Pénzcentrum • 2024. december 15. 13:01
A mai világban, ahol az Instagram-történetek és Facebook-posztok mosolygó arcai és tökéletes pillanatai uralják a hétköznapokat, könnyen érezhetjük úgy, hogy valami nincs rendben velünk, ha éppen nem vagyunk boldogok. A boldogság azonban nem egy állandó elvárás – sőt, a szakértők szerint az érzelmi hullámvölgyek természetesek, és a valódi jólét kulcsa sokkal inkább a belső egyensúly megtalálása, mint a folytonos pozitivitás hajszolása.
Az önszeretet, a jelenlét és a tudatosság gyakorlása lehetőséget ad arra, hogy megszabaduljunk a boldogságunkat gátló tényezőktől, mint a szégyen, a bűntudat vagy éppen a másokkal való összehasonlítás. De vajon hogyan érhetjük el ezt a belső harmóniát a hétköznapi rohanásban? Szakértők tanácsai segíthetnek, hogy túllépjünk az önmagunkra helyezett elvárásokon és közelebb kerüljünk a valódi boldogsághoz.
A toxikus pozitivitás kultúrájában különösen kellemetlen, ha reggelenként nem érzed magaat d tökéletesen boldognak. Ez az érzés még inkább fokozódhat, ha megnyitod az Instagramot vagy a Facebookot, és szinte csak mosolygó barátokat látsz nyaraláskonon vagy esküvőkön.
Ilyenkor könnyű azt érezni, hogy neked is boldognak kellene lenned, áma szakértők szerint ez jóval bonyolultabb feladat. Sokszor viselkedési minták és hiedelmek akadályoznak meg abban, hogy valóban jól érezd magad.
A szégyen, a bűntudat és az aggódás a leggyakoribb boldogságrontó tényezők, legalábbis az én tapasztalataim szerint
– mondta Tamika Lewis, a kaliforniai WOC Therapy klinikai igazgatója és alapítója a Huffpostnak. Amikor ezek közül az érzések közül valamelyiket átéled, a múltbeli tapasztalatok vagy a jövő miatt való aggódás foglyaként éled meg a mindennapjaidat.
Nem vagyunk benne a jelen pillanatban, és ez megzavarja a nyugalmat és az örömöt
– tette hozzá. A szakértő szerint az önszeretet gyakorlása és a mindfulness segíthet ezek leküzdésében. Emellett Lewis sokat beszél ügyfeleivel a hawaii eredetű ho’oponopono gyakorlatról, amely négy egyszerű kifejezésből áll:
- sajnálom,
- bocsáss meg,
- köszönöm,
- szeretlek.
Ezek a mondatok mind a bűntudatot, a szégyent és a szeretet hiányát célozzák. Ezt akár tükörbe nézve is érdemes elmondani szerinte.
A cselekvés hiánya
Sadaf Siddiqi, New York-i pszichoterapeuta szerint sokan nem végzik el azokat a tevékenységeket vagy nem hozzák meg azokat a döntéseket, amelyek boldoggá tennék őket. Ez lehet egy nem kielégítő kapcsolat fenntartása vagy egy munkahelyváltás halogatása.
Sokan beleragadnak a gondolatok végtelen körforgásába, és ez akadályozza meg őket abban, hogy ténylegesen cselekedjenek
– mondta. A halogatás, a félelem vagy az aggodalom gyakran szerepet játszik ebben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A cselekvés szándékos döntést igényel.
Akár egy hátralépés is lehet a cselekvés, ha az adott pillanatban az a releváns
– tette hozzá Siddiqi.
Összehasonlítgatás
A másokkal való összehasonlítás szintén jelentős boldogságrontó tényező. Stephanie Dahlberg, New Hampshire-i terapeuta szerint ez különösen a közösségi média görgetése közben figyelhető meg.
Még ha nem is mondod ki, hogy szeretnéd azt, amit látsz, már maga a helyzet is összehasonlításra késztet
– mondta. Azt javasolja, hogy korlátozzuk a közösségi média használatát, és inkább kezdjük a napot hálalistával, hogy pozitív keretet adjunk a napnak. Az elvárások, például hogy mit kellene elérnünk az életben, szintén akadályozhatják a boldogságot – mondta Dahlberg. Ezek a gondolatok kizökkentenek a jelenből, így érdemes tudatosan a pillanatra koncentrálni.
Az önmagunkkal való kapcsolat hiánya
Siddiqi szerint az önismeret hiánya, például az értékeink, korlátaink és erősségeink ismeretének hiánya is akadályozhatja a boldogságot. Az önismeret magában foglalja hibáink elfogadását is.
Ezn kívül egy trauma feldolgozatlansága is jelentős akadályt jelenthet a boldogság elérésében. „Fontos megvizsgálni és megérteni azokat a tapasztalatokat, amelyeket átéltünk, még akkor is, ha nehezek és negatívak” – mondta Shavonne Moore-Lobban, washingtoni pszichológus.
A boldogságot számos viselkedési minta és gondolkodásmód akadályozhatja. A fent említett stratégiák azonban segíthetnek, hogy közelebb kerüljünk egy elégedettebb élethez.