Pénzcentrum • 2024. november 18. 16:15
Mennyire érzik boldognak magukat a magyarok? Egy új felmérés keretében arra keressük a választ, hogy milyen tényezők befolyásolják leginkább a hazai lakosság jólétét. De mi számít boldogságnak a neurológia, pszichológia és szociológia szemszögéből? Tudd meg, milyen összetevők tesznek igazán elégedetté bennünket, és ha van 5 perced, csatlakozz a kutatáshoz, amit a cikk végén tudsz kitölteni.
Az emberiség évezredek óta keresi a boldogság titkát: de vajon mit jelent valójában boldognak lenni? És hogyan állunk e téren Magyarországon? Ezekre a kérdésekre szeretnénk választ kapni egy új, olvasóink körében végzett felmérés keretében, amely azt vizsgálja, mennyire érzik boldognak magukat az emberek hazánkban.
A kutatás célja, hogy feltérképezze a boldogság szintjét és annak összetevőit, valamint rávilágítson arra, milyen tényezők befolyásolják leginkább a jólétünket a mindennapokban.
Mi is az a boldogság?
A boldogság meghatározása nem egyszerű feladat, hiszen ez egy szubjektív élmény, amely mindenki számára mást jelenthet. A különböző tudományterületek eltérő nézőpontból közelítik meg a boldogság fogalmát, azonban mindegyik próbál hozzájárulni annak megértéséhez, hogy mi tesz minket igazán elégedetté és kiegyensúlyozottá.
Neurológiai szempontból a boldogság az agy bizonyos vegyületeinek és idegpályáinak aktivitásához köthető. A dopamin, szerotonin és oxitocin, gyakran „boldogsághormonokként” emlegetett anyagok, kulcsszerepet játszanak az örömérzet és a jó közérzet kialakulásában. Az agy jutalmazó rendszere olyan mindennapi élmények során is aktiválódik, mint a sikerélmény, az étkezés, a mozgás vagy a társas kapcsolatok.
A pszichológia a boldogságot leginkább a jólét és az elégedettség érzéseként határozza meg. Martin Seligman amerikai pszichológus híres „PERMA” modellje alapján a boldogság öt fő összetevője
- a pozitív érzelmek,
- az elmélyült tevékenységek (flow),
- a kapcsolatok minősége,
- az élet értelmessége és
- a személyes teljesítmények.
A pszichológusok arra is felhívják a figyelmet, hogy a boldogság nem állandó állapot, hanem inkább egy dinamikus folyamat, amelyben
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
szerepet játszik a személyes attitűd és az élethez való hozzáállás.
A szociológia viszont a boldogságot társadalmi kontextusban vizsgálja. A szociológusok szerint a boldogság mértéke nem csupán az egyén belső élményein múlik, hanem jelentős hatással van rá a környezet, a társadalmi kapcsolatok, a gazdasági helyzet és a kulturális háttér is. Kutatások kimutatták, hogy például a munkahelyi elégedettség, a családi élet minősége és a közösségi aktivitások mind befolyásolják az emberek boldogságszintjét.
Miért fontos mérni a boldogságot?
A boldogság nem csupán egyéni érdek, hanem társadalmi szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. Számos kutatás igazolja, hogy a boldogabb emberek egészségesebbek, produktívabbak és hosszabb életet élnek. Emellett a boldogság mértéke egy ország jólétének és fejlettségének is fontos mutatója lehet. A boldogságindexek alapján pedig különféle kormányzati és társadalmi programok fejleszthetők, amelyek a lakosság életminőségének javítását célozzák.
Ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, mennyire boldogok a magyarok, szükségünk van a Te véleményedre is. Kérjük, töltsd ki online kérdőívünket, és segíts abban, hogy közösen feltérképezzük, milyen tényezők járulnak hozzá a boldogságunkhoz! A felmérés anonim és csupán néhány percet vesz igénybe. A kutatás eredményeiről pedig hamarosan egy átfogó elemzés keretében számolunk be.