Pénzcentrum • 2016. május 26. 13:30
Egyre több nyugdíjas szeretne megszabadulni az üdülési jogtól, és felajánlják azok értékesítését cégeknek. Sok esetben azonban egy újabb üdülési joggal lesznek gazdagabbak és persze több százezer forinttal szegényebbek. A békéltető testület tanácsaival el lehet kerülni, hogy lehúzzák az időseket a közvetítők.
Az egyik esetben a fogyasztó üdülési jogát közvetítőn keresztül próbálta értékesíteni úgy, hogy egyidejűleg új üdülőhasználati jogot is vásárolt már, amibe pedig a korábbinak a vételárát beszámították. Az ügyletet követően azonban szembesült azzal, hogy az üdülőhasználati jogot megvásárló és persze elérhetetlen új tulajdonos nem fizeti az éves díjakat már az eladás, azaz 2013 óta. A díjakat pedig továbbra is a fogyasztótól követelték úgy, hogy már több éve nem is használta üdülésre az ingatlant. Abban a hiszemben volt, hogy neki már az üdülőhasználati jog ellenértékét, azaz az éves fenntartási díjat nem kell fizetnie, mert azt eladta.
Előfordult az is, hogy egy kérelmező 120 ezer forintot kifizetett egy vállalkozásnak megbízási szerződés alapján az üdülési jog eladására. A szerződést aláírás előtt nem olvasta el és otthon szembesült azzal, hogy ezen összegért cserébe a cég csak annyit vállalt, hogy reklámozza saját weboldalán az üdülési jogát és egyéb marketing feladatokat lát el. Ezen szerződés tehát nem is az eladásra jött létre, így pedig a teljes megbízási díj a szerződéstől való elállás esetén nem is járhatott vissza, hiszen a megbízási szerződésben foglalt feladatokat a vállalkozás javarészt elvégezte.
Nincs előleg, elállás viszont lehet
A szerződés megkötését megelőzően a vállalkozás köteles elmondani, hogy 14 napos indoklás nélküli elállásra jogosult a fogyasztó. Arról is kell tájékoztatni a fogyasztót, hogy az elállási jog idején a közvetítő nem követelhet vételárelőleget és nem fogadhat el részteljesítést sem.
Erre figyeljen!
1. A megbízási, szolgáltatási vagy üdülőhasználati szerződés aláírása előtt tanulmányozd át nyugodtan a szerződést. Ha valamit nem értesz, akkor kérdezz rá vagy kérj segítséget a szerződés értelmezéséhez.
2. Azt is ellenőrizd, hogy a vállalkozás megbízható-e és a szerződés valós tartalma egyezik-e a szóbeli megállapodással. A cég adatait ellenőrizd a www.e-cegjegyzek.hu ingyenesen elérhető weboldalon.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
3. Az üdülőhasználati jog értékesítését vagy viszontértékesítését végző vállalkozás köteles tájékoztatni a legfontosabb elérhetőségeiről, székhelyéről, telephelyéről, telefonszámáról, ügyfélszolgálatáról vagy elektronikus címéről.
4. Ha utólag mégsem szeretnéd a szerződést megkötni, élj az indokolás nélküli elállási jogoddal.