Szánthó Péter • 2022. szeptember 8. 08:00
Azt hiszed, hogy téged nem érint, hogy 400 forint az euró, mert csak forinttal fizetsz? Nagyobbat nem is tévedhetnél: az új iPhone 14 Pro árazásából is tisztán látható, hogy a magyar vásárlók most duplán a rövidebbet húzzák. Ennek oka egyfelől az euró-dollár paritás, de az sem segít sokat, hogy a magyar áfa Európa-bajnok. Mutatjuk, hogy lehet, hogy az Apple ma már 570 forintért váltja át a dollárt: nem túl fényes a kép...
Az utóbbi hónapok a forint folyamatos mélyrepüléséről szóltak: bár a magyar deviza történelmi mélységekben jár, sokan még mindig nem érzik át a helyzet súlyát. Rengeteg kommentelő osztja azt a véleményt, hogy: "Kit érdekel, mennyi egy euró, itten forint van, én is azzal fizetek, engem bizony nem érint, hogy 400 forint az euró."
Ez már csak azért is butaság, mert a Magyarországon eladott termékek számottevő része (részben vagy egészben) importból jön. Azaz leegyszerűsítve: a kereskedőnek jellemzően euróban (vagy dollárban, mostanában kb. egyre megy) kell megvásárolni azokat, majd pedig itthon forintért eladni úgy, hogy haszna is legyen belőle - és ki tudja fizetni például az egekbe szökő rezsiárakat.
Hogy érthetőbb legyen, a szerda este bemutatott iPhone 14 Pro árazása mentén is érdemes levezetni a példát. Tim Cook Apple-vezér büszkén jelentette be, hogy az új almás csúcstelefon alapomodellje (sima Pro, nem a Pro Max, 128 gb tárhellyel) az USA-ban 999 dollárba fog kerülni - több új telefont is bemutattak, de számoljunk ezzel, ez legalább kerek!
A matekot látva a magyar Apple-fanok is megörülhettek, hiszen az ár átszámolva kicsit több mint 395 ezer forint volt a szerda esti árfolyamon. A hidegzuhany akkor jött el, amikor megjelentek a hazai árak:
Igen, Magyarországon az iPhone 14 Pro legalapabb, 128 gigás verziója 570 ezer forintba kerül.
Gyakorlatilag, szerda esti árfolyamon az Apple itthon kb. 1443 dollárért adja ugyanazt a telefont, ami az Egyesült Államokban 999 dollárba kerül. Azaz kerekítve 570 forinton váltja a dollárt!
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Hogy jöhet ez ki? Hát úgy, hogy az Apple Európában úgy lövi be az árait, hogy első körben a dollárt átváltja euróra, a szerda esti állapotok szerint nagyjából 1:1-ben, rápakolva az 5-10 százalék árfolyamkockázatot - hiszen az Apple sem most jött le a falvédőről, nem akar bukni, ha az euró erőre kapna. Aztan pedig az eurót átváltja forintra, újabb 5-10 százalék pluszban, szintén az árfolyamkockázat miatt. És erre jön még rá többek között a 27 százalékos, Európa-bajnok magyar áfa, illetve az Artisjusnak fizetendő, párezer forintos jogdíj az adathordozóért.
Összességében: a magyar iPhone-vásárlók rengeteget buknak az euró-dollár paritáson, hiszen egy éve még kb. 1,2 dollárt adtak egy euróért, ami a fentiek ismeretében igencsak jelentős különbséget jelent a magyar árak tekintetében. A forint pedig tavaly ilyenkor a 350-es euró környékén táncikált a mostani 400-as sáv helyett.
Oké, ez a példa egy méregdrága okostelefonról szól, de a fentiek ismeretében remélem, mindenki átgondolja, valójában mennyire érinti is őt a forint-euró, illetve a forint-dollár árfolyam. Bár nem százezrekben mérve, de hasonlóan komplikált matek játszódik le a szlovák (nem árstopos) tejjel, meg a Németországból hozott Parkside szerszámoknál a Lidl-ben, és még sorolhatnánk.