Óvatosan ezekkel az üzenetekkel, hívásokkal: rémes a csalók új módszere, így nullázzák a bankkártyád

Pénzcentrum2024. november 20. 10:50

November 20–án tartott háttérbeszélgetést a KiberPAJZS projekt, amin a Pénzcentrum is részt vett. Az eseményen elhangzott többek között, hogy a leggyengébb láncszem, még mindig maga az ember, aki gyakorlatilag önként adja meg adatait úgy, hogy utána 10 millió forintokat csaljanak ki tőle. Ami most a legtöbb gondot okozza, a hamis banki telefonhívások, de jelentős probléma a csomagküldő csalások, de a hamis weboldalak, hamis befektetések is.

A leggyengébb láncszem mi magunk vagyunk. Hiába a technológia, és a háttérben, a biztonságért dolgozó digitális szakemberek, sokszor azt látjuk, hogy az emberek saját maguk nyitják ki az ajtót, és engedik be a csalókat - mondta el Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese.

A szakember elmondta azt is, a világon minden tizedmásodpercben történik kibertámadás, és a jelenlegi becslések szerint 2029-re a kiberbűnözőknek már 15,63 ezer milliárd dollár lesz a becsült zsákmányuk. Kiderült az is, hogy az online csalók minden korosztályra lőnek, de legnagyobb veszélyben a 60 feletti korosztály van, hiszen nekik inkább lehetnek akkora megtakarításaik, amik összegszerüen a legnagyobb kárt jelenhetik.

Ezek a csalások mennek most a legjobban

Hozzánk legtöbbször olyan károsultak fordulnak, akiket hamis banki telefonhívással vernek át, de sok áldozatot szednek a hamis online webshopok, a hamis csomagküldéssel kapcsolatos csalások, de a hamis befektetések is - mondta el a háttérbeszélgetésen Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella, az IM Igazságügyi Szakmai Irányítási főosztályvezetője.

A szakember beszélt arról is, hogy a nigériai típusú csalások erősen visszaszorulóban vannak. A főosztályvezető elmondta azt is, hogy az Áldozatsegítő Központ akár azonnali pénzbeli segélyt is tud adni olyan áldozatoknak, akiknek mindenét elvitték a csalók.

Amit most látunk, hogy egyre jobban elterjedőben vannak az úgynevezett romantikus csalások

- hívta fel a figyelmet Bíróné Szunai Orsolya, a Budapesti Áldozatsegítő Központ koordinátora, aki konkrét esetekről is mesélt. Ezekből az derült ki, figyelmetlen internetfelhasználók 12-15 millió forintot is buktak egy-egy rossza kattintás miatt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nincs új a nap alatt

A bűnözők ugyanazokat a módszereket csinálják, mint eddig, de látszik, hogy szervezettebben. Az emberek igazából az online térben, ha azt jól használják, védve vannak. A bűnözők viszont próbálnak az emberek közelébe férkőzni, és ha ez sikerül, akkor történhet az igazán nagy baj

- mondta el a sajtóeseményen Halász Viktor r. százados, a Kiberbűnözés Elleni Főosztály szakértője, aki kiemelte, a karácsony közeledtével számítani kell arra, hogy több hamis webshop, több hamis ajánlat lesz, ezért az embereknek oda kell figyelniük, hogy ne dőljenek be a mesés ajánlatoknak.

Minden nap 72 millio forintot tesznek magukeva a kiberbunozok Figyeljunk a kiberzsebesekre, foleg most a karacsonyi idoszakban

- zárta az eseményt Sütő Ágnes.

Címkék:
csalás, hamisítás, hamis, kiberbűnözés, online, online kereskedelem, csalók, online vásárlás, szakember, technológia, bűnözők, központ, csalások,