Fizetésünk 60 százalékát is elkobozhatják, ha...

Pénzcentrum2015. szeptember 7. 11:30

Évről évre egyre többen döntenek a külföldre költözés mellett, ezt támasztja alá az az adat is, miszerint egyre több pénzt utalnak haza a külföldön élő magyarok. De milyen módja van még a külföldön megkeresett pénz hazaküldésének? Készpénzben mennyit hozhatunk haza?


Pontosan talán senki sem tudja megmondani, hány magyar él jelenleg külföldön. A KSH által készített Managing Migration in South East Europe (SEEMIG) projekt keretében megjelent átfogó és részletes kutatás alapján 2013 elejéig körülbelül 350 ezer magyar hagyta el az országot, ezzel az adattal kapcsolatban viszont a hivatal is elismeri, hogy csupán egy becsült szám. A kutatásból kiderül az is, hogy a Magyarországról elvándorlók leggyakrabban az Európai Unió tagállamait választják, ezen belül pedig Németország, Nagy-Britannia, és Ausztria tartozik a legkedveltebb célországok közé.

A kint élőknek 84 százaléka vállal munkát az adott országban, a többiek tanulás miatt mennek ki.

Rengeteg pénzt utalunk haza

Évről évre egyre többen döntenek a külföldre költözés mellett. Erre engednek következtetni a Világbank adatai is, melyekből kiderül, hogy folyamatosan növekszik a külföldi magyarok által hazautalt összegek nagysága.

Loading...

A nemzetközi vándorlások egyik legfontosabb gazdasági hatása a külföldre költözők által hazautalt pénzmennyiség növekedése, melyből legtöbben családjukat segítik vagy hiteleiket fizetik. A KSH felméréséből pedig az is kiderül, hogy a külföldre költözött magyarok 25 százaléka juttat haza rendszeresen pénzbeli támogatást. Az arány ennél magasabb a 2009 után kiköltözöttek körében (32 százalék).

Hogyan küldhetünk haza pénzt?

A külföldön megkeresett pénz hazaküldése többféle módón is történhet. Ha utaljuk a pénzt, akkor fontos tudnunk, hogy ha a hazai bankszámla más devizanemben van, mint a befizetett vagy átutalt összeg devizaneme, akkor átváltási költség merül fel.

Az utalás díját a kinti, küldő banki kondíciók határozzák meg

- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a CIB Bank.

Az utaláskor felmerülő banki költségek igen magasra rúghatnak, ezért ma már számosmás lehetőségünk is akad a pénz hazaküldésére. Ezek közé tartozik például a TransferWise vagy a Western Union nevű cégek által adta lehetőségek. De mennyit hozhat haza az, aki ragaszkodik a hagyományos módszerhez és készpénzt szeretne áthozni a határon?

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mennyit hozhatunk haza készpénzben?

Amennyiben 10 000 euró vagy ezt meghaladó összegű készpénzzel, akár különböző pénznemekben vagy ennek megfelelő értékű készpénz-helyettesítő eszközökkel (értékpapír, kötvény, részvény stb.) szeretnék az Európai Unióba belépni vagy elhagyni azt, akkor kötelesek vagyunk írásban nyilatkozatot tenni a vámhatóságnak.

Bejelentési kötelezettség alá eső pénzeszközök:

  • valuta - bankjegyek és pénzérmék, amelyek csereeszközként forgalomban vannak (például: magyar forint, euró, angol font, amerikai dollár, bolgár leva,)
  • átruházható értékpapírok, pénzügyi eszközök, amelyek vagy fiktív kedvezményezett részére - korlátozás nélkül - bemutatóra szólnak, vagy olyan jellegűek, hogy tulajdonjoguk az átadással kerül átruházásra;
  • aláírt, de a kedvezményezett nevét nem jelző hiányos értékpapírok
  • csekk,
  • váltó 
  • fizetési megbízás.
Fentiek mellett az Európai Unió néhány tagállamában léteznek külön ellenőrzési és nyilatkozattételi előírások az európai unión belüli készpénzforgalomra. Erről érdemes tájékozódni az utazás során érintett országok magyarországi diplomáciai képviseletein

- válaszolta megkeresésünkre Suller György Attila alezredes, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője.

Mi történik, ha elmulasztjuk a bejelentést?

Abban az esetben, ha hiányosan vagy egyáltalán nem teszünk nyilatkozatot, akkor a nálunk lévő pénzösszeg 10-, 40-, 60 százalékánanak megfelelő összegű bírság kerül kiszabásra. Ennek mértéke a pénzösszeg nagyságától függ. A bírság helyszínen történő megfizetésével kapcsolatos intézkedéséket a vámhatóság kezdeményezi.

Amennyiben a bírság a helyszínen nem kerül megfizetésre, az annak megfelelő összeget a vámhatóság jogosult és köteles visszatartani.

Címkék:
utazás, külföld, magyar, devizanem,