Pénzcentrum • 2015. február 22. 07:00
A turisták becsapásának különböző módjairól már sokat hallottunk, de mindig érdemes nyitva tartani a szemünket, nehogy pont mi legyünk a következő áldozat.
1. A fotós (Európa)
Amikor éppen képeket csinálsz a barátaiddal, egy kedves idegen felajánlja, hogy készít rólatok egy közös képet. A legjobb forgatókönyv, ha csak pénzt kér a segítségért, a legrosszabb esetben pedig elfut a telefonoddal vagy a fényképezőgépeddel.

2. A költséges taxisofőr (világszerte)
Néhány taxisofőr megpróbál tippeket adni, amiben kihasználja, hogy nem ismerjük a környéket. Ezért szándékosan hosszabb útvonalon visz minket, például kisebb mellékutcákban vagy olyan helyeken, ahol nagyobb a forgalom, ezért lassabb a közlekedés - így a végén többet fizethetünk.
3. Zsebtolvaj a vonaton és a metrón (Európa)
A tömött vonatokon, metrókon az egyik leggyakrabban előforduló probléma, hogy a zsebtolvajok kifosztanak. Az emberek gyakran közel állnak egymáshoz, és így nagyon egyszerű dolga van a tolvajnak, könnyen benyúlhat a zsebünkbe vagy a táskánkba.
4. Álhívás a hotel recepcióról (világszerte)
Az adatainkra vadászó tolvaj, úgy tesz, mintha a recepcióról hívná a hotelszobánkat, azt állítja, valami probléma van, és arra kér minket, hogy erősítsük meg a bankkártya adatainkat. A hívás az éjszaka közepén érkezik, mert akkor sokkal kevesebb az esélye, hogy személyesen lemenjünk adatot egyeztetni. A gyanútlan vendég több olyan adatot is megad amivel pénzt nyúlhatnak le a kártyájáról.
5. A lassan számoló (Európa)
Amikor a pénztáros próbál fájdalmasan lassan számolni, és gyakran még szünetet is tart, abban reménykedve, hogy elvesztjük a türelmünket és csak elfogadjuk a visszajárót. Azonban az sokkal kevesebb, mint amennyi járna nekünk.
6. A túlságosan kedves helyi (Európa)
A szimpatikus ember, aki beszéli a nyelvünket, felajánlja a segítségét, amikor éppen összezavarodva állunk a bank vagy jegy automata előtt. Nagyon segítőkésznek tűnik, de közben éppen a PIN-kódunkat próbálja megjegyezni, hogy később, mikor nem figyelünk, lenyúlja a bankkártyánkat, és pénzt vegyen fel. Máskor inkább csak elfut az ATM-nél kivett készpénzzel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
7. A térképes (Európa)
Egy ember közeledik felénk, és úgy próbál térképet eladni, hogy kinyitja és azt jó közel teszi az arcunkhoz. Ez azonban csak elterelés, a cél az, hogy kizsebeljen.
8. A koldus (világszerte)
A koldus jellemzően egy idős vagy terhes hölgy, aki a kinézetével próbál bűntudatot ébreszteni bennünk, hogy átadjunk neki némi aprópénzt. Talán ez nem tűnik veszélyesnek, de pont ilyenkor figyelik ki, hol is tartjuk a pénztárcánk.
9. A zárt hotel (Európa)
A taxisofőrünk (aki az átverő) meggyőz minket, hogy az általunk választott hotel felújítás miatt zárva van, de éppen tud nekünk mutatni egy másik helyet, ahol maradhatunk. Természetesen az a hotel nevetségesen túlárazott és borzasztó helyen van. Számos esetben ezek a szálláshelyek lemásolják valamilyen híres hotel nevét, így csapják be a turistákat, akik azt hiszik a megfelelő helyre érkeztek, és csupán az interneten látott kép volt tévedés.
10. Figyelemeztető idegen (Európa)
A fosztogató egy nagyon segítőkész helyi, aki figyelmeztet minket, mert éppen most látta, hogy valakitől ellopták a pénztárcáját vagy a telefonját. Ekkor ő (vagy a cinkosa) kifigyeli, hogy hol ellenőrizzük a telefonunk vagy a pénztárcánk. Így később könnyebben kirabolhat.