Pénzcentrum • 2017. szeptember 29. 05:30
Kevesen gondolnák, hogy milyen úttörő szerepet játszanak a futóversenyek a városok élhetőbbé tételében, és hogy milyen történelmi háttere van a belvárosban tartott tömegrendezvényeknek. Azt pedig még annyian se, hogy turisták tízezrei jönnek Budapestre csak emiatt, növelve az ország imázsát, nem beszélve a gazdasági vonatkozásokról. Csak a három legnagyobb maraton közel kétmilliárd forinttal járul hozzá a GDP-hez, közel 900 milliós adóbevételt generálva az államkasszának.
Az első városi maratont a rossz a levegő és az élhetetlen környezet miatt rendezték meg a hetvenes évek New York-jában, ami aztán világhírűvé vált és sorra csatlakoztak más városok is a kezdeményezéshez. Ezek közül ma már sokra többszörös a túljelentkezés, Londonban és Berlinben például csak sorsolással lehet bejutni, Tokióban 320 ezren jelentkeztek a 30 ezer helyre. De a nagy budapesti maratonokon is 8-10 ezer résztvevő van, amelyek közül az egyik legnagyobbon, a SPAR Budapest Maraton összes számában tavaly közel 30 ezren álltak rajthoz. Az idén 32. alkalommal megrendezésre kerülő eseménynek nem kis szerepe van abban, hogy ma futók jönnek szembe a Városligetben.
A világ talán leghíresebb városa nem mindig volt ilyen népszerű, legalábbis a ’70-es évek New York-ja nem éppen volt turistacsalogató: a neonfényben úszó Times Square akkoriban prostituáltakkal és hajléktalanokkal volt tele, Brooklyn és Bronx pedig kis túlzással a Mad Max világát idézte; az emberek téglakupacok és kiégett autók vázai között jártak haza. De más nagyvárosokban sem volt sokkal jobb a helyzet, amely a tehetősebb rétegeket a város elhagyására sarkallta, lendületet adva a szuburbanizációnak.
Ekkor, 1976-ban a rendes éves New York-i maraton szervezői egy merész húzással az addig Central Parkban tartott futóversenyt a belvárosban rendezték meg. Akkoriban a hasonló tömegrendezvényeket - de még az olimpiai versenyeket is - a városok szélén, kisebb forgalmú útszakaszokra szervezték, és csak az utolsó szakaszt vezették be a városba. Ezért aztán nagy izgalommal várták, hogy mi lesz a városlakók reakciója, akik mindenki meglepetésére éljenezve buzdították a versenyzőket. A történelmi verseny egyfajta kiállás lett a város(ok) élhetőbbé tételéért.
Futóturizmus
Ezeket a tömegrendezvényeket jellemzően a nyár végére, de leginkább őszre szervezik, amit nemcsak az ideális futóidő magyaráz, de a városi maratonok képesek meghosszabbítani a turistaszezont is. A külföldiek ugyanis a Sziget Fesztivál és a Forma-1-es futam mellett leginkább a futóversenyeket tartják a legvonzóbb budapesti programoknak.
A legközelebbi verseny, a SPAR Budapest Maraton lesz október 15-én, amelyre az alap nevezési díj október 10-ig 22 500 forint, utána pedig 28 ezer.
- mondta a Pénzcentrumnak Kocsis Árpád, a BSI ügyvezető-versenyigazgatója.
Az ügyvezető szerint ugyanakkor nemcsak a futóversenyek turistavonzó-képességét fontos hangsúlyozni, hanem azt is hogy tíz évvel ezelőtt még csak a Margitszigeten volt futópálya, ma már azonban legalább 8-10 helyen vannak ilyenek. Ez azért is fontos, mert a futás egy mindenki számára elérhető és olcsó sportolási lehetőség, ami a városi lét szerves része.
A Sziget Fesztivált is meg lehetne tartani egy mezőn, a puszta közepén, hogy ne zavarják a városlakókat, de ahogy ez a rendezvény is hozzá tartozik Budapest arculatához, úgy a városi maratonok is."
- tette hozzá Kocsis, aki szerint a városi maraton a sportrendezvények Sziget Fesztiválja.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Három aranyszabály kezdőknek
Ezeken a versenyeken bárki elindulhat, aki kedvet kap hozzá és nevez. A kezdő futóknak azonban érdemes betartani néhány szabályt, mielőtt a bizonyítási vágy már a felkészülés alatt sérülésbe hajszolná őket. Ugyanis mielőtt rajthoz áll valaki, érdemes végig csinálnia egy edzésprogramot, amelyből a szervezők többet is tudnak javasolni.
Fuss lassabban, mint ahogy a lendület visz!
Tipikus hiba, hogy a lelkesedés miatt túl gyorsan kezdenek a tapasztalatlan futók, és kihajtják magukat az elején, elfogy a levegőjük, begörcsöl a lábuk, és elmegy a kedvük az egésztől. Ezért érdemes lassan, fokozatosan belevágni. A futás megszeretéshez idő kell, nem fog menni egyik pillanatról a másikra, és biztosan lesz az elején egy nehezebb időszak, kisebb fájdalmakkal. Ez azonban természetes, és ahogy a test hozzászokik az újfajta mozgáshoz, egyre jobban esik majd.
Ne fuss túl messzire!
Ha nehezen tudjuk belőni a megfelelő tempót, használjuk a "beszélgetős módszert". Olyan iramban és távra kell futni, hogy közben akár beszélgetni is tudjunk futótársunkkal. Ha ez nem megy, túl gyors a tempó. A könnyű, hosszú futásokkal úgy lehet gyűjteni a kilométereket, javítani az állóképességet, hogy ez ne jelentsen nagy terhelést a szervezetnek, csak fokozatosan szokjon hozzá az izomzat és az ízületek az új mozgáshoz.
Fuss gyakrabban, mint tervezted!
Ha végzünk is másfajta edzést rendszeresen, ne feledjük, hogy az izmoknak, ízületeknek akkor is idő kell az új mozgás megszokásához. Ezért érdemes legalább hetente háromszor futni. A fenti tanácsokat betartva ez nem sok, de figyelni kell arra is, hogy a heti három futás között legyenek pihenőnapok. Az izomzatnak ugyanis szüksége van a regenerálódásra is.