Végre egy lista, amin jól szerepel Magyarország: mögöttünk kullog Románia, Bulgária

Pénzcentrum2024. augusztus 12. 19:00

Ne remélje, hogy megszabadul a könyvektől - ez volt Umberto Eco egyik esszégyűjteményének címe, és úgy tűnik, hogy a néhány éve elhunyt polihisztor remek jósnak bizonyult. Az Eurostat legfrissebb statisztikájából az derül ki, hogy Európában még eszük ágában sincs az embereknek letenni a könyveket annak ellenére sem, hogy már sokan és sokszor jósolták a könyvek halálát. De kik olvasnak többet?

Augusztus kilencedikén tartják minden évben a Könyvbarátok Világnapját. Magyarországon persze ez nem hivatalos ünnep, de rengeteg könyvtár vagy akár könyvesbolt is felhívta rá a figyelmünket a világnap körül, és persze sokan olvasással "ünneplik" ezt a napot is.

Gyakran elhangzó dolog szokott lenni, hogy az internet egyre nagyobb térhódításával már alig valaki olvas, és mivel szinte minden megtalálható, a klasszikus könyveknek már régen leáldozott. Egy új adatsorból most kiderült, hogy nem csak Magyarországon, de az egész EU-ban még mindig népszerű az olvasás, rengetegen vannak olyanok, akik még mindig szívesen olvasnak, ráadásul nem is keveset. De pontosan hogyan áll hazánk a könyvmolyok sorrendjében, mennyit olvasunk? Ennek jártunk utána.

Kik olvasnak legtöbbet?

Az Eurostat most közzétett adatai szerint a legtöbbet Svájcban olvasnak az emberek - legalábbis ha azt nézzük, hogy kik olvastak a 2022-es kérdőívezéshez képest az előző 12 hónapban 10 vagy több könyvet. Az alpesi országban a megkérdezettek 28 százaléka tett így.

Ha azt az adatot nézzük, hogy ki olvasott bármennyit is a kérdéses időszakban, akkor Luxemburg vezet 78 százalékkal. A második Dánia, a harmadik pedig Észtország ebben az összevetésben. A legkevesebbet 2021-2022 között a románok, a ciprusiak és az olaszok vettek könyvet a kezükbe.

Loading...

Középmezőnyben a magyarok

Magyarország nagyjából a középmezőnybe tartozik, mint azt a fenti ábrán meg is mutattuk. A megkérdezettek 29 százaléka 5 vagy kevesebb könyvet olvasott el a kérdéses időszakban: 12,2 százalékuk 5-9 közötti könyvet olvastak, 10-et vagy többet pedig 10 százalékuk.

JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az a felmérésből nem derült ki, hogy országra bontva mi a helyzet a korosztályokkal és a nemekkel. Az EU-ban azonban jól körülhatárolhatóan látszanak a törésvonalak: a legtöbbet a 16-29 közöttiek olvassák, és összességében a nők többször vesznek könyvet a kezükbe. A legkevesebbet pedig a 65 év felettiek - vagyis nagyon úgy tűnik, már nem állja meg a helyét az a gyakran hangoztatott mondás, hogy az idősebbekben jobban benne van az olvasás, mert az ő fiatalkorukban még nem volt internet.

Itt a CashTag könyvajánlója!

A közelmúltban számos alkalommal felmerült a kérdés, hogy van-e helye még a könyveknek, és egyáltalán az embereknek igénye még az olvasásra. Az internet megjelenésével, terjedésével a közösségi médiában az olvasás valamelyest háttérbe szorult, de ahogy a Pénzcentrum nemrég megjelent cikkéből is kiderül, a könyvpiac köszöni szépen, jól van.

A Pénzcentrum videoblogja, a CashTag legutóbbi adásában saját könyvajánlót is készített, amelyeket jó szívvel ajánlunk a nyár megmaradt részére - leginkább pénzügyi-befektetési témákban. Az ajánlót a fenti videodobozra kattintva máris újranézheted:

Címkék:
internet, könyv, olvasás, eurostat, könyvpiac, könyvesbolt, könyvkiadó, könyvértékesítés, könyveladás,