Biró Attila • 2021. április 14. 16:49
Egyes EU-s tagállamokban már kifejezetten sok cég használ mesterséges intelligenciát, ami a szakértők szerint mára egyértelműen stratégia fontosságú területté vált a világban, sőt a gazdasági fejlődésnek is kulcsfontosságú eleme. Igen ám, de rengeteg országban még igencsak gyerekcipőben jár a technológia felhasználása, és sajnos ezek közé tartozik Magyarország is. Hazánk ugyanis gyakorlatilag sereghajtó az unióban.
A mesterséges intelligencia mára stratégiai fontosságú területté vált a világban, sőt kijelenthetjük azt is, hogy a gazdasági fejlődés kulcsfontosságú mozgatórugója is egyben. A mesterséges intelligencia ugyanis lehetővé teszi a gépek és rendszerek számára, hogy elemezzék környezetüket, és bizonyos fokú önállósággal döntéseket is hozzanak konkrét célok elérése érdekében.
A friss statisztikák pedig azt mutatják, hogy 2020-ban átlagosan, az EU-ban a legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozások 7 százaléka használt mesterséges intelligencia-alkalmazásokat – derült ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. Közülük 2 százaléknyian big data belső elemzésre használt ilyen szoftvereket, másik 2 százalékuk chat-szolgáltatást használt, ahol chatbotok vagy a virtuális ügynökök kommunikáltak az ügyfelekkel.
A vállalkozások közül szintén 2 százaléknyian voltak azok, akik olyan robotokat használtak, amik bizonyos fokú önállósággal végeztek repetatív, veszélyes vagy segítő feladatokat. A vállalkozások maradék egy százaléka szintén big data elemzésre használta a mesterséges intelligenciát valamilyen nyelvi feldolgozásra, beszédfelismerésre/alkotásra.
Nagy a különbség tagállami szinten
AZ EU tagállamai közül Írországban volt legmagasabb azon vállalkozások aránya (23%) amik 2020-ban a négy, már bemutatott mesterséges intelligencia alkalmazás bármelyikét használták. A technológiát ezen felül széles körben alkalmazták még Máltán (19%), Finnországban (12%) és Dániában (11%) is.
Az élenjáró országokkal szemben mindenhol máshol, a vállalkozások kevesebb mint 10 százaléka használta a négy mesterséges intelligencia-alkalmazás bármelyikét az Európai Unióban. A legkevesebbet Lettországban (2%), majd hármas holtversenyben Szlovéniában, Cipruson és
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Magyarországon, egyaránt a vállalkozások 3-3-3 százaléka.
Ez pedig a statisztikát látva azt is jelente, hogy a többnyire mögöttünk tartózkodó románok és bulgárok ez esetben bőven előzték Magyarországot, ami így csak Lettországot volt képes maga mögé utasítani EU-s szinten.