Pénzcentrum • 2017. június 19. 05:30
Az országot járva sok helyen találkozhatunk olyan fapados nyaralókkal, melyek esetében egy lakóautó vagy mobilház áll egy amúgy üres telken. Ez sok család számára csábító megoldásnak tűnhet, hisz kétmillió forint alatt juthatnak nyaralóhoz - igaz, kopromisszumokkal. A Pénzcentrum annak járt utána, hogy mennyibe is kerül egy ilyen nyaralót megvalósítani, illetve, hogy számíthatunk-e bármilyen bírságra az okosnak tűnő megoldással kapcsolatban.
Sokan vannak Magyarországon, akiknek nincs elég pénzük, hogy nyaralót vegyenek, de vágynak a rendszeres hétvégi kikapcsolódásra. Ők sokszor nem keresnek maguknak olcsó parasztházat, hanem menőbb vidékeken, például a Balaton mellett vesznek egy kisebb telket, és egyszerűen rátesznek egy lakókocsit.
A recept egyszerű. Két dolgot vesznek:
- egy lakókocsit és
- egy telket.
Akinek egy kicsit több pénze van, az mobilházat vesz lakókocsi helyett, cserébe magasabb komfortszinten tölti a hétvégéket.
Az internet pedig tele van használt lakókocsi hirdetésekkel. A jófogáson találtuk például ezt:
690 ezer forintért a lakókocsiban van egy körülbelül kétszemélyes alvórész, egy két tűzhelyes rezsó, egy tálcás mosogató plusz néhány szekrény és persze az alvórész napközben társalgóvá alakítható.
Ha az ingatlan.com-on körülnézünk, akkor nem kell sokáig keresnünk, hogy találjunk is telket, ahova megálmodhatjuk leendő magán lakókocsi-nyaralóparkunkat.
Találtunk telket 790 ezer forintért Balatonszabadiban, amely Budapesttől nézve még Siófok előtt van az M7-es autópálya mellett.
Ezen kívül, ugyanezen az oldalon elérhető egy telek egymillió forintért, Nagyberényen is.
Nagyberény nincs a Balaton közvetlen közelében, de kevesebb, mint 20 kilométerre van Siófoktól. Mutatjuk az utat:
A recept tehát egyszerűnek tűnik, a fenti telkek bármelyikét is választjuk, kétmillió forint alatt juthatunk nyaralóhoz az ország kikapcsolódási szempontból felkapott részén, a Balaton déli partján.
Ha mobilházat választanánk lakókocsi helyett, az sem dobja meg különösebben a befektetést, ha rákeresünk az interneten arra, hogy mobilházak, az első néhány találat között szert tehetünk ilyen épületre akár egymillió forintért is.
Értem, hogy olcsó, de miből?
Ha nincs szabadon hozzáférhető kétmillió forintunk, akkor a legegyszerűbb, ha személyi kölcsönt veszünk fel. A Pénzcentrum személyikölcsön-kalkulátorával könnyen kiszámolhatjuk, hogy mennyi lesz a törlesztőnk.
2 millió forintos hitelösszeg és 7 éves futamidő esetén 33 ezer forint körül indulnak a törlesztőrészletek, a lenti ajánlatokra kattintva pedig már kezdhetjük is az igénylést. Egészen pontosan
a Sberbanknál 33 089 forintot,
a K&H Banknál 33 192 forintot,
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
a CIB Banknál 36 569 forintot,
a Cetelemnél 36 373 forintot,
az Erste Banknál 37 469 forintot,
a Raiffeisennél pedig 38 537 forintot
kell fizetni havonta.
Hidegzuhany
Azok viszont, akik megvalósították a fapados nyaraló koncepcióját, óriási kockázatot vállaltak.
- nyilatkozta a Pénzcentrumnak Jámbor Attila ügyvéd, az Építésijog.hu portál szerkesztője.
Felmerül a kérdés, hogyha mobilházra nem nagyon tudunk engedélyt kapni, akkor mi a helyzet a lakókocsikkal.
- tette hozzá az építési joggal foglalkozó szakember.
Azok tehát, akik megvalósították ezt a koncepciót, (akár) tudtukon kívül elég nagy kockázatot vállaltak. Alapvetően probléma, hogy az épület megfelel-e a helyi és országos építésügyi előírásoknak. A helyi építésügyi hatóság megállapíthatja, hogy a helyi építési szabályzatnak nem felel meg az épület, és akkor bontásra ítéli azt, más lehetősége nincs.
Amennyiben az épület a jogszabályi előírásoknak megfelel, a hatóság megadhatja a fennmaradási engedélyt, viszont akkor az "utólagos" engedéllyel együtt kéz a kézben óriási bírságra is számíthatnak a fapados nyaralótulajok. A büntetés kiszámításánál 140 ezer forintos négyzetméterenkénti összegről indul a hatóság, és figyelembe veszi a készültségi fokot is.
A fapados nyaralóra tehát rámehet ingünk, gatyánk is, vagy bontási határozat esetén még egy mobilházzal is kezdenünk kell majd valamit, amit ugye a telkünkön nem helyezhetünk el. Jámbor Attila minden mobilház vásárlónak azt javasolja, hogy még az épület megrendelése előtt alaposan járjon utána annak, hogy az általa kinézett ház a telkére elhelyezhető-e. Nagyon sok bosszúságot és nem kevés költséget lehet ezzel megspórolni.