Pénzcentrum • 2014. június 10. 15:14
Profi adathalászok támadják a Citibank ügyfeleit - értesült a Pénzcentrum.hu. Az e-mailben egy, a pénzintézet netbanki felületére megszólalásig hasonló oldalra mutató link található.
Minden bizonnyal adathalászok támadják a Citibank ügyfeleit. Ma több postaládába is érkezett egy bizonyos "C I T I [mailto:security@citihungaryaccount.hu]" feladótól.
A levélben egy link található, amely a Citibank netbanki belépő-felületéhez megszólalásig hasonló oldalra viszi a felhasználót. Az oldal URL-je azonban nem a megszokott citibank.hu, hanem egy bizonyos pstn.com.
Számos formája létezik a csalási kísérleteknek, közöttük egy olyan, csalók által küldött email, amelyik egy linken keresztül egy hamis weboldalra vezeti a címzettet, amely több esetben nagyon hasonlít az adott bank hivatalos honlapjára. Ha a címzett követve ezt a linket rámegy a hamis weboldalra, ott megadja internetbanki felhasználónevét és jelszavát, ezek az adatok a csalók birtokába kerülnek.
Folyamatosan nagy gondossággal azonosítjuk és megállítjuk a csalási szándékkal indított támadásokat, együttműködünk a hatóságokkal és hivatalos szervekkel, valamint a különböző érintett iparágak képviselőivel, folyamatosan fejlesztjük a rendszereinket, hogy megtaláljuk a védelmi megoldásokat, azonban fontos, hogy az ügyfelek ismerjék a csalási kísérletek formáit, és rendszeres tájékoztatást kapjanak arról, hogy ők maguk milyen óvintézkedésekkel tudják növelni a bankolás biztonságát.
Fontos, hogy az internetbankba való belépést szolgáló internet felületen az ügyfelek minden alkalommal gondosan leellenőrizzék a weboldal címét a böngészőjükben, hogy az minden esetben a biztonság garanciáját jelentő https:// betűkkel és jelekkel kezdődjön (nem csupán a http://-vel) és a weboldal címében ezt követően az intézmény teljes neve jelenjen meg, például: https://www.citibank.hu/. Tanácsolt, hogy az ügyfelek mindig ellenőrizzék a weboldal VeriSign biztonsági tanúsítványát, amely jellemzően egy bezárt (nem nyitott) lakat formájában kerül megjelenítésre a böngésző sorában."
Így védekezz:
Fontos tudni, hogy a bankok soha nem kérnek e-mailben ügyféladatokat, szolgáltatás-megerősítést, tehát nem küldenek olyan e-mailt, ami a netbanki belépőoldalra irányítja a felhasználót. Ne adjuk meg tehát a belépéshez szükséges adatainkat ilyen felületen, a legjobb, ha azonnal töröljük ezeket az e-maileket.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) azt tanácsolja, használjunk víruskereső valamint a trójai alkalmazások elleni védelmet nyújtó programot és rendszeresen frissítsük azt. A vírusirtó vagy antivírus program célja annak biztosítása, hogy a hálózatba vagy egy adott számítógépbe ne juthasson be olyan állomány, mely károkozást, illetéktelen adatgyűjtést vagy bármely, a felhasználó által nem engedélyezett műveletet hajt végre. Ma már számtalan ingyenesen letölthető vírusirtó program létezik, melyek használata és frissítése egyszerű. A vírusirtókkal rendszeres vírusirtás is végezhető, de e programok folyamatosan is tudják figyelni a számítógép kommunikációját és kiszűrik a káros állományokat.
A
PSZÁF azt ajánlja, telepítsünk tűzfal-szoftvert is, amit szintén
rendszeresen frissítsünk. A tűzfal az illetéktelen hálózati
hozzáféréseket megakadályozó szoftveres vagy hardveres eszköz, amely a
kommunikáció folyamatába beépülve figyeli és szabályozza az átáramló
forgalmat. A tűzfalakat általában az internetre kapcsolt számítógépek és
helyi hálózatok védelmére alkalmazzák, hogy illetéktelenek ne
férhessenek hozzá a hálózathoz és a számítógépeken tárolt adatokhoz.
Fontos megjegyezni, hogy az ingyenesen letölthető vírusvédő programok
nem rendelkeznek beépített tűzfal-funkcióval, ezért azt külön kell
telepíteni az antivírus program mellé.
Fontos, hogy interneten
keresztül csak biztonságos helyről intézzük pénzügyeinket. Ne adjunk
lehetőséget arra, hogy elektronikus kódunkat más is láthassa. Csak végső
megoldásként használjunk nyilvános internetet (például internet
kávézóban), vagy jelszóval nem védett Wi-Fi hálózatot bankügyeink
intézésére. Ha mégis ezt tesszük, saját érdekünkben tartsunk be néhány
fontos biztonsági szabályt:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ne válasszuk azt a lehetőséget, hogy a számítógép megjegyezze a belépéshez szükséges jelszót!
Tanácsos törölni a böngésző tárolóját is az internetes bankolás után, hogy illetéktelen személy ne tudjon adatainkkal visszaélni.
Ha mégis nyilvános helyen intézzük pénzügyeinket, célszerű ezt követően megváltoztatni a belépési jelszót.
Az internetes rendszerből ne a böngésző bezárásával, hanem a kilépés gombbal jelentkezzünk ki.
Az internetbank használata közben a böngésző címsorában szereplő linket adatainak biztonsága érdekében ne küldjük tovább.
A Pénzcentrum.hu megkereste a Citibankot is, cikkünk várhatóan hamarosan frissül.