Pénzcentrum • 2016. november 9. 16:45
Az amerikai elnökválasztás eredménye a nyaralásunkat is befolyásolhatja, különösen, ha a következő utunkat a tengerentúlra terveztük. A forint dollárhoz viszonyított erősödésével akár százezer forinttal is több maradhat a zsebünkben. De biztos, hogy csak jól járhatunk Trumppal?
Szerdán már írtunk arról, hogy az amerikai elnökválasztás bizonytalanságot hozhat, amely kihatással lehet a devizapiacra is. Ez ugyan várhatóan nem tart sokáig, azonban az emiatt esetlegesen bekövetkező árfolyam-ingadozáson mi is nyerhetünk. Arról előző cikkünkben írtunk, hogy milyen befektetéssel használhatjuk ki a helyzetet, azonban nem csak ezzel spórolhatunk.
Sokkal olcsóbb is lehet a nyaralás
Ha a dollár forinthoz viszonyított árfolyama esésnek indul, akkor sokat spórolhatunk a nyaralásunkon is. Ehhez persze olyan országba kell tervezni a jövő nyári vakációt, ahol amerikai dollárral fizethetünk. Egy két fős, két hetes (2017 júniusi) new yorki utazás esetén kiszámoltuk, hogy mennyit takaríthatunk meg egyes árfolyamszintek mellett. Jelenleg a 275 forintos árfolyam a meghatározó, mi a 250-es, 230-as és a 210-es árfolyammal számoltunk.
Repülőjegyet az összehasonlító oldalak alapján legolcsóbban 249 ezer forintért vehetünk. Ha a legalacsonyabb általunk kalkulált árfolyammal számolunk, akkor viszont már 190 ezerből is megúszhatjuk a jegyeket. Persze a jegyárak nem feltétlenül csökkennek, azonban ha az elszámolás dollárban van, vagy amerikai légitársaságot választunk, akkor itt is érzékelhető lehet az árfolyam különbsége. A Brexit miatt akciósan vehettünk repülőjegyeket, nem kizárt, hogy az amerikai turisztikai célpontok is felismerik ebben a lehetőséget.
A szállás is sokba kerülhet, mi a legolcsóbb lehetőséggel, egy Airbnb-s Manhattenben (31. utcánál) található szállást néztünk ki. Ugyan New Yorkban nem kizárt, hogy a közeljövőben betiltsák az Airbnb-t (persze ez még nem lefutott ügy), de egyelőre még találhatunk szállásokat az oldalon. Ehhez hasonló áron találhatunk egyébként hosteleket is, amelyek nem kötődnek a szállásmegosztó oldalhoz. A szállás ára egyébként hasonló, mint a repjegyé, mostani árfolyamon 236 ezerért, 210-es árfolyamon pedig 180 ezerért találhatunk szobát.
A külföldi utak jelentős részét a költőpénz teszi ki, mi napi 100 dollárral számoltunk, mivel napi három étkezéssel (két főre) és a múzeumbelépőkkel is kell számolni, na és persze a metrójegyek sincsenek ingyen. Mai árfolyamon nagyjából 385 ezer forintba kerülne az 1400 dollár megvásárlása, míg a 210-es szint mellet csupán 294 ezer forintot kellene költeni erre.
Ugyan felmerülnek egyéb költségek (pl: utasbiztosítás), azonban ez a három legnagyobb kiadás, amiket befolyásolhat az árfolyamingadozás. Ha megnézzük az összes költséget, akkor azt láthatjuk, hogy a forint erősödésével
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- 250-es árfolyamnál 9 százalékot,
- 230-as árfolyamnál 16 százalékot,
- 210-es árfolyamnál 24 százalékot, vagyis az utunk negyedét megspórolhatjuk.
Ez utóbbi egyébként azt jelenti, hogy 206 ezer forinttal kell kevesebbet fizetnünk az útért.
Tényleg elszáll az árfolyam?
Az árfolyam jövőbeni mozgását lehetetlen megjósolni, különösen egy olyan különleges, nem árt eseménynél, mint ami ma következett be. Ezért nehéz megjósolni, hogy csökken-e az árfolyam, azonban ha ez bekövetkezik, akkor érdemes lehet elgondolkodni a new yorki utazáson.
A dollár árfolyama több mint másfél éve nem járt a 270-es szint alatt. Ezt több alkalommal is megközelítette, de mindig fordulópontnak bizonyult. A másfél év, valamint a többszöri közelítés, majd eltávolodás elég erős bizalmi tényezővé váltak.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére Taraczky Andrej, a Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesületének (MPOE) alelnöke.