Pénzcentrum • 2024. november 6. 13:45
Az élelmiszeripari startupok új generációja olyan technológiát fejleszt, amely a levegőből nyert szén-dioxidból állít elő fehérjét. Ezek a cégek azt ígérik, hogy fenntartható módon tudnak nagy mennyiségű, tápanyagokban gazdag élelmiszert előállítani, minimális környezeti terheléssel - tudósított az MIT Tech Review.
A technológia lényege, hogy speciális baktériumokat használnak, amelyek képesek közvetlenül a légkörből felvenni és hasznosítani a szén-dioxidot, nitrogént és más alapvető elemeket. A laboratóriumban ezek a mikrobák nagy erjesztőtartályokban szaporodnak, majd a keletkező biomasszát kiszárítják, így jön létre a fehérjében gazdag por.
Az egyik úttörő cég ezen a területen az Air Protein, amelynek alapítója, Lisa Dyson gyakran hivatkozik a NASA 1960-as évekbeli kutatásaira inspirációként.
A Föld valójában olyan, mint egy űrhajó. Korlátozott helyünk és korlátozott erőforrásaink vannak, és a Földön tényleg ki kell találnunk, hogyan hasznosíthatnánk jobban a szén-dioxidot.
Világszerte már mintegy 25 vállalat dolgozik hasonló technológián. Céljuk egy olyan élelmiszerforrás kifejlesztése, amelynek jóval alacsonyabb a károsanyag-kibocsátása, mint a hagyományos mezőgazdaságnak. A kihívások között szerepel a termelés felfuttatása, a költséghatékonyság elérése, valamint a fogyasztói elfogadtatás.
Az Air Protein 2023-ban nyitotta meg első üzemét Kaliforniában, és stratégiai megállapodást kötött az ADM mezőgazdasági óriáscéggel. Termékeik, köztük az "Air Chicken", lassan utat törnek maguknak a piacra.
A finn Solar Foods szintén ezen a területen tevékenykedik. 2024 áprilisában nyitották meg bemutatóüzemüket, ahol évente 160 tonna Solein nevű fehérjeport terveznek előállítani. A cég technológiai igazgatója, Juha-Pekka Pitkänen azt mondta: "Felszabadítjuk az élelmiszertermelést a mezőgazdaság korlátai alól".
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A mikrobiális fehérje előállítása sokkal kevesebb földet és vizet igényel, mint a hagyományos mezőgazdaság. Az üzemek bárhol működhetnek, ahol olcsó megújuló energia áll rendelkezésre, akár sivatagos területeken is.
A technológia környezeti előnyei jelentősek lehetnek. Egy finn tanulmány szerint a mikrobiális fehérje előállítása 53-100%-kal kevesebb erőforrást igényel, mint az állati fehérjéé. Ez különösen fontos a növekvő globális fehérjekereslet és az éghajlatváltozás fényében.
Az új fehérjeforrások azonban még számos kihívással néznek szembe, beleértve a szabályozási kérdéseket és a fogyasztói elfogadást. A szakértők szerint az alternatív fehérjék piaca gyorsan fejlődik, és a mikrobiális fehérjék fontos szerepet játszhatnak a jövő élelmiszeriparában.