Pénzcentrum • 2024. november 6. 13:45
Az élelmiszeripari startupok új generációja olyan technológiát fejleszt, amely a levegőből nyert szén-dioxidból állít elő fehérjét. Ezek a cégek azt ígérik, hogy fenntartható módon tudnak nagy mennyiségű, tápanyagokban gazdag élelmiszert előállítani, minimális környezeti terheléssel - tudósított az MIT Tech Review.
A technológia lényege, hogy speciális baktériumokat használnak, amelyek képesek közvetlenül a légkörből felvenni és hasznosítani a szén-dioxidot, nitrogént és más alapvető elemeket. A laboratóriumban ezek a mikrobák nagy erjesztőtartályokban szaporodnak, majd a keletkező biomasszát kiszárítják, így jön létre a fehérjében gazdag por.
Az egyik úttörő cég ezen a területen az Air Protein, amelynek alapítója, Lisa Dyson gyakran hivatkozik a NASA 1960-as évekbeli kutatásaira inspirációként.
A Föld valójában olyan, mint egy űrhajó. Korlátozott helyünk és korlátozott erőforrásaink vannak, és a Földön tényleg ki kell találnunk, hogyan hasznosíthatnánk jobban a szén-dioxidot.
Világszerte már mintegy 25 vállalat dolgozik hasonló technológián. Céljuk egy olyan élelmiszerforrás kifejlesztése, amelynek jóval alacsonyabb a károsanyag-kibocsátása, mint a hagyományos mezőgazdaságnak. A kihívások között szerepel a termelés felfuttatása, a költséghatékonyság elérése, valamint a fogyasztói elfogadtatás.
Az Air Protein 2023-ban nyitotta meg első üzemét Kaliforniában, és stratégiai megállapodást kötött az ADM mezőgazdasági óriáscéggel. Termékeik, köztük az "Air Chicken", lassan utat törnek maguknak a piacra.
A finn Solar Foods szintén ezen a területen tevékenykedik. 2024 áprilisában nyitották meg bemutatóüzemüket, ahol évente 160 tonna Solein nevű fehérjeport terveznek előállítani. A cég technológiai igazgatója, Juha-Pekka Pitkänen azt mondta: "Felszabadítjuk az élelmiszertermelést a mezőgazdaság korlátai alól".
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A mikrobiális fehérje előállítása sokkal kevesebb földet és vizet igényel, mint a hagyományos mezőgazdaság. Az üzemek bárhol működhetnek, ahol olcsó megújuló energia áll rendelkezésre, akár sivatagos területeken is.
A technológia környezeti előnyei jelentősek lehetnek. Egy finn tanulmány szerint a mikrobiális fehérje előállítása 53-100%-kal kevesebb erőforrást igényel, mint az állati fehérjéé. Ez különösen fontos a növekvő globális fehérjekereslet és az éghajlatváltozás fényében.
Az új fehérjeforrások azonban még számos kihívással néznek szembe, beleértve a szabályozási kérdéseket és a fogyasztói elfogadást. A szakértők szerint az alternatív fehérjék piaca gyorsan fejlődik, és a mikrobiális fehérjék fontos szerepet játszhatnak a jövő élelmiszeriparában.