Pénzcentrum • 2016. november 6. 13:08
Mindenki fejében él egy kép, hogy melyik országban lehet a legjobb az élet. A legfrissebb felmérés elkészítéséhez viszont több mint száz szempontot vizsgáltak meg a kutatók. Garantáltan lesz meglepetés a rangsorban.
A Legatum Institute londoni székhelyű kutatóintézet a héten tette közzé a 10. éves globális jólét indexét. Ez egy hatalmas felmérés eredménye, amely rangsorolja a világ leggazdagabb országait. A lista összeállítása során csak az egyik tényező a jólét, az intézet úgy véli, ez valójában sokkal több egy puszta rangsornál.
A szervezet több mint 104 változót vizsgál a lista elkészítése során, nem pusztán azt, hogy például mennyi az egy főre jutó GDP, vagy, hogy hány ember dolgozik teljes munkaidőben, hanem ezeknél sokkal érdekesebb adatokat, például, hogy hol van a legtöbb biztonságos szerver az országban, mennyire kipihentek a lakosok, és a mindennapi élethez alapvetően hozzátartozó dolgokat.
Ezt követően kilenc részindexet készítenek, mint a gazdasági minőség, üzleti környezet, a kormány, az oktatás, az egészségügy, a biztonság, a személyi szabadság, a társadalmi tőke és a természeti környezet.
A lista 25. helyén Portugália áll, őt Málta, Hong Kong, majd Japán követi, majd Spanyolország, Szlovénia, Szingapúr, Franciaország, USA, Belgium, Ausztria, Izland, Írország, Luxemburg, és Németország. Ezek az országok lecsúsztak az idei top 10-es listáról, így még érdekesebb, hogy kiknek sikerült megelőzni őket. Lássuk!
10. Egyesült Királyság
A Brexit ellenére Nagy-Britannia nagyot ugrott az idei jóléti indexen. Legjobban pedig az üzleti környezet terén teljesített, ott az 5. helyet szerezte meg.
9. Dánia
Skandinávia híres a magas életszínvonaláról, de a most következő Dánia a legkevésbé jómódú nemzet a régióban. A legjobb eredményét a védelem és biztonság rangsorban érte el, ott az 5. helyet szerezte meg.
8. Svédország
A gazdasági minőség indexen a 3. helyet szerezte meg Svédország, a kormányzást illetően az 5. helyen áll, összességében azonban mégis visszacsúszott a 8. helyre, pedig tavaly még az ötödiken állt.
7. Hollandia
Oktatási és gazdasági szempontból is a második helyen áll Hollandia, és van még két al-indexe, amivel benne van a top 5-ben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
6. Ausztrália
A társadalmi tőke részindexen a második helyet szerezte meg Ausztrália, ami nem is csoda. Összességében pedig egy helyet javított az ország a pozícióján tavaly óta.
5. Kanada
Az Egyesült Államoknál lényegesen gazdagabb a szomszédja az intézet szerint. A társadalmi tőke és az üzleti környezet al-indexen is a 3. helyen áll, a személyes szabadságot illetően pedig a másodikon.
4. Svájc
Svájc gyakran áll a listák tetején, és most is jól szerepelt oktatásban és egészségügyben.
3. Finnország
A finnek ugyan nem sorolják magukat a skandináv országok közé, de nem lehet tagadni, hogy egy gyönyörűen virágzó észak-európai állam. Az intézet kutatásai szerint itt a legjobb a kormányzás a világon.
2. Norvégia
Hét egymást követő évben is Norvégia volt a világ leggazdagabb országa a rangsor szerint, de ebben az évben megfosztották trónjától.
1. Új-Zéland
Hivatalosan is a világ leggazdagabb ország lett Új-Zéland az intézet ranglistáján. Első helyen áll a társadalmi tőke, és a gazdasági minőség részindexeken is, és a másodikon az üzleti környezet és a kormányzás vizsgálatában.