Hatalmas veszélyben vannak az interneten a magyar gyerekek: ezt teheted szülőként, mielőtt késő lenne

Pénzcentrum2025. január 2. 15:17

A mesterséges intelligencia által generált deepfake-ek egyre nagyobb problémát jelentenek az iskolákban, különösen a tinédzserek körében. Egy friss felmérés szerint a diákok 40%-a, a tanárok 29%-a tud olyan deepfake-ről, amit az elmúlt tanévben osztottak meg az iskolájukhoz kötődő személyről. Az esetek egy része intim vagy szexuális tartalmú volt. Szakértők szerint az iskolák gyakran nem tesznek megfelelő lépéseket a megelőzés érdekében, ezért a szülőknek kiemelten fontos szerepük van abban, hogy felvilágosítsák gyermekeiket a veszélyekről - írja cikkében a CNN.

A Center for Democracy & Technology által végzett kutatás rávilágított, hogy az iskolák többsége nem osztja meg a diákokkal, tanárokkal és szülőkkel a deepfake-ekkel kapcsolatos irányelveit és eljárásait. A középiskolások 57%-a, a tanárok 62%-a és a szülők 67%-a nem kapott tájékoztatást ezekről. Az intézmények jellemzően csak akkor lépnek, ha már megtörtént egy incidens, és akkor is inkább az elkövetők megbüntetésére fókuszálnak, mintsem az áldozatok támogatására.

A deepfake-ek súlyos következményekkel járhatnak az áldozatokra nézve. Lindsay Lieberman ügyvéd, aki ilyen ügyekben képvisel áldozatokat, így nyilatkozott: "A technológia annyira kifinomult, hogy úgy néz ki, mintha az ügyfelem lenne, és a kár ugyanolyan mélyreható lehet, mintha valóban az ügyfelem tesztje lenne". Az áldozatok gyakran pszichológiai traumát szenvednek, szorongással, depresszióval küzdenek, és akár poszttraumás stressz-zavar is kialakulhat náluk.

A szakértők szerint kulcsfontosságú, hogy a szülők beszélgessenek gyermekeikkel a deepfake-ek veszélyeiről. Dr. Devorah Heitner, a téma szakértője azt javasolja, hogy a szülők az empátiára építsenek: "Minden fiatal felismeri, hogy nem akarunk részesei lenni mások áldozattá válásának. Nem akarunk részesei lenni annak, hogy mások kevésbé érezzék magukat biztonságban".

A megelőzés érdekében fontos, hogy a gyerekek óvatosan kezeljék online jelenlétüket. Lieberman azt tanácsolja, hogy a szülők minél később engedjék gyermekeiknek a közösségi média használatát, és ha már használják, tanítsák meg nekik az adatvédelmi beállítások fontosságát. Javasolja, hogy a gyerekek csak olyan emberekkel osszanak meg tartalmakat, akiket személyesen ismernek és megbíznak bennük.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ha mégis megtörténik a baj, fontos, hogy a gyerekek tudják, fordulhatnak szüleikhez segítségért. Az áldozatok és szüleik jelenthetik az esetet a rendőrségnek és az FBI-nak, illetve a nonprofit szervezetekhez is fordulhatnak támogatásért. Ügyvédi segítség igénybevétele is megfontolandó, hiszen sok ügyvéd ingyenes konzultációt kínál, és néha csak sikerdíj ellenében vállalják az ügyet.

Bár az iskoláknak is fontos szerepük lenne a megelőzésben és a kezelésben, a jelenlegi helyzetben a szülőkre hárul a fő felelősség, hogy felvilágosítsák gyermekeiket a deepfake-ek veszélyeiről és a védekezés módjairól. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a megelőzés mellett az is lényeges, hogy az esetleges áldozatokat ne áldozatként, hanem túlélőként kezeljük, és segítsük őket a továbblépésben.

Címkék:
gyerekek, tech, gyerek, megelőzés, áldozat, szakértő, szülők, szakértők, áldozatok, mesterséges,