Vészesen sok a hamis pénz: új érmék jönnek

Pénzcentrum2014. március 20. 16:32

Annyira sok volt a hamis egyfontos, hogy a brit pénzügyminiszter, George Osborne döntött: új érmére van szükség. Nem is akármilyenre, az új egyfontos lesz a világ legbiztonságosabb érméje. Magyarországon is egyre több gondot okoz a hamisítás, bár nálunk inkább a nagycímletű bankjegyeket hamisítják leggyakrabban.

Új egyfontos váltja a régit az Egyesült Királyságban - olvasható a The Royal Mint, a brit pénzverde honlapján. Az új érmére azért van szükség, mert egyre többen hamisítják a harminc éve forgalomban lévő, régi egyfontosokat. Előreláthatóan 2017-ben vezetik be.

Az új érmével kapcsolatban még vannak kérdések, például a súlyát illetően, de azt már lehet tudni, hogy tizenkét szögletű lesz, hasonlítani fog a régi hárompennysre, és kétféle fémből áll majd. Az egyik oldalon Erzsébet királynő lesz, a másik oldal képe még ismeretlen: nyilvános pályázatot hirdettek, így bárki megalkothatja a végső verziót.

A biztonságról iSIS technológia gondoskodik, ami a The Royal Mint saját fejlesztése. Érthető módon nem is árulnak el róla sokat, csupán annyit, hogy a papírpénzeknél is használatos módszert használnak majd, most először érméknél. Így az új egyfontos lesz a világ legbiztonságosabb érméje.

Magyarországon is nagy gond a hamisítás

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A The Royal Mint neve már csak azért is ismerősen csenghet a Pénzcentrum.hu olvasóinak, mert nemrég egy, a régi kétszázasokról szóló cikkünkben említést tettünk arról, hogy a magyar ezüst kétszázasok korai verziói is abban a pénzverdében készültek.

Tehát míg az Egyesült Királyságban az aprópénzre utaznak a hamisítók, addig Magyarországon a forint hamisítása elsősorban a magasabb értékű címletekre irányul. A 2013-ban lefoglalt hamisítványok 92 százaléka az öt-, tíz- és húszezer forintosok közül került ki. Nem árt odafigyelni, mert ha hamis bankjegy kerül hozzánk, egyrészt elbukjuk az adott összeget, másrészt pedig bűncselekményt is elkövethetünk, ha megpróbáljuk továbbadni. Ehelyett a legközelebbi postára vagy bankba kell bevinni a hamisnak tűnő címletet, hogy ellenőrizzék azt. Ha a gyanú beigazolódott és valóban hamis a pénz, a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) kell azt eljuttatni, ahol további vizsgálatok következnek. Ha itt is kiderül, a pénz nem igazi, mi akkor se kapjuk meg annak ellenértékét, hiszen nem az MNB hibája, hogy hozzánk került az a bankó. További hasznos tanácsokat és tippeket ide kattintvaolvashat a témában.

Címkék:
pénz, tech, pénzhamisítás, érme, régi papírpénz,