Sokat bukhatsz, ha erre nem gondolsz a téli utazás előtt

Pénzcentrum2016. február 1. 15:30

Minden harmadik magyar utazik a december és március közötti időszakban, amire átlagosan 38 ezer forintot költenek, és jellemzően belföldön, főleg városnézéssel és wellnessezéssel töltik az erre szánt időt.

A magyarok körülbelül egyharmada utazik a december és március közötti időszakban, amire átlagosan 38 ezer forintot költenek, és jellemzően belföldön, főleg városnézéssel és wellnessezéssel töltik az erre szánt időt. Sokan biztosítás nélkül vágnak neki az utazásnak, leginkább azért, mert nem szívesen költenek rá, vagy, mert úgy vélik, velük nem történhet baj.

A magyar lakosságot a téli üdülési szokásairól és terveiről kérdezte meg a Budapest Bank reprezentatív kutatásában. Az eredményekből kiderült, hogy minden harmadik magyar (36 százalék) elutazik december és március között, ami emelkedést mutat az elmúlt öt év átlagához képest (30 százalék). Nincs kiemelkedő hónap a téli utakat illetően, bár valamelyest többen utaznak el a téli időszak végén, februárban (31 százalék) vagy márciusban (38 százalék), jellemzően az országhatárokon belül (28 százalék). Azok, akik otthon maradnak, a pénzhiányt említették a legfőbb okként (80 százalék), azonban akadnak olyanok is, akik egyszerűen nem tudják szabaddá tenni magukat ilyenkor (13 százalék), vagy éppen nem szeretnek télen utazni (11 százalék).

A telelők közel háromnegyede (69 százalék) egyénileg szervezi meg az utazást, míg negyedük (23 százalék) valamilyen online utazásközvetítő weboldal segítségével. A válaszokból kiderül, hogy a magyarok a hideg hónapokban inkább másodmagukkal pihennek (56 százalék), és jellemzően két (40 százalék) vagy három (21 százalék) éjszakán át maradnak. A városnézés (54 százalék) és wellness (52 százalék) egyértelműen slágerprogramnak számít, de több mint egyharmaduk (36 százalék) túrázással vagy sporttal veszi fel a harcot a téli pluszkilók ellen.

Mennyi az annyi?

Egy utazásra fejenként átlagosan 38.000 forintot költenek a válaszadók. A többség (59 százalék) az előre megtakarított pénzből finanszírozza az utazását, és a költségek felét ebből állja, míg minden negyedik magyar az aktuális havi bevételeiből is kiegészíti ezt az összeget (27 százalék), ami a téli utazásra szánt pénz nagyjából ötödét fedezi. A magyar lakosság a nyaraláshoz hasonlóan télen is önerőből utazik, csupán a válaszadók elenyésző része (4 százalék) nyilatkozott úgy, hogy hitelt vesz fel ilyen célra.

Az út során felmerülő kiadásokat, például az utazás, a szállás vagy az étkezés költségeit, a belépőjegyeket és bérleteket, valamint a sportfelszereléseket elsősorban készpénzzel (79 százalék) fizetik az utazók, ugyanakkor minden második válaszadó bankkártyát (46 százalék), minden ötödik pedig SZÉP kártyát (22 százalék) is használ. A bankkártya jelentőségét mutatja, hogy az utazók fele (49 százalék) ahol lehet, plasztikkal fizet az utazása során.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Sokan vannak, akik sajnálják a pénzt biztosításra

Összességében a téli utazók kétharmada van biztosítva az utazása során: minden harmadik telelő külön biztosítást köt elutazás előtt, ugyanakkor sokaknak van egész évre kiterjedő biztosításuk, Európai Egészségbiztosítási Kártyájuk vagy bankkártya mellé járó biztosításuk. Egyharmaduk azonban egyáltalán nem rendelkezik biztosítással, ők leginkább arra hivatkoznak, hogy sajnálják rá a pénzt (34 százalék), illetve abban bíznak, hogy nem történik velük semmi baj az út során (14 százalék).

Jelentős kockázatot vállal, aki mindenféle biztosítás nélkül vág neki egy külföldi téli utazásnak, hiszen a biztosítási díjak elenyészők például egy komolyabb sérülés orvosi ellátásának vagy a hazaszállítás akár milliós költségeihez képest. Ugyanakkor, ha van már biztosításunk, indulás előtt mindenképpen nézzünk utána, hogy az pontosan mire és mekkora összeghatárig terjed ki. A lehetséges kockázatokat végiggondolva, és a magunkkal vitt értékeket számba véve ugyanis érdemes lehet kiegészítő biztosítást is kötni, amelyet kényelmesen, akár saját számlavezető bankunk kínálatában is megtalálunk, és nem csak személyesen, hanem internetbankon keresztül is megköthetünk még az indulás előtti utolsó napon is

 - mondja Pósfai Tamás, a Budapest Bank biztosítási vezetője.

Címkék:
biztosítás, utazás, belföld,