Pénzcentrum • 2018. szeptember 11. 14:35
A munkaerő világa folyamatos átalakulásban van, a digitális kor újfajta kihívásaira új megoldásokat kell találni. Többek között a jövő HR kérdéseire is keresi a választ az SAP NOW Hungary 2018-as konferenciája, melyre a Pénzcentrum is meghívást kapott. Betekinthettünk az átalakulás folyamatába és jövőjébe egyaránt.
A munkaerő világa folyamatos átalakulásban van, a digitális kor újfajta kihívásaira új megoldásokat kell találni - hangzott el az SAP NOW Hungary 2018 konferencián, Siófokon. A rendezvény délelőtti programjában a trendek természetét, gyakorlati megvalósulását, és a jövő innovatív technológiáját vizsgálták a szakértők. Mint azt többségükben megállapították, a digitális átalakulás, ahogy minden terület, úgy a humán erőforrás számára is komoly kihívást, de még inkább sokféle lehetőséget jelent.
Csépai Martin, a Deloitte Zrt. HR csapatának igazgatója a HR trendek intelligens megoldásairól beszélt nyitóelőadásában, mely során egy globális kutatás eredményeit összegezte. Kifejtette: bebizonyosodott, hogy a legújabb generáció megjelenése a munkaerőpiacon teljesen újfajta kihívások elé állítja a munkaadókat és a HR vezetőket is. A trendek szerint folyamatosan nő az egyén ereje, egyre tudatosabbak a munkavállalók, és ehhez alkalmazkodni kell mind a HR, mind pedig a vezetői részről. Csépai szerint érdekes felvetés, hogy világszerte érzékelhető egyfajta "vezetővákum", azaz
A munkaerő ökoszisztémájával kapcsolatban Csépai kijelentette, ma már világszerte egyre többen vannak, akik nem kizárólag munkaviszonyban gondolkodnak, azaz nem tudják elképzelni magukat a hagyományos foglalkoztatás keretei között, nagyobb szabadságot szeretnének.
- szögezte le Csépai Martin..
Teljesítménymenedzsment a gyakorlatban
A trendek, irányvonalak bemutatása után az új szemlélet gyakorlati megvalósulásáról volt szó a konferencia délelőtti programjában. Fluck Benedek, a Nemzeti Közművek HR vezetője, az általuk frissen bevezetett teljesítménymenedzsmentről beszélt, mely mint egy rugalmas keret segíti a működésüket. "Egy olyan "patchwork vállalat" esetében, mint amilyen a Nemzeti Közművek, kulcsfontosságú, hogy kapjanak a sokféle területen dolgozó munkavállalók egy olyan rendszert, melybe megkapaszkodhatnak. Ezáltal lett egy biztos pont, akárhová kerüljenek is a vállalton belül. Ez egy olyan felhasználóbarát, egységes felület, mely biztosítékot garantál a munkavállaló számára, tudja, hogy fontos, megbecsült tagja a cégnek" - mondta.
- tette hozzá Fluck Benedek, aki szerint az a legjobb, ha nem évente egyszer értékelik egymást, jellemzően az elmúlt két hét tapasztalatai alapján, hanem egész évben, folyamatosan, oda-vissza működhetnek ezek a folyamatok. "Sokkal hatékonyabb lesz így a közös munka. Nem csak a folytonosságot biztosítja, hanem segítségével standard riportokat lehet lehívni belőle azonnal. Az új teljesítménymenedzsment segít közös és egyéni célok kijelölésében, ellenőrzésében és adott esetben importálásában is" - fogalmazott a szakember.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A jövő elkezdődött
"Nem állhat meg itt a fejlődés, további innovatív megoldásokra is sort kell keríteni a közeljövőben" - vázolta a kihívásokat a konferencia délelőtti programjának záróelőadásában Szűts Ildikó. Az Országos Humánmenedzsment Egyesület elnökének helyzetértékelése szerint a legfiatalabb generációra az a jellemző, hogy gyakorlatilag előbb tanulnak meg digitális eszközöket használni, mint beszélni. "Mivel pár éven belül ők is belépnek a munkaerőpiacra - sőt, egy részük már jelen is van -, fel kell készülni a fogadásukra. Ők másfajta munkakörnyezethez szoktak, máshol van az ingerküszöbük, más munkamódszerekkel dolgoznak" - fejtette ki álláspontját.
- szögezte le Szűts Ildikó.
Az egyesület elnöke hozzátette: "A jövőben elengedhetetlen, hogy digitalizálják a vállalatok a HR folyamatokat, a HR és az IT együttműködése fontos stratégiai lehetőség. Sőt, az USA-ban mindez már valóság: 2016-ban 2 billiódollárt fektettek HR technológiába. A magyar KKV szektornak is fontos kihívása, hogy minél előbb alkalmazza ezeket az eszközöket, és ami még ennél is fontosabb, hogy megértesse a felsővezetőivel ennek a fontosságát." A szakember szerint az új technológia nyomában új szakmák, szakterületek is születnek, szerinte a legérdekesebbek ezek közül:
- szervezeti tervező
- belső mobilitás koordinátor
- kulturális koordinátor (feladata lesz agenerációs különbségek összefésülése,
- big data elemző
- wellness koordinátor
- globális tehetségkutató
- közösségi aktivista