Pénzcentrum • 2024. december 2. 16:04
A boldogság mindannyiunk életének meghatározó célja, de vajon mi tesz minket igazán elégedetté? Egy terapeuta szerint már egyetlen apró, 10 perces feladat elvégzése is képes javítani a hangulatunkon és növelni a jóllétünket. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan segíthetnek a mindennapi apróságok a boldogság elérésében. És ne feledd: a cikk végén te is hozzájárulhatsz a Pénzcentrum nagy boldogságfelméréséhez – töltsd ki, hogy kiderüljön, mennyire boldog nemzet a magyar.
Az emberi boldogság mindenki közös célja, legyen szó nagy álmokról vagy mindennapi örömökről. Bár gyakran a nagy eredményeket tartjuk szem előtt, az apróságok jelentősége sem elhanyagolható: az, hogy elintézünk egy kis feladatot, amelyet régóta halogatunk, hozzájárulhat a lelki egyensúlyunkhoz és jóllétünkhöz. Egy egyszerű, néhány perces teendő elvégzése nemcsak a teendők listáját rövidíti, de azonnali elégedettséget és energiát adhat – megmutatva, hogy a boldogság néha apró lépéseken múlik.
Amikor egy feladat nem annyira sürgős, gíakran görgetjük magunk előtt, halogatjuk napokig vagy akár hetekig is. Egy orvosi időpont egyeztetése vagy a könyvespolc leporolása akár napokig, sőt hetekig is a teendők listáján maradhat, annak ellenére, hogy elvégzésük csak néhány percet venne igénybe.
Az ilyen feladatok elvégzése azonban nemcsak a befejezésük örömét hozza magával. Egy halogatott teendő teljesítése azonnal javíthatja a hangulatunkat és növelheti boldogságunkat – mondta el Vienna Pharaon terapeuta, a CBNC-nek.
Egy elhanyagolt feladat elvégzése csökkenti a lelki terheket, és lehetőséget ad arra, hogy megoldjunk valamit, ami eddig nyomasztott minket
– magyarázza. Ennek ellenére motiválni magunkat ezeknek az apró teendőknek az elvégzésére gyakran kihívást jelent.
Az apróbb felelősségek halogatása nem azt jelenti, hogy lusták vagyunk – állítja Joseph Ferrari, a chicagói DePaul Egyetem pszichológia professzora. Az emberek természetüknél fogva kerülik a kellemetlen élményeket.
Nagyon jók vagyunk abban, hogy halogassunk olyan dolgokat, amikről azt gondoljuk, hogy kellemetlenek lehetnek
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
– mondja Ferrari. Számos jogos ok van egy feladat elhalasztására, de „amikor egy ok szokássá válik, kifogássá lesz” – hangsúlyozza Ferrari. „Ha mindig van valami indok arra, hogy ne csináljunk meg valamit, azt már kifogásnak nevezzük.”
Ha például az elmúlt hónapban mindig találtunk indokot arra, hogy ne porszívózzunk ki, valószínűleg az okaink inkább kifogások, ami azt is jelenti, hogy a halogatás ördögi körébe ragadtunk.
Az ilyen befejezetlen vagy félbehagyott feladatok mentálisan megterhelhetnek minket. Valójában jobban emlékszünk azokra a feladatokra, amelyeket nem végeztünk el, mint azokra, amelyeket igen – ez egy pszichológiai jelenség, amelyet Zeigarnik-hatásnak neveznek. Ez kognitív disszonanciát okozhat, amely elvonhatja a figyelmünket, és csökkentheti a produktivitásunkat.
Válassz valamit, ami kihívást jelent, de teljesíthető
Hogy enyhítsünk a mentális terhelésen, próbáljunk meg még ma elvégezni egyet a teendők közül. Ha nehezen tudjuk eldönteni, mivel kezdjünk, kövessük az alábbi lépéseket:
- Készítsünk listát azokról a dolgokról, amelyeket halogattunk vagy elhanyagoltunk. Nem feltétlenül kell hagyományos házimunka legyen. A feladatnak csupán olyannak kell lennie, amit régóta tervezünk, de eddig nem tettünk meg. „Korábbi lefekvés, több vízivás, egy nehéz beszélgetés lefolytatása, egy kihívást jelentő edzés vagy az éjszakai telefonhasználat mellőzése” – mind javíthatja a hangulatot – mondja Pharaon.
- Ne vállaljuk túl magunkat. „Válasszunk valamit, ami számunkra kihívást jelent, de mégis teljesíthető” – tanácsolja Pharaon. Ha például rettegtünk attól, hogy megmondjuk egy barátunknak, hogy nem tudunk elmenni a születésnapjára, ennek a beszélgetésnek a lefolytatása nehéz lehet, de nem lehetetlen, és utána sokkal jobban fogjuk érezni magunkat.
- Fejezzünk be egy nagyobb feladat egy részét. Ha egyik teendőnk sem végezhető el 10 percen belül, teljesítsünk belőle egy kisebb részt. „Osszuk részekre a dolgokat, és csináljunk meg belőlük egy keveset” – javasolja Ferrari. Például ha tudjuk, hogy egy könyv befejezése egy órát venne igénybe, kötelezzük el magunkat néhány oldal vagy egy fejezet elolvasása mellett.
A legegyszerűbb feladat elvégzése is azonnal produktívabbá tehet minket, és javíthatja a hangulatunkat.