Pénzcentrum • 2017. augusztus 3. 11:02
Váltsunk pénzt? Vagy inkább a bankkártyánkat használjuk külföldön? Sokan még mindig nincsenek tisztában a külföldi bankkártya használat szabályaival, pedig tudatosan használva a plasztik nagy segítségünkre lehet az utazás alatt. A Pénzcentrum mutatja a legfontosabb tudnivalókat.
Sok magyar csupán a nyár utolsó hónapjában veszi ki a szabadságát. A nyaralásra idén átlagosan 147 ezer forintot fordítanak a családok, de akik külföldre tervezik az utazást akár 200 ezer forintnál többet is elkölthetnek.
A felmérések szerint a nyaralás alatt a magyarok döntő többsége (87 százaléka) a tavalyi évhez hasonlósan elsősorban készpénzzel fizet, míg a bankkártyát minden második (57 százalék) utazó veszi elő. Ennek ellenére folyamatosan növekszik a bankkártya használat népszerűsége és a külföldi utazások során is egyre többször kerülnek elő a plasztikkártyák.
KATTINTS! Pillanatok alatt kifosztják a kártyád: az idei nyár legdurvább trükkjei
Milyen költségek merülhetnek fel?
A kártyával történő vásárlás külföldön a legtöbb számlacsomagnál díjmentes.
Amennyiben a bankunk külföldön is rendelkezik automatával, akkor mindenképpen azt válasszuk a készpénz felvételéhez, ilyenkor ugyanis kedvezőbb díjazásra számíthatunk. Ezen felül a nyári szezonban több banknál találkozhatunk készpénzfelvételre vonatkozó kedvezményekkel, akciókkal. Az is előfordulhat, hogy a kinti pénzfelvétel teljesen ingyenes.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Milyen árfolyammal számolhatunk?
Abban az esetben, ha forint alapú kártyánkkal euróban vagy amerikai dollárban végzünk tranzakciót, akkor - akár a valuta árfolyamnál kedvezőbb - az elszámolás napján a kibocsátó bank által meghatározott első deviza árfolyamon történik az átváltás. Az egyéb pénznemben végzett tranzakciókat az adott nemzetközi kártyatársaság számítja át euróra, amelyet a bank az elszámolás napján érvényes aznapi első deviza árfolyamon számít át forintra.
A külföldi utazások előtt sokan elgondolkozhatnak azon, hogy esetleg most váltsanak bankot a kedvezőbb ajánlatok miatt. De olyanok is akadnak szép számmal, akik a hirtelen megemelkedett kiadásokat a hitelkártya tudatos használatával oldják meg. A Pénzcentrum kalkulátorával könnyen kiválasztatjuk a számunkra legmegfelelőbb banki ajánlatot. Ez alkalommal a hitelkártya ajánlatok közül mutatunk néhányat.
- A Cetelem Klubkártyájával az első éves díj 2 990 forint, a THM pedig 38,01 százalék
- Az Erste Bank Max Hitelkártyával az első éves díj 5 490 forint, a THM pedig 39,40 százalék
- A CIB Café Hitelkártyának az első éves díja 0 forint, a THM pedig 37,15 százalék
- Az Auchan kártyának az első éves díja 0 forint, a THM pedig 36,83 százalék
- A Budapest Bank Go! Hitelkártyával pedig az első éves díj 5 100 forint, a THM pedig 39,88 százalék
7 tipp a külföldi bankkártya használathoz
- 1. Utazás előtt minden esetben ellenőrizzük a kártya érvényességi idejét, mert a lejárt kártya egy távoli országban sokkal kellemetlenebb lehet, mint itthon.
- 2. Léteznek olyan ajánlatok, amelyek ingyenes külföldi készpénzfelvételt is magukba foglalnak bizonyos országokban.
- 3. A vásárlás általában külföldön is ingyenes, de vannak olyan országok, melyekben a kereskedők, szolgáltatók, éttermek díjat számolhatnak fel abban az esetben, ha vásárló kártyával fizet.
- 4. A nyaralás előtt érdemes a kártyán beállított készpénzfelvételi és vásárlási limiteket ellenőrizni, mivel külföldön nem csak az árak lehetnek magasabbak, de adott esetben rövid idő alatt többet is költhetünk, mint itthon.
- 5. Szállodai szobafoglalás, autóbérlés esetén előfordulhat, hogy bizonyos összeget zárolnak a bankkártyához tartozó számlán, melynek célja a szolgáltató védelme a fizetés elmulasztása vagy károkozás esetén. Érdemes ügyelni arra, hogy zárolás esetén is legyen megfelelő mennyiségű pénz a számlán a nyaraláshoz.
- 6. A bankkártya PIN kódját nem ajánlatos a kártya közelében felírva tárolni, hiszen ezzel megkönnyítjük az esetleges tolvajok dolgát.
- 7. Érdemes a kibocsátó bank telefonszámát mobilunkba elmenteni, hogy a kártya eltűnése esetén azonnal értesíteni tudjuk a pénzintézetet.
- +1. A külföldi utazás mellé fontos a megfelelő utasbiztosítás is. Ellenőrizzük, hogy milyen kiegészítő szolgáltatások tartoznak a bankkártyánkhoz.