MTI • 2011. június 16. 13:37
Az ország természetes vizű strandjai közül a legtöbb kiváló vízminőségű strand a Balatonnál van, ahol a fürdőhelyek nagy része kiváló, míg a többi is legalább jó minősítést kapott - mondta Kovács Márta, az Országos Tisztiorvosi Hivatal közegészségügyi főosztályának vezetője csütörtökön Budapesten.
Közlése szerint Magyarországon összesen 255 szabadvízi fürdőhely van, ebből várhatóan 235 üzemelhet az idei szezonban. Közülük 172 kiváló, 34 jó, 10 pedig tűrhető minősítést kapott. Tizenkét helyen "kifogásolt" volt a vízminőség, további hét ellenőrzése még folyamatban van.
A megfelelő vízminőség mellett számos feltétele van annak, hogy egy fürdőhely megkapja a működési engedélyét - mondta Kovács Márta a sajtótájékoztatón. Az elvárások között említette, hogy legyen elég zuhanyzó, biztosítsanak ivóvizet, továbbá lenni kell pihenésre alkalmas területnek is. Több mint ötszáz ember befogadására alkalmas strandon a fürdőzőkre úszómesternek kell felügyelnie, míg ezernél is több látogatót fogadó helyen külön elsősegélynyújtó helynek is lennie kell - sorolta a közegészségügyi főosztály vezetője.
Kádár Mihály, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) főosztályvezetője elmondta, hogy a rosszabb vízminőségű fürdőhelyek többsége a Tiszánál van. Az összes szabadvízi strand közül jelenleg 19 nem üzemel, egy helyen, a fővárosi Omszki-tónál pedig tilos a fürdőzés. Kádár Mihály azt mondta, ennek nem vízminőségi, hanem biztonsági okai vannak, továbbá több olyan feltétel sem teljesül, amely a fürdőhelyek működési engedélyéhez szükséges - tette hozzá.
A rosszabb minősítés viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott helyen most lenne rossz a vízminőség, a fürdővizeket ugyanis uniós irányelvek szerint, négyéves időszak bakteriológiai vizsgálati eredményeinek értékelése alapján minősítik. Kádár Mihály kiemelte: a rosszabb minősítést kapott strandok között több olyan is van, amely 2007-es, vagy 2008-as rossz eredménye miatt kapta besorolását.
A sajtótájékoztatón elmondták: a természetes fürdővizeket havonta egyszer vizsgálni kell. Erről vagy a fürdőhely üzemeltetője, vagy a népegészségügyi szakigazgatási szerv kistérségi intézete gondoskodik. Ezeket az adatokat az OKI összegyűjti, majd az összes fürdővíz minőségére vonatkozó információt térképpel együtt a honlapján közzéteszi.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) ismételten felhívta a figyelmet a strandolás szabályaira. Kiemelték, hogy a szülők ne hagyják gyermekeiket felügyelet nélkül. Az ÁNTSZ a fürdőzőknek azt ajánlja: felhevült testtel ne ugorjanak a vízbe. Folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás is veszélyes lehet, megáradt vízben pedig tilos fürödni.