Itt az áttörés, amire sokan régóta vártak: elképesztő dologra bukkantak az űrben, közel hozzánk

Pénzcentrum2024. augusztus 13. 12:15

A NASA Insight leszállóegységének szeizmikus adatai alapján a tudósok vízzel teli mély, porózus kőzetet fedeztek fel a Mars felszíne alatt. Ez az új felfedezés akár egy mérföldes mélységig is boríthatja az egész vörös bolygót - derül ki a DailyMail cikkéből.

Az Insight leszállóegység 2018-ban érkezett a Marsra, hogy megvizsgálja a bolygó kérgét, köpenyét, magját és légkörét. A küldetés során gyűjtött szeizmikus adatok arra utalnak, hogy a Mars kérgének közepén, 7 és 12,5 mérföld közötti mélységben folyékony vízzel teli rétegek találhatók. Ezeket a rétegeket apró repedések és pórusok tartják.

Rengeteg bizonyíték támasztja alá azt az elméletet, hogy a Mars felszínén egykor víz folyt: folyócsatornák, delták és tavak lerakódásai valamint vízzel módosított kőzetek mind erre utalnak. Ez a nedves időszak azonban több mint hárommilliárd évvel ezelőtt véget ért. Az új eredmények arra utalnak, hogy a víz nagy része nem szökött ki az űrbe, hanem leszűrődött a kéregbe.

Bár jelenlegi technológiával még nem tudunk ilyen mélyre fúrni sem itt a Földön pedig más bolygónkon - így sajnos még várnunk kell arra, hogy közvetlenül hozzáférjünk ezekhez az ígéretes tározókhoz - de már maga annak felismerése is hatalmas előrelépést jelenthet kutatásainkban.

Címkék:
élet, víz, kutatás, technológia, tudomány, űrhajó, űr,