Pénzcentrum • 2011. február 5. 11:02
A közvéleménnyel ellentétben nem Kelet-Európa a legfertőzöttebb az autó lopási térképen. A toplistát Franciaország, valamint Nagy-Britannia vezeti évi 200-200 ezer eltulajdonított gépjárművel. Ennek ellenére Magyarországon is nagy számban tulajdonítanak el gépjárműveket évről évre. Hazánkban tavaly összesen 8740 autót lovasítottak meg a tolvajok. A statisztikák szerint bár kevesebb ez a szám mint 2009-ben, azonban magasabb, mint az azt megelőző 7 év adataihoz képest.
A legfertőzöttebb területnek hazánkban továbbra is főváros számít, az összes lopás 86%-át Budapesten követik el az autolopasok.hu statisztikái szerint. A lopási módokban komoly változás nem történt, továbbra is a roncsolásos, betöréses, beugrásos módszer vezet, de nőtt a kulcsduplikálásos esetek száma is. Napjainkban a lopott autók többsége donor, vagyis a megrendelő általában bontós, aki a hivatalos ár töredékéért árulja az alkatrészeket. A szétszerelt autók darabjai azonban nem feltétlenül a hazai feketepiacon találnak gazdára, ugyanis napjainkban már határokon átívelő bűnözési formáról beszélhetünk.
A legfertőzöttebb budapesti terület az oldal statisztikái szerint a XI. kerület, de lapértesüléseink szerint ideális lehetőség adódik a tolvajok számára a rakpartokon, valamint a városszéli metrómegállók környékén található parkolókban is. E területeken a tolvaj pár napig figyelemmel kíséri szokásainkat és ha már betanulta napirendünket elindítja az akciót.
A tolvajok által leginkább kedvelt márkák és típusok listáját több év adatai alapján állította össze az autólopásokra szakosodott portál. A lista egyetlen szépséghibája, hogy csak azon eltulajdonított járművek kerültek be a statisztikába, melyekhez minden szükséges adat rendelkezésre állt. Ezzel együtt is érdemes egy pillantást vetni a végeredményre. A márkák szerinti lopási toplistát a Suzuki és a Volkswagen vezeti, őket a Toyota, a Renault és az Opel követi.
A típusok szerinti bontás értelmében, szintén a "mi autónk" modellje, vagyis is a Swift állt a legtöbb tolvaj célkeresztjében, de sokat loptak a Wolksvagen Golfokból, a Honda Civicekből, valamint a Renault Meganeokból, valamint a Toyota Yarisokból is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fontos megemlíteni, hogy egy korábbi felmérés szerint a lopások legfelkapottabb hónapjai éppen előttünk állnak, a tolvajok ugyanis tavasszal "dolgoznak" igazán aktívan. Ezért érdemes felkészülni minden eshetőségre, hisz sok lopás a tulajdonos felelőtlenségével magyarázható.
A tankolás alkalmával vagy a kapunyitás és rakodás közben az autóban hagyott kocsikulcs például igen jó alkalmat teremt a figyelmes tolvajoknak a gépjármű spontán eltulajdonítására.
Az sem szerencsés, ha feltüntetjük a lakáscímet az eladásra kínált autó hirdetésében, ugyanis a helyszín megadása a rossz szándékú ügyfeleket segítik.
Tökéletes biztonságot egymagában egyik védelmi rendszer sem nyújthat, ugyanis a tolvajok a legtöbb lopásgátló védelmi berendezést igen hamar hatástalanítani tudják, azonban ha minél több berendezéssel ellátjuk autónkat, akkor időben megnehezíthetjük a tolvaj tevékenységét. Az időtényező pedig a legtöbb tolvajnak ellensége, ugyanis így a leleplezésüket kockáztatják.
Ilyen berendezések lehetnek a Passzív elektronikus védelmi berendezések, mint például az indításgátló, vagy az immobiliser. A Mechanikus védelmi berendezések, mint például a váltózár, szelepőr, motorháztetőzár, vagy a kormány- illetve pedálzár. Vagy pedig az aktív és passzív utólagos megtalálást elősegítő berendezések, rendszerek, mint például a különböző riasztók, a Műholdas követési (GPS) rendszer vagy az elektronikus jeladó, valamint a szélvédő gravírozás.
A szakértők véleménye szerint a legnagyobb biztonságot a műholdas rendszerek nyújtják, amik a tulajdonos mobiltelefonján jelzik az autó helyzetét. Ezek között található már olyan a piacon, amit havi díj nélkül megvásárolhatunk. Ezekhez 100-150 ezer forintos áron bárki hozzájuthat.
Végezetül fontos kiemelni, hogy ellophatatlan autó nincs. Ezért mindenképp érdemes casco biztosítást kötni, ez ugyanis nyújthat némi segítséget ha már bekövetkezett a baj.