Pénzcentrum • 2014. február 10. 10:53
A világon már minden harmadik ember internethasználó, sokan közülük azonban nincsenek tisztában a világháló rejtette veszélyekkel. A Biztonságosabb Internet Napjának célja, hogy felhívja a figyelmet az internetezéshez kapcsolódó kockázatokra, és segítséget nyújtson ezek elkerülésében.
Évek óta tartó tendencia a rosszindulatú szoftverek és internetes átverések számának folyamatos emelkedése. Ennek ellenére ki lehet jelenteni, hogy az internetezők többsége a mai napig nincs tisztában azzal, hogy milyen veszélyekkel találkozhat a világhálón - tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a G Data vírusvédelmi megoldásokat fejlesztő cég.
A bűnözők célja ma már nem az, hogy működésképtelenné tegyék a számítógépeket. Ehelyett olyan információkat igyekeznek megszerezni, melyeket az alvilágban jó pénzért tovább tudnak értékesíteni - mondta Eddy Willems biztonsági szakértő.
Az elkövetők elsődleges célpontjai a gondatlan és felkészületlen felhasználók, akiktől személyes adatokat, például webshop- és e-mail jelszavakat vagy banki adatokat lophatnak. Régóta ismételt jó tanács, hogy a számítógépre telepítsünk jogtiszta vírusirtó szoftvert - a gép védelmét nem tanácsos olyan programra bízni, amit valaki már feltört.
Újdonság azonban, hogy az androidos okostelefonokra és tabletekre is védelmet kell telepítenünk, ami elsősorban annak köszönhető, hogy az új operációs rendszer nem csupán a használói, hanem a bűnözői körben is rendkívül népszerű. Emellett a mobileszközök GPS, Bluetooth és WiFi antennáit érdemes kikapcsolni, amikor nem használjuk ezeket - a nyitott hálózatokhoz való csatlakozás ugyanis biztonsági kockázatokat rejt.
Ügyeljünk adatainkra a közösségi oldalakon, és csak olyan fotót, dokumentumot töltsünk fel, melyek nem jelentenek kockázatot ránk nézve. Ebben az esetben nem csupán a kártevőket terjesztő bűnözők ellen kell védekeznünk, hanem a rosszindulatú trollok ellen is. A közösségi zaklatás főleg a tinédzsereket és a kisgyermekeket érinti, akiket elsősorban szülői odafigyeléssel lehet megvédeni a világhálón.
Végül a szakértő a fájlokat kéretlenül titkosító, majd a számítógép tulajdonosát megzsaroló Cryptolocker vírus kapcsán arra figyelmeztet, hogy 2014 legyen az ütemezett adatmentés éve. Fontos, hogy számítógépünk tartalmát rendszeresen kimentsük egy külső meghajtóra, melyet nem a géppel együtt tárolunk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Banki adatainkra is utaznak
Az elmúlt hónapok egyik jellemző adathalász trükkje, hogy bűnözők eredetinek tűnő levelekkel bombázzák a bankok ügyfeleit. A levél - ami első látásra bankunktól érkezett - általában tartalmaz egy linket, ami az eredeti netbanki oldalhoz hasonló honlapra irányít, ahol azt kérik, adjuk meg adatainkat (kártyaszám, PIN-kód, stb.).
A legtöbb esetben már az első pillanatban látszik, hogy a levél hamis, nem a bank küldte, aki a levélben található hivatkozásra kattint, egy adathalász oldalra jut. Fontos, hogy ne kattintsunk a linkre, ne adjunk meg ott semmilyen azonosítót, semmilyen jelszót! A legjobb, ha azonnal töröljük a levelet postaládánkból, és/vagy értesítjük bankunkat a történtekről.
Fontos tudnunk, hogy a bankok soha nem kérik el a jelszót vagy a felhasználónevet e-mailben vagy más módon, ne dőljünk be az olyan üzeneteknek, amelyek netbankunk újra-aktiválását szeretnék. A legbiztosabb mód, ha közvetlenül a böngészőnkbe írjuk be bankunk honlapjának címét, majd felhasználónevünket és jelszavunkat az internetbankolás során.