Pénzcentrum • 2017. június 26. 14:32
A hazai borravaló adási szokásokat mindenki ismeri, igaz, nem kizárt, hogy hamarosan kötelező lesz jattolni a vendéglátóhelyeken. Külföldi utazásaink során viszont teljesen más szokásokkal találkozhatunk, van, ahol elutasítják a borravalót, de olyan is akad, ahol a fogyasztás negyedét várják el a pincérek.
Külföldi utazásaink során sokszor fel sem merül bennünk, hogy ne a hazai borravaló szokásokat kövessük, pedig ez szinte minden országban máshogy szokás. Magyarországon egyébként nem kötelező a borravaló, akkor szokás adni, ha elégedettek voltunk a szolgáltatással, továbbá az önkiszolgáló rendszerben működő vendéglátóhelyeken sem mindig adunk jattot. Ha az összegről van szó, akkor vagy felfelé kerekítenek (inkább kisebb összegnél), vagy 10 százalék borravalót adnak.
Lényeges, hogy nemrég szóba került a kötelező szervízdíj bevezetése, ami a borravalóból származó jövedelem fehérítését célozná.
Mi a helyzet külföldön?
Ha külföldre indulunk nyaralni, legnépszerűbb úti cél még most is Horvátország. A jogi szabályozás hasonló, mint Magyarországon, azonban az éttermi árak végösszege a legtöbb esetben már tartalmazza a borravalót, de efelett is adhatunk plusz pénzt a pincérnek.
A másik igen népszerű úti cél Olaszország, ahol viszont jellemzően nincs felszámolt szervízdíj, és általában 10 százalékos borravalót adnak az éttermekben. Más a helyzet, ha egy tipikus olasz "talponálló" kávézóba megyünk, itt ugyanis sokszor elutasítják a borravalót, esetleg egy külön erre kialakított dobozba, vagy üvegbe dobhatjuk a visszajáró aprót. Az így összegyűjtött pénzt sokszor segélyszervezeteknek ajánlják fel a kávézó dolgozói (ezt fel is szokták tüntetni a dobozon).
Mivel ide sokan a repülős utazást választják, ezért érdemes megnézni, mennyi a borravaló, ha taxizunk, Olaszországban nem kötelező jattolni a taxisofőrnek, de persze jó néven veszik, ha adunk némi plusz pénzt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Érdemes megnézni más, kedvelt úti célokat is:
- Spanyolországban és Portugáliában 10-12,5 százalékos az átlagos jatt a vendéglátóhelyeken, a taxi díjakat pedig fel szokták kerekíteni.
- Franciaországban sokszor a számla már tartalmazza a szervízdíjat, de udvariasságból 10 százalékot szokás adni, a taxinál pedig általános a 10 százalék.
- Görögországban 5-10 százalék a borravaló a vendéglátóhelyeken, a taxisoknak viszont nem szokás jattolni.
- Egyiptomban a vendéglátóknál általában 5-10 százalék között adnak, a taxisoknak viszont 10-15 százalékot is szokás pluszban jattolni.
- Törökországban 10 százalék borravalót szokás adni a vendéglátóhelyeken és a taxisok díját felfelé kerekítik.
- Németországban 10 százalék a vendéglátós jatt, a fuvardíjat pedig felfelé szokás kerekíteni.
- Híresen nagy a borravaló mértéke az USA-ban, ahol 15-25 százalék a vendéglátósok borravalója, míg a taxisofőröknek csak kisebb (1-2 dolláros) jattot adnak.