Robot AI által készített festményt árvereztek el New Yorkban: lehidalsz, mennyiért vitték el

Pénzcentrum2024. november 13. 22:02

Az első humanoid robot által készített műalkotást árverezték el rekordösszegért a Sotheby's aukciósházban New Yorkban. Az Alan Turingról készült portré 1,08 millió dollárért (566 000 font, 1,63 millió ausztrál dollár) kelt el, messze meghaladva az előzetes várakozásokat - írta a The Guardian.

A 2,2 méteres ünnepmény, melynek címe "A.I. God. Portrait of Alan Turing", Ai-Da, a világ első ultrarealisztikus robotművésze alkotása. Az aukciósház közleménye szerint a mű 27 licitet vonzott, és végül az előzetesen becsült 120-180 ezer dolláros ár többszöröséért talált gazdára.

A Sotheby's kiemelte az esemény jelentőségét:

A mai rekordot jelentő eladási ár, amely egy humanoid robotművész első árverésre bocsátott műalkotásáért született, a modern és kortárs művészet történetében egy pillanatot jelent, és tükrözi a mesterséges intelligencia technológia és a globális művészeti piac közötti egyre növekvő összefonódást.

Ai-Da, a mesterséges intelligenciával működő robot, így nyilatkozott alkotásáról:

Munkám kulcsfontosságú értéke, hogy katalizátorként szolgálhat a feltörekvő technológiákról szóló párbeszédhez. A a portré célja elgondolkodtatni a nézőket a mesterséges intelligencia és a számítástechnika istenszerű természetéről, miközben e fejlődés etikai és társadalmi következményeit mérlegelik.

- mondta el.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A festmény alanya, Alan Turing, kiemelkedő matematikus és korai informatikus volt, aki kulcsszerepet játszott a második világháborúban a náci kódok feltörésében. Turing az 1950-es években már aggodalmait fejezte ki a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban.

Ai-Da tervezője, Aidan Meller, a modern és kortárs művészet szakértője elmondta: "A történelem legnagyobb művészei megküzdöttek korukkal, és egyszerre ünnepelték és kérdőjelezték meg a társadalom változásait." Meller vezette az Ai-Da-t létrehozó csapatot, együttműködve az oxfordi és birminghami egyetemek mesterséges intelligencia specialistáival.

A robotművész alkotási folyamata során a stúdió tagjaival folytatott beszélgetéseken keresztül generálja az ötleteket. A Turing-portré esetében az "AI for good" (mesterséges intelligencia jótékony célokra) témájú beszélgetés során merült fel az ünnepi ötlete. Ai-Da ezután a szemébe épített kamerák segítségével tanulmányozta Turing képét, majd létrehozta a műalkotást.

Meller szerint a festmény tompa tónusai és tört arcvonásai utalnak a küzdelmekre, amelyekkel Turing figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia irányítása során szembe kell néznünk. Hozzátette, hogy Ai-Da művei éteri és kísértetiesek, és továbbra is felvetik a kérdést, hová vezet majd minket a mesterséges intelligencia ereje, és a globális verseny, hogy hasznosítani tudjuk az erejét.

Címkék:
pénz, árverés, aukció, rekord, festmény, robot, művészet, művész, mesterséges intelligencia, ai,