Pénzcentrum • 2012. október 24. 04:50
Egyre többen használják bankkártyájukat már külföldi utazás esetén is. Főként, hogy bizonyos esetekben már egy határon túli automatából is ingyenes vehetünk fel készpénzt. Utazás előtt azonban nem árt tisztázni a legfontosabb tudnivalókat, nehogy meglepetés érjen minket. Ezúttal ebben nyújt segítséget a Pénzcentrum.hu.
Nyakunkon a tél - mi sem mutatja ezt jobban, a legjobb "havas" ajánlatok már meg is jelentek az utazási irodák kínálatában. A téli sportok szerelmesei pedig már meg is kezdték utazásuk tervezését, s a hozzá kapcsolódó teendők átgondolását. A legjobb helyeket ugyanis már szeptember-október környékén lefoglalják, s az idei szezon árai miatt a költőpénzzel is ajánlatos jó előre számolni. Miután a fix költségeket mindenki rendezte már csak egy pénztárcába vágó kérdés marad többnyire. Váltsuk-e be a költőpénznek valót már itthon és úgy vigyük magunkkal, vagy tegyük rá pénzünket egy bankszámlára és használjuk bankkártyánkat a fizetésnél, illetve a készpénzfelvételnél?
Bár a készpénz kényelmes fizetőeszköz, ugyanakkor a tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre többen választják a bankkártyákat egy külföldi utazás esetén is. A CIB Bank statisztikái szerint például a külföldi ATM készpénzfelvételek száma az összes felvétel közel 2 százalékát teszik ki, melyek átlagos összege 48 000 forint, míg az összes bankkártyás (debit) tranzakció (készpénzfelvétel, vásárlás) 10 százalékát bonyolítják külföldön az ügyfelek. Sőt, szakértők szerint az előttünk álló években tovább csökkenhet a készpénzhasználat aránya a lakosság körében, de nem csak itthon, hanem a külföldi utak során is. Sokan ismerik fel ugyanis azt, hogy a nagy mennyiségű valutaváltás egyre inkább feleslegessé válik, ráadásul nem biztonságos.
Mielőtt azonban kártyánkkal a zsebünkben útra kelünk, nem árt néhyány biztonsági lépést tennünk, hogy nyugodtan telhessen a külföldi szabadság. Ellenőrizzük például bankkártyánk érvényességét, és nem árt feljegyezni azokat a telefonszámokat sem, ahol az esetleg ellopott vagy elveszett kártya letiltható (ezt a számot ne a pénztárcában, hanem például a telefonban tároljuk). Továbbá érdeklődjünk bankunknál, hogy kártyánk használható-e külföldi fizetéskor - a külföldre utazók számára a dombornyomott kártyák előnyösebbek lehetnek, mivel ezek világszerte elfogadottabbak. Érdemes még ellenőrizni a bankkártyához tartozó napi darabszám és összeglimiteket is, hiszen a megszokott, vagy a bank által beállított alap napi limitek külföldi kártyahasználat esetén alacsonynak bizonyulhatnak (például külföldi szállásfoglalás vagy síbérlet-vásárlás során).
Készpénzfelvét, kártyás vásárlás: mennyi az annyi?
Először is nem árt tisztában lenni azzal, hogy a készpénzfelvételt többnyire elég borsos díjakért vehetjük csak igénybe külföldön, de a legtöbb banknál azért olcsóbb a külföldi ATM használata, mintha külföldi bankfiókban vennénk fel készpénzt. Természetesen több, magyar leányvállalattal rendelkező pénzintézet kínál ingyenes készpénzfelvételi lehetőséget külföldi fiókjaiban. Érdemes utánanézni tehát, hogy van-e az adott országban fiókja bankunknak, ahol pénzváltás helyett egy helyi automatából juthatunk a helyi valutához. Illetve érdemes ellenőrizni számlacsomagunk kondícióit is, hátha tartozik hozzá meghatározott darabszámú ingyenes készpénzfelvét.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A külföldi kártyás fizetés az esetek túlnyomó többségében, akárcsak itthon díjmentes, de erről utazás előtt érdemes érdeklődni bankunk ügyfélszolgálatán. Ugyanez igaz az internetes vásárlásra is, ráadásul az átváltási árfolyam is kedvezőbb, mivel a bankok nem a drágább valuta-, hanem a kedvezőbb devizaárfolyamon számolnak el. Az átváltás rendszerint a vásárlás napján a kibocsátó banknál érvényes devizaeladási árfolyamon történik. A külföldi kártyás fizetésnél alkalmazott devizaátváltási árfolyamokról és a készpénzfelvétel (bankfiók és ATM) költségeiről azonban minden esetben előzetesen tájékozódjunk a kártyát kibocsátó banknál, nehogy meglepetés érjen minket a szabadságról hazatérve.
Tippek: így használd a bankkártyádat külföldön
- Mindig ellenőrizzük a kártya érvényességi idejét, mert a lejárt kártya egy távoli országban sokkal kellemetlenebb lehet, mint itthon.
- Léteznek olyan ajánlatok, amelyek ingyenes külföldi készpénzfelvételt is magukba foglalnak bizonyos országokban.
- A vásárlás általában külföldön is ingyenes, de vannak olyan országok, melyekben a kereskedők, szolgáltatók, éttermek díjat számolhatnak fel abban az esetben, ha vásárló kártyával fizet.
- Utazás előtt érdemes a kártyán beállított készpénzfelvételi és vásárlási limiteket ellenőrizni, mivel külföldön nem csak az árak lehetnek magasabbak, de adott esetben rövid idő alatt többet is költhetünk, mint itthon.
- Szállodai szobafoglalás, önkiszolgáló tankolás esetén előfordulhat hogy bizonyos összeget zárolnak a bankkártyához tartozó számlán, melynek célja a szolgáltató védelme a fizetés elmulasztása vagy károkozás esetén. Érdemes ügyelni arra, hogy zárolás esetén is legyen megfelelő mennyiségű pénz a számlán az utazáshoz.
- A bankkártya PIN kódját nem ajánlatos a kártya közelében felírva tárolni, hiszen ezzel megkönnyítjük az esetleges tolvajok dolgát.
- Érdemes a kibocsátó bank telefonszámát mobilunkba elmenteni, hogy a kártya eltűnése esetén azonnal értesíteni tudjuk a pénzintézetet.