Attila • 2018. január 20. 13:00
Az újévi fogadalmak betartása nagyon nehéz feladat, sokszor ráadásul rengeteg pénzt is követel. Most azonban egy olyan sporttevékenységet jártunk körbe egy szakértő segítségével, ami a kezdeti költésgek (kizárólag a felszerelés) után ingyen végezhető télen is. Így pénztárcabarát módon segítve azokat, akiknek 2018-as vállalása, hogy egészségesebben élnek majd, többet mozognak és netán fogynak is 1-2 kilót.
Az újévi fogadalmak egyik éllovasa az életmódváltással, alakformálással kapcsolatos önmagunknak tett ígéretek. Ezeket azonban nemcsak elkezdeni és hosszabb távon betartani nehéz, de bizony sokszor óriási költségekkel is számolni kell miattuk. Olyannyira, hogy az alak és egészségformálás több százezres kiadást is jelenthetalig néhány hónap leforgása alatt. Ez pedig könnyen eltérítheti a változtatni vágyókat megtervezett útjuktól. Ebből kifolyólag most egy olyan sportágat veszünk górcső alá, ami a kezdeti beruházások után teljesen ingyen végezhető, ráadásul a téli időjárás ellenére rövid felkészüléssel a szabadban is letudható. Lássuk tehát mire érdemes figyelni a téli futással kapcsolatban.
Na ne már... télen futni?
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Gotyár József, edző, tanár. A szakember hozzátette azt is, hogy bizony lát olyanokat, akik 4-5 fokban is rövidnadrágban futnak, ez azonban hosszabb távon semmiképpen nem tesz jót az izmoknak és ízületeknek,
Ezen ne spórolj
A futás, bár teljesen ingyenes a szabadban, azért aki rendszeresen szeretne hódolni ennek a mozgásformának, annak bizony az alapvető felszerelésekért megéri picit mélyebben a zsebébe nyúlnia, pláne télen. A legfontosabb felszerelés természetesen a cipő, valamint hideg időben a különböző speciális anyagú aláöltözők, amik mellé egy vékony sapka/kámzsa, akár kesztyű is simán elfér.
A nagy gyártók egyébként rengeteg különféle csúcstechnológiával rendelkeznek, amelyekkel speciális textíliákat állítanak elő. Ez igaz mind az aláöltözetekre, mind pedig a külső rétegekre. Bár e ruhadarabok listája szinte végtelen, annyi azért kijelenthető, mind arra törekszenek, hogy kényelmesek, könnyűek legyenek, melegen tartsanak és elpárologtassák a nedvességet.
- tanácsolja Gotyár, aki több árkategóriában is meghatározta egy-egy szett költségét. Ha egy teljes szettet nézünk: aláöltöző (felső), thermo futó felső, thermo futónadrág, thermo zokni, kesztyű, sapka, kámzsa, akkor nagyjából 25-30 ezer forintra lehet belőni egy középkategóriás szettet. Ez persze nem a csúcs minőség, de koránt sem a legolcsóbb. Ha például mindenből a legjobbat akarjuk, akkor az árak 55-60 ezertől indulnak és a határ a csillagos ég.
Ezzel a világból is...
- hívja fel a figyelmet a szakember. A lenti kép bemutatja, hogy milyen lábfejállásokkal, illetőleg talpnyomatokkal rendelkezhet egy ember, és hogy ezek okán futás közben a láb melyik része terhelődik leginkább. A legfelső kép a neutrális állást mutatja, a középső a szupinálót, míg az alsó a pronálót. Saját lábfejünk állásának ismeretében sokkal személyre szabottabban választhatjuk meg a számunkra legtökéletesebb cipőt, így érdemes megvizsgáltatni ezt a testrészünket.
Lábunk állása azonban csak az egyik szempont, az is rendkívül fontos, hogy milyen terepre akarjuk használni a cipőt: betonon, futópályán, esetleg terepen? Milyen rendszeresességgel és mekkora időtartamot akarunk benne futni? Ezek mind-mind szempontok a választás során. Azzal ugyanakkor számolnunk kell, hogy kimondottan téli futócipők nem igazán vannak,
- mondja Gotyár József. Az edző szerint a szempontokat figyelembe véve egy-egy jó akció során 30 000 forint környékén már lehet jó minőségű cipőt kifogni, ugyanakkor ezek sokszor inkább 45 ezer vagy afölötti tételek. Jó hír azonban, hogy ezek az árkategóriájú cipők jó garanciával rendelkeznek és olyan technológiákat vonultatnak fel, amik viselője kényelmét szolgálják (pl. talajfogásnál jobban tompítanak, gél vagy párna van beléjük építve).
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- hívja fel a figyelmet a szakember.
Fogadd meg! Az atlétika edző tanácsai
Télen tehát minden további nélkül lehet futni, de azért van pár dolog, amire oda kell figyelni. A hideg ellenére indulást követően, 8-10 perc futás után érdemes 4-5 percre megállni, hogy az ember picit átmozgassa az ízületeit, ilyenkor az ízületi forgáspontokra figyeljünk leginkább. Ezután lehet követni a napi célkitűzést. Ezzel a kis intermezzóval segíthetünk izmainknak, hogy azok olajozottabban működjenek edzés közben.
Futás után érdemes passzív nyújtógyakorlatokat végezni. Ezekre a gyakorlatokra azonban kint, hideg időben 5 percnél többet ne szánjunk, ugyanakkor ha rögtön futás után van lehetőségünk beltéri helyre húzódni, ott alkattól függően 10-15 percet is nyújthatunk.
Ha valaki fogyás, illetve kifejezetten alakformálás miatt vágna bele a futásba, érdemes beszereznie egy pulzusmérő órát (természetesen az elengedhetetlen táplálkozási reformokon túl), és ennek segítségével kiszámolnia a saját zsírégető pulzusát. Ez nagyjából a maximum pulzus 50-60 százaléka. Ez az a tartomány, ahol a test már zsírégető opcióban van. Valakinél ez gyors sétát jelent, másoknál lassú kocogást, ez teljesen egyénfüggő. Ami azonban egységes az az, hogy ebben a mozgásformában 30-40 (de inkább negyven) percet legalább el kell tölteni, azért, hogy legyen eredménye!
A hangsúly a rendszerességen legyen, heti három futás például már egész jónak mondható. A nagyobb hatás érdekében futhatunk intervallumszerűen. Ez azt jelenti, hogy 2-4 perc tempós futás után váltsunk lassabb kocogásba, majd egy bizonyos idő elteltével újra húzzunk meg néhány percnyi távot, így osztva be a 30-40 perces edzést.