Drágulnak a BKV jegyek, bérletek: így úszhatod meg olcsóbban

Orosz Márton2012. november 19. 05:23

Fontos változások a budapesti tömegközlekedésben Jelentős változásokra számíthatunk jövőre a budapesti tömegközlekedés tarifáiban. Az újdonságok bevezetése - például a kiegészítő heti bérlet- mellett a tanuló és felsőoktatási tanuló, a kisgyerekes és a nyugdíjas bérletek árán kívül gyakorlatilag minden jegy és bérlet ára emelkedik majd. Aki azonban még idén vásárol, sokat megtakaríthat: a Pénzcentrum.hu mutatja a részleteket.

Ha nem vagy nyugdíjas, nem vagy diák, többet fizetsz

Budapest Főváros Közgyűlése 2012. október 31-ei ülésén döntött a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) 2013. január 1-jétől érvényes viteldíjairól, illetve díjalkalmazási feltételeiről. A Közgyűlés döntése értelmében a teljes árú havi bérlet ára 2013-tól 10 500 forintra nő, a vonaljegy 350 forintba kerül majd (az idei 320 forint helyett).

Nem változik ugyanakkor a tanuló és felsőoktatási tanuló, a kisgyerekes és a nyugdíjas bérletek ára. A tanuló és kisgyerekes havi bérletek tehát változatlanul 3850 forintba, a nyugdíjas havi bérletek pedig továbbra is 3700 forintba kerülnek majd 2013-ban.

Pár ezer forintot azért lehet spórolni

Bár a jegyek, bérletek alapvetően drágulnak, pár ezer forintot spórolhatunk azzal, ha még az idei évben bevásárolunk belőlük. Egy december 31-i kezdődátummal vásárolt bérletért még 2012. évi árat kell fizetni. Érvényessége végéig (azaz január végéig) jogszerűen használható, az Üzletszabályzatban foglalt feltételek betartása mellett - tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a Budapesti Közlekedési Központ.

Azzal ugyanakkor hiába próbálkozunk, hogy veszünk egy bérletet december 31-én, aminek a kezdőnapjának (azaz annak a dátumnak, amit rápecsételnek a pénztárban) mondjuk március 1-jét kérjük, mivel minden olyan bérlet, jegy, melynek kezdőnapja 2013. január 1., vagy későbbi dátum, már csak a 2013. évi árakon vásárolható meg.


Ugyanígy éves bérletet sem tudunk venni az idei áron. Mivel a kezdődátum 2013. január 1., ezért a termék ára decemberben vásárolva is már a 2013. évi emelt ár. Jövőre azonban már lesz erre is megfelelő termék: a kedvezményes éves bérletek egyszelvényes változata tetszőleges kezdődátummal lesz váltható. Ez azt jelenti, hogy 2013. december 31-től 2014. december 30-ig érvényes éves bérletet még a 2013. december 31-én érvényes árakon lehet majd vásárolni. Ez a termékújítás azonban csak 2013. január 1-től lép életbe, így idén decemberben ez még nem megtehető.

A legtöbbet a negyedéves bérleten nyerhetünk. Ez a termék alapból is igen kedvező (három havi bérletárért 100 napos érvényességet tartalmaz, miközben a január-március összesen 90 nap), és ez biztosítja a leghosszabb, kihasználható, 2012. évi áron történő előrevásárlást. Cikkünk megjelenéséig ugyanakkor nem derült ki, mennyibe kerül jövőre a negyedéves bérlet (ezt legkésőbb december elsején tudhatja meg az utazóközönség). Ha azonban a vonaljegy és a havi bérlet jegyárának 7,1 százalékos áremelkedését vesszük alapul, akkor nagyjából 2 ezer forintot nyerhetünk azzal, ha még idén vásárolunk negyedéves bérletet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mi a helyzet a jegyekkel?

A BKK tájékoztatása szerint megszűnik az eseti jegyek (vonaljegy, helyszínen váltott vonaljegy, 10 darabos gyűjtőjegy, átszállójegy, metrószakaszjegy, környéki vonaljegyek) korlátlan ideig biztosított felhasználhatósága: ezek a jegyek a rajtuk feltüntetett ár érvényességi idejét követő év végéig használhatók fel utazásra, ezt követően további 3 hónapig értékben becserélhetők új áras jegyekre.

Így például a 320 forintos vonaljegy (függetlenül attól, hogy a 2010. februártól 2012. decemberig terjedő időszakban mikor vásároltuk) a 2013. januári viteldíjváltozást követő egy évig, tehát 2013. december 31-éig használható fel, majd 2014. január-március időszakban az akkor érvényes áron forgalmazott vonaljegyre cserélhető. A 2010. február 1. előtt vásárolt, kinegrammal ellátott BKV-jegyek is 2013. december 31-ig használhatók fel utazásra. Ez az intézkedés egyúttal az elektronikus jegyrendszerre való fokozatos átállást (a régi jegyek fokozatosan történő kivezetését) is szolgálja.

Újfajta bérletek is jönnek

Címkék:
bkv bérlet érvényessége,