Pénzcentrum • 2015. november 13. 15:05
Több százezer magyar élhet és dolgozhat külföldön, a velük való kapcsolattartás pedig néha nem olcsó mulatság. Roaming? Nemzetközi hívás? Hogyan hívhatjuk fel a külföldön élőket a legolcsóbban?
Szinte lehetetlen pontosan megmondani, hány magyar dolgozik külföldön, számunk azonban a becslések szerint több százezerre tehető. Ezért ez alkalommal annak jártunk utána mennyibe kerülhet, ha ismerőseinket a külföldi számán hívjuk fel. A gyűjtésünk eredménye azonban meglepő, hiszen a nemzetközi hívások díjai sok esetben olcsóbbak lehetnek, mintha valakit a magyar számán, azaz roaminghívással hívnánk.
Roaminghívásnak nevezzük, amikor valaki külföldön van és a magyar telefonszámával indít vagy fogad hívásokat (a hívásfogadása olcsóbb). Míg a nemzetközi hívásokat Magyarországról indítjuk és egy külföldi országhoz tartozó telefonszámot hívunk fel.
Korábbi cikkünkben annak jártunk utána, hogy egy-egy külföldről indított hívásnak a percdíjai igen magasra rúghatnak, akár ezer forintnál is többe kerülhetnek. Ezért érdemes inkább csak hívásokat fogadni külföldön, mert úgy sokkal olcsóbb lehet a telefonálás.
Mostani gyűjtésünkből azonban az derült ki, hogy amennyiben a hívó fél hajlandó állni a hívásnak a költségét, akkor néhány esetben a hívásfogadásnál is olcsóbban kijöhetünk, ha egy ottani nemzetközi hívószámon tudjuk felhívni ismerősünket, családtagunkat.
Gyűjtésünkből kiderül például, hogy ha a Telenor hálózatából egy Ausztráliai számot hívunk, akkor annak percdíja akár 91 forint is lehet szemben a 150 forintos roaming hívásfogadás költségével. A Telekom hálózatában pedig, ha valaki Japánból hívná Magyarországot igen magas árat 1136 forintos percdíjat kellene fizetnie, míg ha valaki Magyarországról felhívná a Japánban tartózkodót egy ottani számon, akkor annak a percdíja 179 forint.
Mi a helyzet az EU-ban?
A legtöbben persze inkább az unió területén vállalnak munkát, a KSH tavalyi felmérése szerint Németország, Nagy-Britannia, és Ausztria tartozik a legkedveltebb célországok közé. Az Európai Unió által bevezetett szabályozásnak köszönhetően pedig ezekben az országokban a roaming díjak kedvezőbbek, mint a nemzetközi hívások tarifái. A roamingdíjakat hamarosan akár teljesen el is törölhetik az EU területén, azonban jelenleg egységesen:
- a hívásfogadás költsége 19,1 Ft/perc,
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- a híváskezdeményezés 72,8 Ft/perc,
- az SMS küldés pedig 23 forint/darab,
- az SMS fogadása pedig díjtalan.
KATTINTS! Drágulhat a telefonálás a roamingdíj eltörlése miatt
A fent említett példáink a természetesen telefonálás költségeire vonatkoznak, persze ma már az internet segítségével is könnyedén tarthatjuk a kapcsolatot a külföldön élő barátainkkal, családtagjainkkal, akár ingyen. Számítógépen vagy az okostelefonon is indíthatunk videohívásokat, vagy küldhetünk üzenetet különféle alkalmazások segítségével.