Pénzcentrum • 2017. augusztus 6. 15:30
Nagyon sok mindenre kell figyelni utazás előtt, és ha becsúszik egy kellemetlen meglepetés, az egész nyaralásra rányomhatja a bélyeget. Ezekre figyelj, és sok kellemetlenségtől megkímélheted magad.
A tökéletes nyaralást sokan hónapokig tervezik, mégis előfordul, hogy a bepakolást csak előző estére időzítik. Így akár a reptéren, akár megérkezéskor kellemetlen meglepetésekkel találkozhatnak azok, akik nem gondolták át időben, mi kerüljön a bőröndbe. A következő lista a KöBE Biztosító Ügyfélszolgálatának tapasztalatai alapján tartalmazza, hogy mely dolgokra érdemes feltétlenül ügyelni, mielőtt vakációra indulnánk.
1. Készíts listát!
Talán furcsán hangzik, hogy a stresszmentes nyaraláshoz pont egy listára van szükség, de egy jól megírt chek-list nemcsak abban segít, hogy mit vigyünk magunkkal, hanem az előzetes átgondolással a felesleges dolgok is kiszűrhetőek - figyelembe véve bőröndünk kapacitását. Az alábbi öt pont jó támpont lehet ehhez.
2. Ne feledkezz meg az elsősegély dobozról!
Az enyhébb panaszok esetén gyakran előfordul, hogy elkerülhető lenne az orvos kihívása nyaralás alatt, amennyiben még utazás előtt gondoskodtunk fájdalom- és lázcsillapítóról, vagy épp háborgó gyomrunk rendbe tételére szolgáló gyógyszerről. Ezeket egy idegen országban körülményesebb lehet beszerezni, azonban otthonról akár vény nélküli készítményként is magunkkal vihetjük őket az útra.
3. Érdemes a bőrönd névkártyáját kitölteni
Szinte minden bőröndhöz gyárilag tartozik egy névkártya, azonban a legtöbben nem töltik ki, pedig ha elhagyják - esetleg a légitársaság elkeveri - a bőröndjüket, az jelentősen megnöveli az esélyét annak, hogy a csomag visszakerüljön a tulajdonosához.
4. Ne pakold túl a bőröndöt!
A légitársaságok szigorúan veszik a súly-és méretkorlátokat, így célszerű lemérni a bőröndöt indulás előtt, nehogy rá kelljen fizetni az extra súly miatt. Sokszor elfelejtjük, de hazafelé szinte biztos, hogy a souvenirekkel megpakolva több csomagunk lesz, mint az odafelé úton volt, így pakolásnál nem árt a poggyászban egy kis extra helyet (és kg-t) fenntartani erre gondolva.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
5. Minden érték a kézipoggyászba!
Bár manapság már nem jellemző, hogy a légitársaságok elhagyják a csomagokat, nem éri meg kockáztatni. Az értékeinket - mint pl. a drága fényképezőgép vagy az eljegyzési gyűrű - célszerű a kézi poggyászban, biztonságban magunknál tartani. Hiába téríti a légitársaság hibájából elveszett bőröndöket a biztosítás, mégis sok kellemetlenséget tud okozni az elveszett értékek pótlása.
6. Köss utasbiztosítást!
Bármilyen körültekintően is készülünk fel az útra, van, hogy bizonyos helyzeteket nem lehet elkerülni, amikor viszont jól jön a kárunkat fedező utasbiztosítás. Nagy megkönnyebbülést jelenthet ilyenkor, hogy egy ebéd árából megkötött biztosítás fedezi az akár több havi fizetésünknek megfelelő károkat. Ráadásul az utasbiztosítással sem kell ma már feltétlenül előre terveznünk, hiszen akár indulás előtt közvetlenül, "last minute" is megköthető.