Tavaly a Balaton Soundon, majd pár héttel később a Szigeten debütált az a speciális kártyás fizetési rendszer, amely célja, hogy jelentősen lerövidítse a fesztiválok bárpultjai előtt gyakran kialakuló hosszú sorokat. A Hajógyári szigetről idén teljesen száműzik a készpénzt, de a kártyás rendszer a soproni VOLT-on és Zamárdiban is működik majd.
A Sziget Fesztivál egyik kiemelkedő technológiai innovációja idén a továbbfejlesztett Sziget kártya, amely maradéktalanul száműzi a készpénzt a fesztivál teljes területéről. Ennek segítségével a fesztiválozók még egyszerűbben, biztonságosabban, és gyorsabban tudnak fizetni a Sziget bármely pontján.
A szervezők szándéka szerint a fesztiválozóknak így már valóban semmi mással nem kell foglalkozniuk, csak azzal, hogy igazán jól érezzék magukat, hiszen minden tranzakció gyorsan, másodpercek alatt végrehajtható.
Így működik
A bejáratnál díjmentesen a vendégek rendelkezésére bocsátott Sziget kártya a fesztivál számos pontján feltölthető akár készpénzzel, akár bankkártyával. A kártyán maradt pénzt a fesztivál végeztével a feltöltő pontokon vissza lehet váltani. A regisztrált kártyatulajdonosok a kártya esetleges elvesztéskor azt letilthatják, és a kártyát, a letiltásig el nem költött összeggel együtt, visszakaphatják.
Az elfogadóhelyeken - azaz idén már mindenhol, ahol csak vásárolni tudunk a fesztiválon- az eladó beüti az összeget a POS-terminálba, nekünk pedig csak hozzá kell érintenünk a kártyánkat az olvasóhoz, és már meg is történik a tranzakció. Mindez három másodperc alatt. Ezután a kijelzőn megjelenik új egyenlegünk is, így nyomon követhető, hogy mennyit költöttünk. A fizetéskor tehát sem PIN-kód megadásra, sem aláírásra nincs szükség.
Gerendai Károly, a Sziget főszervezője egy évvel ezelőtt a Pénzcentrum.hu-nak elmondta, hogy a fesztiválkártyát kifejezetten számukra fejlesztették, és a maga módján egyedülállónak tekinthető nemzetközi viszonylatban is: "Lengyelországban körülbelül három éve működik hasonló, PayPass érintésnélküli bankkártyás fizetési rendszer fesztiválokon, ezek azonban komoly banki hátteret igényelnek, és persze bankszámlával is rendelkezniük kell hozzá a felhasználóknak".

A cél az, hogy teljesen készpénzmentes legyen a Sziget, a kártyával egyszerűbb és gyorsabb legyen a kiszolgálás - tudta meg a Pénzcentrum.hu Marinka Csabától, a Sziget Kulturális Szervezőiroda PR kommunikációs vezetőjétől. Ez a gyakorlatban több száz elfogadóhelyet jelent majd; mindegyik elfogadó helyen lehet NFC mobilfizetéses módszerrel is fizetni (ezt bővebben cikksorozatunk következő részében mutatjuk be olvasóinknak). A kártyákat bankkártyával is fel lehet tölteni és még folynak a pontok kijelölései, de legalább 40 ilyen feltöltő lesz a Szigeten.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Jutalékot fizetnek a kereskedők
Idén is a 2010-ben bevált, a Metapay kártyaszogáltató által fejlesztett rendszert alkalmazzák, ugyanazokkal a feltételekkel, mint tavaly. Természetesen a kártyás fizetési rendszer alkalmazása sem teljesen ingyenes a kereskedők számára: két százalék jutalékot fizetnek a forgalom után. A fő termékek (például az alkoholos italok, az energiaital vagy az üdítő, amelyek mindenhol ugyanannyiba kerülnek a fesztiválon) - központilag kommunikált árakkal - fix árasak, tehát a szervezők ígérete szerint a jutalékot a kereskedők nem tudják átruházni a fesztiválozókra.
Vásárlóként talán kevésbé, azonban a pult túloldalán állókban talán felmerül a kérdés, hogy mi történik ebben a rendszerben a borravalóval, hiszen a legtöbben a kényelmetlen aprópénzről mondanak le az eladó javára, ami kártyás fizetésnél nem is jön számításba. Mint megtudtuk, a rendszer lehetőségként felajánlja a borravaló adását, amit a felhasználó dönt el.
Külföldi példa: a zseton a digitális technika elődje
Mint azt a Pénzcentrum.hu tavaly nyáron tapasztalta, más fesztiválokon is működik hasonló rendszer, mondhatjuk úgy is, hogy a Sziget által bevezetett digitális technológia elődje. Az újvidéki EXIT fesztivál területén például csak úgynevezett "tokennel" lehet fizetni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pénzünket fel kell váltani zsetonokra, és azokkal tudunk sört/üdítőt/ásványvizet vásárolni. Érdekes, hogy a fesztivál területén gyakorlatilag nem lehet a sörnél és a bornál erősebb szeszesitalt kapni, ezért is működik az egyszerű token-rendszer.

Óriási változás élesedik a Liszt Ferenc repülőtéren: erről tudj, ha repülővel mész nyaralni 2025-ben
Bár egyes piaci szereplők a légi közlekedésben a 2024-eshez képest is jelentős késésekre, káoszra számítanak, a budapesti szakértők ennél jóval optimistábbak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


