Pénzcentrum • 2014. március 20. 11:27
Újabb trükkös bűnesetről szóló videó terjed vírusként az interneten. A felvétel tanúsága szerint bűnözők életveszélyes módszerrel próbálnak áldozatuktól pénzt kicsalni. A magyar megosztások és hozzászólások szerint a trükkel már hazánkban is próbálkoznak. Utánajártunk, mi az igazság.
Vírusként terjed a közösségi oldalakon az alábbi videó. A felvétel tanúsága szerint bűnözők kisebb balesetet szimulálnak, majd a rendőrséget megkerülve, pénzt követelnek a valódi áldozattól. Bár a videó nem Magyarországon készült, a magyar megosztások és hozzászólások szerint a trükkel már hazánkban is próbálkoznak.
Mivel kíváncsiak voltunk, igaz-e a híresztelés, miszerint a módszert már a hazai bűnözők is előszeretettel alkalmazzák, ezért a felvétellel megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK). Az ORFK Kommunikációs Szolgálatánál megkeresésünkre elmondták:
"A megadott linken látható cselekményhez hasonló bűncselekmény Magyarországon történő elkövetéséről a rendőrségnek nincs tudomása."
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Bár a magyar rendőrség egyelőre tehát nem találkozott hasonló bűncselekménnyel, nem árt azonban résen lenni. Éppen ezért fontos újra és újra tisztázni, hogy baleset esetén milyen jogai/kötelezettségei vannak az érintett feleknek. Mint ismert, a közúti balesettel érintett jármű vezetője által követendő szabályokat a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelet határozza meg. Az alábbiakban ezeket a szabályokat gyűjtötte egy csokorba a Pénzcentrum.hu.
Mit kell tennem, ha karamboloztam?
- A balesettel érintett jármű vezetője köteles a járművel azonnal megállni, a baleset folytán megsérült vagy veszélybe került személy részére segítséget nyújtani és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tőle telhetőt megtenni.
- Ha a baleset halált vagy személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíteni kell és a lehetőséghez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről; a helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni. Ha a baleset veszélyes anyagot szállító járművel következett be, a balesettel nem érintett járművek vezetőinek is haladéktalanul értesíteni kell a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) a balesetről, közölni kell a jármű narancssárga alapszínű tábláján feltüntetett számokat.
- Ha a rendőrhatóság értesítése az előző pontban foglalt rendelkezés értelmében nem kötelező, de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést kíván és a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíti, a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.
- A rendőrhatóság értesítése, illetve rendőri intézkedés hiányában a balesetben érintettek kötelesek személyazonosságukat egymás számára, kölcsönösen hitelt érdemlően igazolni és megnevezni azt a biztosítót, amellyel a járműre felelősségbiztosítási szerződést kötöttek. Ha a baleset folytán megrongálódott jármű vezetője nincs jelen, a károkozó köteles személyi adatait és biztosítója nevét erre alkalmas módon a helyszínen hátrahagyni és az esetet a felelősségbiztosítási jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a biztosítónak bejelenteni.
- Ha - az előző pontok alapján - rendőri intézkedés válik szükségessé, a rendőri intézkedés megtörténtéig a vezetőnek szeszes italt fogyasztania tilos.
- Személysérülést okozó baleset és jármű kigyulladás esetében a balesettel nem érintett járművek vezetői is kötelesek a tőlük elvárható segítséget nyújtani. A jármű vezetője a segítségnyújtáshoz a járművön készenlétben tartott elsősegélynyújtó felszerelést, valamint a tűzoltó készülékkel ellátott jármű vezetője a tűzoltó készüléket a kigyulladt jármű oltásához köteles használni, illetve a segítségnyújtó rendelkezésére bocsátani.
- A forgalom zavartalanságát - a lehetőséghez képest - baleset bekövetkezése esetén is biztosítani kell.