Pénzcentrum • 2023. október 18. 10:36
A magyarok alig huszada érzi magát felkészültnek a bankkártyás, internetes csalások ellen, ez pedig nagy támadási felületet ad a hackereknek is. Egyre könnyebb és olcsóbb kiberbűnözővé válni, és az AI terjedése csak tovább ront a helyzeten.
Annyira megnőtt a kiberbiztonság kérdésének fontossága, mint a covid-járvány kitörése előtt soha, semmikor. Magyarországon 2021 óta másfélszeresére nőtt a bankkártyás csalások száma, és 100-ból csak 5 magyar érzi magát felkészültnek ezek ellen - ez hangzott el a Mastercard sajtótájékoztatóján. Egyenlőtlen küzdelem zajlik, a bűnözők már az AI-t is egyre profibban használják, egyre könnyebb csalásokat elkövetni.
Megvan az üzleti terv a hackereknél, megtalálták azt is, hol kell támadni, és mivel rengetegen tették át szinte mindenüket papírról az internetre, sokkal könnyebb dolguk is van. A most az online térben "intézkedő magyarok közül több, mint egymillió teljesen védtelen ezek ellen.
Az az alaptétel, hogy embereket támadnak a bűnözők, a pénzükre mennek, de természetesen nem csak a pénzre mennek. Jelen pillanatban a rendőrség nevében folyik egy megtévesztő kampány, ahol 5 ezer forintot követelnek rajtunk "büntetés befizetése" címszóval - vagyis már a bűnüldöző szerveket sem kímélik
- mondta a sajtótájékoztatón Mondovics Péter, a Mastercard marketing-és kiberbiztonsági menedzsere.
Félpercenként támadnak
Wittinghoff Dániel, a Mastercard kiberbiztonsági megoldásokért felelős üzletfejlesztési igazgatója rémisztő adatot mondott: a világon ma minden 39 másodpercben történik egy kibertámadás. A COVID-járvány kitörése óta világszerte 1,1 milliárd új felhasználója lett az internetnek, és a már ismertetett módon sokan mindenüket "felrakták" az internetre.
Az emberek tudatossága azonban alacsony, főleg azoké, akik frissen érkeznek az internetre. Magyarországon ráadásul még rosszabb a helyzet: a régióban hazánkban a 4. legmagasabb a visszaélések száma. Csak a járvány kitörésének évében, 2020-ban több kiberbiztonsági incidens történt, mint előtte 15 éven át összesen.
Hazánkban egy friss felmérés szerint 100 magyarból mindössze öten érzik magukat elég felkészültnek egy kibertámadás ellen.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Szégyelljük magunkat?
Emellett a magyarok egyharmada senkinek se jelenti, ha visszaéltek az adataival, és 34%-uk még azt sem, ha pénzt is loptak tőle. Pedig a támadások 48 százalékában a pénz a döntő, ez motiválja a bűnözőket. A támadások kétharmada pedig a kormányzati szervek ellen irányul, vagyis az adatot is "szeretik".
Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági termékeiért felelős termékmenedzsere hozzátette, hogy míg alig tíz éve egy jól kivitelezett hackertámadáshoz két dolog kellett: pénz és szakértelem. A dolgok megváltoztak: már ez a két dolog sem kell, akár egy bonyolultabb támadáshoz sem. Ráadásul a más típusú bűncselekmények elkövetői, akár sima autófeltörők is beálltak kiberbűnözőnek.
Mit hoz a jövő?
A helyzet azonban az, hogy a fejlődés már régen megállíthatatlan, tehát csak a tudatossággal védezekhetünk a legjobban. Az előrejelzések szerint 2025-re 4,4 milliárd digitális pénztárca lesz a világon, és a teljes e-kereskedelmi forgalom 54%-ában erről fizetünk majd.
A csalások gyakorisága és az ellopott pénz értéke ugyanakkor szintén hajmeresztő: 2020-ban még 750 millió, tavaly, 2022-ben azonban már 5 milliárd forint volt a csaló tranzakciók által ellopott pénz mennyisége. Történt mindez annak ellenére, hogy az EU által is előírt módon a magyar bankok is erősebb ügyfélhitelesítést vezettek be, de a kiberbűnözők már képesek ezt is leutánozni - sok esetben sikeresen.