Tízezreket fizethetsz, ha nem cseréled le az útleveled

Pénzcentrum2017. június 22. 11:00

Már javában tart a vakáció, ilyenkor sok család készülődik hosszabb-rövidebb külföldi utazásra. Az indulás előtti hetekben azonban érdemes leellenőrizni az útlevelek érvényességét, hiszen a gyorsított eljárásban igényelt okmányokra a gatyánk is rámehet.

A tavalyi évben a magyarok 18,9 millió alkalommal látogattak külföldre. Az átlagos tartózkodási idő 2015-höz hasonlóan 2016-ban is 2,9 nap volt. Bár sok helyre elég a személyi igazolványunk, az elmúlt években is több százezer magyar váltotta ki az útlevelét.

A statisztikák alapján 2016-ban összesen 378 057 útlevelet igényeltünk az okmányirodákban, külképviseleteken és az interneten keresztül. Ebből azonban nem is keveset, csaknem 80 ezer darabot kértünk gyorsított eljárással.

KATTINTS! Pillanatok alatt kifosztják a kártyád: az idei nyár legdurvább trükkjei

2015 kivételével a korábbi években a tavalyinál több útlevelet igényeltünk, így a gyorsított eljárással kért okmányok száma is magasabbra rúgott. 2013-ban például összesen 117 815 darab útlevélnél kértük, hogy hamarabb készüljön el.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ha nem akarunk több hetet várni arra, hogy elkészüljön az útlevelünk, akkor bizony mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk:

  • A soron kívüli (7 napon belüli) eljárás díja 19.000 forint,
  • a sürgősségi (3 napon belüli) eljárás díja 29.000 forint,
  • az azonnali (24 órán belüli) eljárás igazgatási díja pedig 39.000 forint.

A gyorsított eljárások közül egyébként a legtöbben a 7 napos, vagyis a soron kívüli eljárást veszik igénybe. De érdekességnek számít, hogy ezt a szolgáltatást a többség nem is Magyarországon, hanem valamilyen külképviseleten veszi igénybe. Vagyis a külföldi utazások során különösen érdemes vigyáznunk az úti okmányainkra.

Amennyiben a kérelmező a külképviseleten nyújtja be a kérelmet vagy a külképviseletre kéri az elkészült okmányt, a kérelmezőnek konzuli közreműködői díjat kell fizetnie. A díjtételek külképviseletenként változóak

- hívta fel a figyelmünket a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya.

Ezen felül persze minden évben még több ezren akadnak olyanok is, akik a 3 napos, illetve a 24 órán belüli okmányigénylést választják. 2016-ban például 6 280 útlevelet kértek sürgősségi és 5 058 okmányt azonnali eljárással. Ráadásul nem szabad elfelejtenünk, hogy itthon a gyorsított eljárás költségein felül számolnunk kell a normál eljárásban alkalmazott díjtételekkel is; az illeték díja pedig érvényességi időtől és kortól függően 2v500 és 14 ezer forint között mozog.

Címkék:
útlevél, útlevéligénylés,