Van ilyen? Milliókat utalgatnak tévedésből: akár te is kaphatsz...

Pénzcentrum2014. június 3. 05:28

6 millió forintot utalt tévedésből munkáltatója egy férfinek. 6 milliót! Tévedésből! A "szerencsés kedvezményezett" nem vacakolt sokáig, 4 milliót rögtön el is költött. A gyorsan jött gazdagság nem tartott sokáig, hamarosan a rendőrök kopogtattak nála... A Pénzcentrum.hu az eset kapcsán utánajárt, hogy megtarthatjuk-e a számlánkra véletlenül érkező összegeket, de az is kiderül, mit tehetünk akkor, ha mi utaltunk rossz számlaszámra.

Nagy visszhangot váltott ki az elmúlt hetekben egy nagykőrösi férfi története, akinek közel hatmillió forintot utalt munkáltatója tévedésből. Az összegből négymilliót el is költött gyorsan, a még meglévő pénzt pedig visszafizette munkáltatójának. A Kecskeméti Rendőrkapitányság jogtalan elsajátítás gyanúja miatt folytatott a 26 éves férfi ellen. De mit is jelent a jogtalan elsajátítás, mit tehetünk, ha mi utaltunk rosszul, és kötelesek vagyunk-e visszaadni a mi számlánkra érkezett összeget?

KATTINTS! Az egyik legnagyobb átverés: miért ne fizethetnénk 100 forintot kártyával?

Sokan úgy gondolják, hogyha utaláskor a számlaszám és a számla tulajdonosának a neve nem egyezik, akkor a bank úgysem tudja beazonosítani, így az összeget esetleg visszafordítják. Pedig a hatályos szabályozás értelmében a jóváírást az egyedi azonosító (azaz a számlaszám) alapján kell teljesíteni. Tehát létező forintalapú bankszámlára tévesen utalt összeg jóváírásra kerül akkor is, ha a név és a számlaszám eltér.Devizautalás esetén sem szöszölnek sokat a bankok, ott is igyekszik mindenki a számlaszám alapján jóváírni a beérkezett összegeket - tájékoztatta lapunkat az MKB Bank.

Az utalásunk tehát könnyen, akár egy szám elütésével is félremehet. Amennyiben pedig egy létező számlaszámot írtunk be, akkor a fogadó félhez meg fog érkezni az összeg. (A nem létező számlára érkező tételeket automatikusan visszafordítják a bankok, vagy pedig már a küldő pénzintézetét sem hagyják el.)

Visszakaphatjuk a félreutalt pénzünket?

Amennyiben már megnyomtuk a "Küldés" gombot, akkor elég hosszas procedúra elé is nézhetünk. A téves utalások visszahívására írásban, a banknál bejelentett módon aláírva van lehetőségünk. Habár a visszakérés okát nem szükséges indokolni, de az MKB Banknál azért javasolni szokták, mert megkönnyítheti az összeg visszaérkezését.

A visszahívási kérelem teljesítése érdekében a küldő pénzintézet a kedvezményezett bankjával felveszi a kapcsolatot, és kéri az összeg visszautalását. Amennyiben a megbízás összege a kedvezményezetett számláján már jóváírásra került, úgy a visszautalás teljesüléséhez a kedvezményezett jóváhagyása szükséges - tudtuk meg az MKB-tól. Ez azt is jelenti, hogy a mi számlánkra érkező összegeket nem emelheti le a bank, és küldheti vissza a feladónak az engedélyünk nélkül. Ha nekünk kell jóváhagyni egy, a számlánkra tévesen érkezett összeg visszautalását, azt szintén írásban tehetjük meg.

Ha a fogadó fél nem hajlandó visszautalni...

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Amennyiben a kedvezményezett nem járul hozzá a visszahívott összeg visszaküldéséhez, lehetőség van arra, hogy az adatait kikérjék, és azt a megbízó részére megküldje a bank. A bankszámla tulajdonos nevére, számlaszámára vonatkozó adatszolgáltatás nem jelenti ugyanis a banktitok sérelmét - tudtuk meg az OTP-től. A küldő fél ennek birtokában további lépeseket tehet a tévesen utalt összeg visszaszerzésére. Így az átutalást indító fél polgári peres eljárás keretében követelheti a tévesen elutalt pénzt a fogadó féltől - mondta el lapunknak az OTP Bank.

KATTINTS! Vadászik a NAV a külföldön élő magyarokra: ki kaphat bírságot?

A törvény szerint aki véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonít, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, jogtalan elsajátítás vétsége miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő - nyilatkozta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kérdésünkre. A bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést, amennyiben a visszaadásra előírt határidő (nyolc nap) eredménytelenül letelt, illetőleg akkor is, ha az eltulajdonításra vonatkozóan konkrét adatok állnak rendelkezésre.

Ugyanakkor nem reménytelen a félreutalt összeg visszaszerzése: az MKB Bank nyilatkozata alapján a visszahívási kísérleteket inkább sikeresen zárják. A K&H-ból külföldre utalt összegek is többnyire visszaérkeznek (igaz, ez több hétig is eltarthat), és ugyanígy a belföldi fizetési forgalomban is nagyobb a sikeres visszahívások aránya.

 

Címkék:
tech, rendőrség, utalás,