Durvul az okostelefon-háború: egyre többen vásárolják ezt a kínai márkát

Pénzcentrum/MTI2022. március 28. 18:35

Megugrott a kínai Xiaomi forgalma és a nyeresége tavaly. A  cég közlése szerint az értékesítési árbevétele az egy évvel korábbihoz képest 33,5 százalékkal nőtt.

A  Xiaomi Corp elektronikai és fejlett technológiai konszern azt közölte, hogy értékesítési árbevétele az egy évvel korábbihoz képest 33,5 százalékkal, 328,3 milliárd jüanra (mintegy 51,5 milliárd dollár, 1 jüan=53,59 forint) emelkedett.

A pekingi központú cég egyszeri tételek nélküli adózott eredménye 69,5 százalékkal, 22 milliárd jüanra nőtt. A tavalyi negyedik negyedévben a Xiaomi 85,6 milliárd jüan értékesítési árbevételt ért el, 21,4 százalékkal nagyobbat az egy évvel korábbinál, az egyszeri tételek nélküli adózott eredménye pedig 39,6 százalékkal, 4,5 milliárd jüanra emelkedett.

A Xiaomi számításai szerint a kiszállított okostelefonok alapján a cég a harmadik legnagyobb volt a világon tavaly, piaci részesedése 14,1 százalék volt. A ranglistán a második az Apple, az első pedig a Samsung volt. Az okostelefonok világpiacán a Xiaomi által elért forgalomnövekedés jórészt az amerikai szankciók által sújtott Huawei piaci részesedése kárára következett be.

Rekordnyereséget ért el a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat 2021-ben, annak ellenére, hogy forgalma visszaesett - mondta el Meng Van-csou, a vállalat pénzügyi igazgatója hétfőn a dél-kínai Sencsenben, a Huawei videolinken keresztül az interneten is közvetített éves mérlegbeszámolóján.

Mi a helyzet a Huawei-el?

Időközben a Huawei is közölte adatait, a vállat szerint a forgalmuk tavaly 28,6 százalékkal csökkent éves összehasonlításban, 636,81 milliárd jüant (99,99 milliárd dollár) elérve. Az eredmény megfelelt a vállalat decemberben közölt előrejelzésének. A sencseni székhelyű óriásvállalat 2020-ban még 3,8 százalékkal növelte a forgalmát a megelőző évhez képest.

A vállalat nettó nyeresége tavaly éves összevetésben 75,9 százalékkal 113,71 milliárd jüanra (17,8 milliárd dollár) nőtt, ami az eddig elért legmagasabb éves nettó nyereség a vállalat történetében. 2020-ban a Huawei az amerikai szankciók, valamint a koronavírus-járvány együttes hatására 3,2 százalékos profitnövekedést tudott csak elérni, jóllehet a 2020-as 64,6 milliárd jüan (10,14 milliárd dollár) nettó nyereség szintén rekordmagasnak számított. 

Az értékesítési árbevétel Kínában éves bázison 30,9 százalékkal 413,3 milliárd jüanra (64,90 milliárd dollár) csökkent. Az ázsiai-csendes-óceáni térségben - Kína nélkül - az értékesítési árbevétel 16,7 százalékkal, az európai és a közel-keleti térségben 27,3 százalékkal, az amerikai térségben pedig 26,3 százalékkal zsugorodott. Az okoseszközöket magában foglaló fogyasztói üzletág forgalma éves összevetésben 49,6 százalékkal 243,4 milliárd jüanra (38,22 milliárd dollár) esett vissza.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A mobil távközlési hálózati berendezéseket gyártó üzletág a teljes forgalom legnagyobb részét, több mint 44 százalékát tette ki tavaly. Az üzletág forgalma 7,0 százalékkal zsugorodott 2020-ról, 281,5 milliárd jüanra (44,2 milliárd dollár) csökkenve.

A vállalat tavaly bevételének 22,4 százalékát, 142,7 milliárd jüant (22,41 milliárd dollár) fordította kutatás-fejlesztésre. A Huawei 2012 óta évről évre növelte kutatás-fejlesztési ráfordítását, amely a 2021-ig eltelt tíz év során összesen 845,6 milliárd jüant (132,78 milliárd dollár) tett ki. Meng hangsúlyozta:

a forgalom tavalyi visszaesése ellenére a vállalat képességei javultak a profitszerzés és a pénzforgalom termelése terén, továbbá egyre jobban kezelik a bizonytalanságot.

Kuo Ping, a Huawei soros elnöke a vállalat jövőbeli terveit illetően elmondta: a Huawei folytatni kívánja a digitalizáció, az okos átállás és az alacsony szén-dioxid-kibocsátás területein tett erőfeszítéseit. A Huawei-t 2019-ben a Donald Trump akkori amerikai elnök vezette kormányzat feketelistára helyezte nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva, ellehetetlenítve a kínai cég számára a készülékeihez használt, amerikai fejlesztésű technológiákra épülő alkatrészek és szoftverek beszerzését. A Huawei tagadja az amerikai vádakat. A szankciók okozta nehézségek miatt a Huawei 2020 novemberében eladta Honor okostelefon üzletágát.

Meng Van-csout, a vállalat alapítójának, Zsen Cseng-fejnek a lányát tavaly szeptemberben engedték el a kanadai hatóságok, miután közel három évet töltött házi őrizetben. Menget 2018 decemberében vették őrizetbe Kanadában a Huawei Iránnal folytatott üzleti tevékenységét illető vádak kapcsán. Röviddel Meng elfogását követően a kínai hatóságok két kanadai állampolgárt vettek őrizetbe, akiket azután bocsátottak szabadon, hogy Meng hazatérhetett Kínába. A Huawei pénzügyi igazgatója az amerikai igazságügyi minisztériummal kötött megállapodás értelmében felelősséget vállalt azért, hogy helytelenül mutatta be a tényeket a Huawei Iránnal folytatott üzleti tevékenységét illetően.

Címkék:
cég, okostelefon, mobiltelefon, cégek, okostelefonok,