Pénzcentrum • 2022. november 5. 16:05
Egyre többen takarják le webkamerájukat, mert attól félnek, hogy illetéktelenek megfigyelik őket. Valós ez a félelem? A szakértők szerint nem, a takarással maximum a lencsét védjük a portól. De azért vannak olyan óvintézkedések, amelyeket érdemes megtenni.
Ha paranoiás vagy, hogy a laptopod webkameráján keresztül megfigyelnek, vélhetően már letakartad valamivel. James Comey volt FBI-igazgató korábban elmondta, hogy ő is így tett, és egy 2016-os fotón a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg úgy tűnt, hogy matricával takarta le a laptopja kameráját. De vajon tényleg valós a félelem?
A szakértők szerint nem sok jogos biztonsági indoka van annak, hogy letakarjuk a kameránkat, ám ártani biztosan nem árt - ha mást nem, legalább az aggodalmainkon segít. Jonathan Young, a Vantage Technology Consulting Group alelnöke például éppen ezért használ webkamera-takarókat - mondta a HuffPostnak.
De biztonsági okok is szólnak a megoldás mellett - mondta Michael Covington, a JAMF, az Apple eszközkezelő platform portfólióstratégiáért felelős alelnöke.
A fizikai webkameratakaró az utolsó olyan üzembiztos réteg, amely biztosítja, hogy a felhasználó ellenőrzése alatt maradjon, hogy mikor látható a kamerán, különösen akkor, ha az alábbi forgatókönyvek bármelyike bekövetkezik: a gép kamerája véletlenül bekapcsolódhat egy szoftverhiba miatt; az alkalmazásfejlesztők rosszindulatú szándékkal fejleszthetik alkalmazásaikat úgy, hogy a kameraengedélyen keresztül adatokat rögzítsenek vagy lopjanak
- mondta Covington. Ha ez utóbbi probléma aggaszt leginkább, akkor Nizel Adams, a Nizel Corp informatikai tanácsadó cég tulajdonosa szerint nem kell annyira aggódni.
Megértem a paranoiát. Senki sem szereti magát sebezhetőnek érezni. De ha megteszed a megelőző lépéseket, akkor annak az esélye, hogy valaki figyel a webkamerán keresztül elég kicsi. Ha biztonsági rés van a rendszerben, az nem szűnik meg attól, hogy letakarod a webkamerát. Csak más módon fognak megfigyelni
- jegyezte meg.
Még ha egy hacker ismerné is a számítógép jelszavát, Adams szerint rengeteg további információhoz is hozzá kellene férnie ahhoz, hogy feltörje a képernyőnket, webkameránkat, például a hálózat külső IP-címéhez, amelyen az eszköz található, a számítógép pontos IP-címéhez, valamint egy olyan portszámhoz, amely nyitott és távoli elérésre van kijelölve. Mivel sok számítógépes rendszer alapértelmezés szerint automatikusan letiltja ezt a távoli hozzáférési funkciót, egy hackernek rá kell vennie az ádozatát telepítsen egy szoftvert a hozzáféréshez - mondta Adams.
A legtöbb embernek nem kell aggódnia az ilyen támadások miatt, különösen, ha van tűzfal
- tette hozzá.
A másik aggodalom, amit a szakember hall az emberektől, hogy a munkahelyükön a cégvezetés figyeli meg őket. Megjegyezte azonban, hogy az IT-alkalmazottak jellemzően minden tevékenységüket naplózzák egy biztonságos rendszerben, amely jelezné, ha valaki megpróbálna hozzáférni egy másik személy videokamerájához.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Emellett pedig a több mint 20 éves szakmai tapasztalatom alapján elmondhatom, hogy az IT-szakemberek túlnyomó többségének fogalma sincs arról, hogyan lehet távolról közvetlenül hozzáférni valaki webkamerájához, különösen nem úgy, hogy a kamera fénye ne villogjon, és ne vegyük észre. A kameratakaróknak annyi haszna van, hogy védik a lencsét a portól
- húzta alá. Mint kifejtette, bár beállítással kameratakaró nélkül is biztonságban érezhetjük magunkat. Például minden online meeting előtt és után kétszer is ellenőrizzük, hogy a kamera nincs-e bekapcsolva.
Váljon szokássá, hogy az alapértelmezés szerint használt konferenciaalkalmazásokban kikapcsoljuk a kamerát, így minden alkalommal manuálisan kell bekapcsolni
- magyarázta.
Ezeket azért meg kell tenni
Távolítsunk el minden olyan programot, amelyeket nem használunk rendszeresen, és ellenőrizzük kétszer is, hogy melyek férnek hozzá a kamerához - ajánlotta Covington.
Adams pedig arról beszélt, ne nyissunk meg e-maileket olyan emberektől, akiket nem ismerünk, főleg ha csatolmányt, linket is tartalmaznak. Emellett ne használjunk egyszerű jelszavakat.
A legjobb, könnyen megjegyezhető jelszavak három véletlenszerű szóból állnak, mint például a "webcampumpkinlatch. Ezeket a javíthatjuk nagybetűk, számok és szimbólumok keverésével, például: WebcamPumpkinlatch62!"
- példálózott.