Felfújható strandlabdát vennél? Erre jobb, ha figyelsz

MTI2015. augusztus 13. 16:31

Felfújható vízi játékokat vizsgált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), összesen 33 féle termék tiltott lágyítószer tartalmát elemezve megállapították, hogy egy felfújható kenu játékban a megengedett határérték közel 500-szorosa volt egy lágyítószerből - közölte a hatóság.

A szúrópróbaszerűen mintavételezett termékek között vannak úszógumik (12), felfújható strandlabdák (15), illetve egyéb, felfújható állatfigurák és strandeszközök (5), továbbá egy strandszett is.

A vonatkozó uniós jogszabály szerint nem forgalmazható olyan gyermekjáték, amely 0,1 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban tartalmaz dibutil-ftalát (DBP), benzil-butil-ftalát (BBP) vagy di-(2-etilhexil)-ftalát (DEHP) vegyületeket. Az olyan játékokban, amelyeket a gyermekek a szájukba vehetnek a diizononil-ftalát (DINP), di-n-oktil-ftalát (DNOP) és diizodecil-ftalát (DIDP) vegyületek koncentrációja sem haladhatja meg a 0,1 tömegszázalékos értéket.

Kiemelik, a DBP, BBP és DEHP vegyületek ráadásul olyan, a reprodukcióra, a szexuális működésre, illetve termékenységre káros hatású vegyületeknek minősülnek, amelyekkel kapcsolatban az uniós szabályozás további szigorítást vezetett be. Az idén február 21-től tilos ilyen anyagokat forgalomba hozni és felhasználni bármely termékben - kivéve, ha azt külön kérelem alapján korábban engedélyezték.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a tiltott lágyítószerek kizárólag kémiai műszeres vizsgálattal mutathatóak ki, ezért

érdemes olyan terméket vásárolni, amelyen szerepel a ftalát-mentes - no phthalates - felirat vagy az erre utaló szimbólum.

Ha erre valamiért nincs mód, akkor az ilyen játékokat érdemes nem szájjal felfújni, hanem pumpát használni, mert így elkerülhető, hogy a termékekben esetlegesen előforduló lágyítószerek, a nyállal kioldódva a szervezetbe kerüljenek. A vizsgált termékek listája a hatóság honlapján olvasható.

Címkék:
utazás, nyaralás, víz, strand,